artykuł

3 min.

Bez terminala ani rusz - w jakich branżach?

ostatnia aktualizacja:

Czy brak terminala płatniczego może zniechęcić klientów do korzystania z Twoich usług? W czasach, gdy większość konsumentów rezygnuje z gotówki na rzecz płatności kartą, terminal w punkcie obsługi klienta staje się standardem. Sprawdź, w jakich branżach jego brak może oznaczać utratę klientów i dlaczego warto jak najszybciej wdrożyć to rozwiązanie w swoim biznesie.

Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i zbliżeniowej. Powoduje to, że przedsiębiorcy (o ile jeszcze tego nie zrobili) powinni wziąć pod uwagę jak najszybsze wyposażenie swoich punktów obsługi klienta w terminale płatnicze. Wedle danych Narodowego Banku Polskiego, tylko w ostatnim kwartale 2015 r. dokonaliśmy prawie 894 mln transakcji przy użyciu kart płatniczych na łączną kwotę 135,7 mld złotych. Wartość przeciętnej transakcji opłaconej kartą wyniosła ok. 152 złote - co świadczy o tym, że coraz częściej rezygnujemy z gotówki podczas zwykłych, codziennych zakupów.

Należy zatem spodziewać się, że możliwość zapłaty kartą płatniczą już niebawem będzie kluczowa dla utrzymania się na rynku. Oto branże, w których naszym zdaniem brak akceptacji kart płatniczych szybko przełoży się na brak zainteresowania ze strony klientów.

Branże, w których terminal staje się koniecznością:


1. Gastronomia


Brak możliwości płacenia kartą w przypadku małej gastronomii to bariera wejścia, która skutecznie zniechęci klienta do zakupu - kto zawracałby sobie głowę poszukiwaniem bankomatu, kiedy inny bar szybkiej obsługi jest tuż za rogiem? W przypadku restauracji brak terminala płatniczego połączony z brakiem informacji o tym fakcie często przesądza o braku zadowolenia klienta, który nie dość, że raczej nie skorzysta z naszych usług ponownie, to jeszcze zniechęci innych.

2. Turystyka i hotelarstwo

Możliwość płatności kartą to coraz częściej element właściwego standardu placówek obsługujących turystów. Jest to jeden z elementów decydujących o ich reputacji, która przekłada się na liczbę gości w sezonie. Brak terminala płatniczego będzie szczególnym dyskomfortem zwłaszcza tam, gdzie do najbliższego oddziału banku lub bankomatu jest daleko - kto chciałby martwić się o to, czy aby na pewno wystarczy mu gotówki na kolację podczas urlopu w górach?

3. FMCG

„Przepraszamy, płatność kartą od 20 zł” albo „Awaria terminala, tylko gotówka”? Wydawałoby się, że tych słów już nie usłyszymy zza sklepowych lad - a jednak nadal istnieją miejsca, w których zakup batonika oznacza wyprawę po odpowiednią ilość gotówki. Z racji tego, że batoniki raczej nie należą do trudno dostępnych dóbr, klient po prostu kupi je gdzie indziej.

4. Transport

Taxi, usługi kurierskie czy dostawa pizzy z sakramentalnym „proszę przygotować kwotę dokładnie odliczoną” to już historia. Możliwość płatności kartą to absolutne minimum niezbędne do funkcjonowania w tej branży. Wprawdzie najnowszym popularnym trendem są jeszcze szybsze i wygodniejsze płatności on-line, ale nadal istnieje spora grupa klientów, którzy z różnych powodów (bezpieczeństwo, nawyk płatności przy odbiorze) nie chcą płacić przy użyciu smartfonów.

5. Usługi wysokiego zaangażowania

Tutaj kluczowe są dwa elementy - jakość oferowanego klientowi produktu lub usługi oraz jakość oferowanego mu doświadczenia. Bez względu na to, jak dobrze radzimy sobie z tym pierwszym, zmuszanie klienta do noszenia ze sobą większej ilości gotówki stanowi poważne faux-pas, dzięki któremu następnym razem może skorzystać z usług konkurencji. A w przypadku usług wysokiego zaangażowania lojalność klientów to wartość sama w sobie!

Pamiętaj!

Nie martw się interchenge fee i opłatami systemowymi. Obsługa tych płatności należy do agenta rozliczeniowego. Jeśli posiadasz terminal, nie powinieneś odmawiać płatności bezgotówkowej i ustalać „limitów płatności”.


mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.


wyniki wyszukiwania