2 min.
Faktura korygująca lub nota korygująca - jak poprawić błąd na fakturze?
ostatnia aktualizacja:
Błędnie wystawiona faktura VAT może spowodować wiele kosztownych konsekwencji. Dowiedz się, jak i kiedy wystawić fakturę korygującą lub notę korygującą.
z artykułu dowiesz się:
Każdy może popełnić błąd. Jednak przedsiębiorca za te błędy może słono zapłacić. Z tego powodu warto wiedzieć, jak naprawiać błędy w fakturach VAT. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać!
Musisz wiedzieć, że za błędne wystawienie faktury może grozić Twojej firmie grzywna w wysokości do 180 stawek dziennych. Z kolei za wystawienie faktury niezgodnej z prawdą - nawet do 240 stawek dziennych. Nie warto ryzykować.
Czym różni się faktura korygująca od noty korygującej?
Jakie możliwości poprawy możesz zastosować? W prawie istnieją dwie formy: faktura korygująca i nota korygująca. Co ważne, nie można stosować ich zamiennie. Fakturę korygującą wystawia sprzedawca, a notę nabywca.
Kto może wystawić fakturę korygującą?
Sprzedawca może wystawić fakturę korygującą jeśli:
chce udzielić rabatu i z tego powodu kwoty uległy zmniejszeniu
po ustaleniach chce zwiększyć cenę
pomylił się w cenie
pomylił się przy wpisywaniu jakichkolwiek danych zwartych w FV
Co ciekawe, nie istnieje żadne konkretne rozwiązanie, które pozwala na zmianę błędnie wpisanego numeru faktury. W takim przypadku pozostaje dołączenie do FV opisu z wyjaśnieniem, który od tej pory musi znajdować się w dokumentacji firmy.
Gdy wystawisz dwukrotnie fakturę z tym samym numerem - możesz dodać, np. literę (1 i 1a). To jednak również musi być dokładnie opisane i dołączone do dokumentacji.
Co znajduje się w nocie korygującej?
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.