artykuł

2 min.

Czym jest CIT estoński? Wywiad z ekspertem

ostatnia aktualizacja:

Autor: Martyna Karolak, mBank S.A., we współpracy z CashDirector S.A. Estoński CIT, zwany ryczałtem od dochodów spółek, jest to forma podatku dochodowego, która po raz pierwszy została zastosowana w Estonii. W Polsce obowiązuje od 2021 roku. Oprócz spółek akcyjnych i spółek z o. o., z estońskiego CIT mogą skorzystać również proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. W swoim założeniu, estoński CIT promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków. Polega na odroczeniu opodatkowania: dopóki spółka nie wypłaca swoich zysków, nie musi płacić podatku dochodowego.

We współpracy z Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych przygotowaliśmy wywiad z ekspertem, który opowiedział nam w prosty sposób o tym, czym dokładnie jest estoński CIT, kto może z niego skorzystać i jakie są zalety tej formy opodatkowania.


Kliknij i sprawdź
.

Pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w nagraniu

  • Czym jest estoński CIT?

  • Jakie spółki mogą skorzystać z tej formy opodatkowania?

  • Jakie warunki uprawniają do skorzystania z estońskiego CIT?

  • Jak i kiedy firma może przejść na CIT estoński?

  • Jakie korzyści wynikają z tej formy opodatkowania?

  • Czym różni się CIT estoński od klasycznego?

Rozmówcy:
Anita Gołębiewska - od ponad 20 lat zajmuje się księgowością. Obecnie odpowiada za jakość usług księgowych i zakres oferty jaką sieć OSCBR, zrzeszająca ponad 2 tysiące biur rachunkowych, oferuje swoim klientom.
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekspert księgowy, wykładowca akademicki, pionier na rynku podatkowych szkoleń on-line.

 

Prowadzisz firmę i masz pytania związane z Polskim Ładem?

Pod numerem 22 100 45 43 codziennie w godzinach 9-17 księgowi udzielają informacji na temat:

  • wysokości składki zdrowotnej w zależności od wybranej formy opodatkowania

  • terminów zapłaty składek ZUS

  • wysokości kwoty wolnej od podatku oraz wysokości drugiego progu przy skali podatkowej

  • ulgi dla klasy średniej

  • ulgi na powrót

  • ulgi na zakup terminala płatniczego.

Eksperci infolinii przyglądają się każdej sprawie indywidualnie i udzielają aktualnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie przedsiębiorcom zrozumieć, jak nowe przepisy odnoszą się do ich firmy.


To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Informacje przedstawione w nagraniu i artykule są aktualne na dzień 23.03.2022 r. i mogą ulec zmianie.

 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych i świadczą usługi w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej. Więcej na lokalniksiegowi.pl.

 

Infolinię obsługują księgowi z Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), która jest wspólnym przedsięwzięciem mBanku oraz firmy CashDirector S.A. OSCBR współtworzą biura rachunkowe z całej Polski, które w ramach współpracy z siecią świadczą usługi księgowe klientom firmowym mBanku. Infolinia jest bezpłatna i czynna codziennie w godz. 9:00-17:00. Koszt połączenia z infolinią jest zgodny z taryfą operatora. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane na infolinii księgowych OSCBR.


wyniki wyszukiwania