artykuł

4 min.

Błędny numer NIP na fakturze – co dalej?

ostatnia aktualizacja:

Pomyłka może przydarzyć się każdemu, także przy wystawianiu faktur. Nieprawidłowy numer NIP na fakturze mrozi krew w żyłach wielu przedsiębiorcom. Dowiedz się co zrobić, gdy wykryjesz taki błąd, oraz jakie są sposoby korygowania niepoprawnego numeru NIP na fakturze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co robić krok po kroku w przypadku błędnego numeru NIP na fakturze

  • co to jest faktura korygująca i nota korygująca i jak je wystawić

  • co robić, gdy brakuje numeru NIP na paragonie


Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktura jest dokumentem księgowym, potwierdzającym rzeczywiste transakcje realizowane przez podatników w obrocie gospodarczym. Elementy, które powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura zostały wymienione w art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). A jednym z najważniejszych z nich jest numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku. Dokument zawierający błędny Numer Identyfikacji Podatkowej nabywcy może spowodować problem z rozliczeniem podatku VAT, dlatego tak ważne jest poprawne wpisanie danych kupującego oraz sprzedającego towar lub usługę.


Co zrobić gdy na fakturze jest błędny numer NIP?

W sytuacji błędnie wpisanego numeru NIP na fakturze korekty można dokonać na dwa sposoby – fakturą lub notą korygującą.

 

Kiedy i kto może wystawić fakturę korygującą?

Zasady wysławiania faktur korygujących i okoliczności, w których można to zrobić, ustawodawca zawarł w art. 106j ustawy o VAT.

Są to sytuacje, gdy przedsiębiorca m.in.:

  • udzielił rabatu,

  • podniósł cenę,

  • pomylił się w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Fakturę korygującą wystawia sprzedawca, w celu korekty błędnie podanych danych na dokumencie, w tym poprawnego numeru NIP.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT z dnia 11 sierpnia 2021 r. (tzw. pakiet Slim Vat 2), na fakturze korygującej nie trzeba już wpisywać słów „faktura korygująca” albo „korekta”, ani wskazywać przyczyny korekty.

 

Kiedy i kto może wystawić notę korygującą?

Nota korygująca jest drugim dokumentem, za pomocą którego można skorygować błędnie wpisany numer NIP na fakturze.
Zgodnie z art. 106k ustawy o VAT notę korygującą wystawia nabywca, który otrzymał fakturę zawierającą błędy, niedotyczące istotnych elementów np. kwot na fakturze.


Za pomocą noty korygującej można poprawić m.in.:

  • dane adresowe sprzedawcy i nabywcy,

  • nazwy kontrahentów,

  • numery NIP,

  • daty sprzedaży lub wystawienia faktur, bądź otrzymania zaliczki.

Jeżeli nota korygująca wystawiona przez nabywcę zostanie zaakceptowana przez drugą ze stron (sprzedawcę), zgodnie z art. 106 k.ust.2 ustawy o VAT stanowi podstawę do skorygowania błędu w JPK_VAT.

 

Korekta JPK: wszystko co musisz wiedzieć


W sytuacji, gdy podatnik zauważy błąd w wystawniej fakturze po złożeniu pliku JPK dokonuje korekty zgodnie z art. 109 ust.3e.


Ważne! Korekta błędnie wpisanego numeru NIP na fakturze nie ma wpływu na wysokość podatku, ponieważ wpływa ona wyłącznie na część ewidencyjną, cześć deklaracyjna pozostaje bez zmian.



Korektę ewidencji JPK_VAT należy przesłać do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od dnia stwierdzenia, że poprzednia zawierała błędy. Aby uniknąć sankcji należy dodatkowo złożyć czynny żal, czyli pisemne zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego.


Faktura do paragonu

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe regulacje w zakresie wystawiania faktur do sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej dla podatników. Zgodnie z nimi, wystawiając dla nabywcy faktury sprzedaży, które są ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy fiskalnej, konieczne jest zamieszczenie na paragonie numeru NIP nabywcy.


Co w sytuacji braku lub błędnego numeru NIP na paragonie?

 Nieumieszczenie numeru NIP na paragonie skutkuje brakiem możliwości zidentyfikowania nabywcy, bowiem paragon nie zawiera żadnych innych danych. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że podatnik nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej lub zaakceptowania noty korygującej (z podanym NIP ), jeżeli na fakturze pierwotnej (oraz paragonie) nie było numeru NIP nabywcy.

Wynika to z faktu, że nabywca już w momencie dokonywania zakupu powinien określić, czy występuje jako konsument, czy jako przedsiębiorca. Towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej z punktu widzenia VAT.

W przypadku nieprawidłowego numeru NIP korekta dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy chodzi o drobne błędy, takie jak np. pominięcie jednej cyfry lub przekręcenie kolejnych cyfr. W takiej sytuacji można skorygować treść paragonu lub wystawić notę korygującą do faktury z błędnym numerem NIP.


Niniejszy materiał ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zastosowania informacji objętych powyższym materiałem.


wyniki wyszukiwania