4 min.
Data wystawienia faktury a data sprzedaży
ostatnia aktualizacja:
Faktury bywają prawdziwą zmorą dla wielu przedsiębiorców. Ich wystawianie zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych formalności związanych z prowadzeniem firmy. Nie bez powodu! Faktura stanowi podstawę prawidłowego rozliczenia podatku, a błędnie wystawiona może dołożyć sporo pracy. Zebraliśmy garść najcenniejszych informacji, które wyjaśnią podstawowe różnice między datą wystawienia faktury a datą sprzedaży.
z artykułu dowiesz się:
Czym różni się data wystawienia faktury a data sprzedaży
Faktura to cenny dokument księgowy, który stanowi podstawę prawidłowego rozliczenia podatku. Błędnie wystawiona może dołożyć sporo pracy. Wielu przedsiębiorców głowi się nad różnicą między datą wystawienia faktury a datą rzeczywistej sprzedaży. Wyjaśniamy, czy obie te daty mają takie samo znaczenie dla obowiązku zapłaty podatku PIT i VAT.
Prawidłowo wystawiona faktura zawiera wiele różnorodnych elementów, w tym datę wystawienia i datę sprzedaży. Jeżeli obie te daty różnią się od siebie i bez problemu mogą zostać jednoznacznie określone, wówczas konieczne jest wskazanie ich na fakturze.
Czym jest data sprzedaży?
Niezbędnym elementem każdej faktury jest data sprzedaży, zwana również datą dokonania dostawy lub datą wykonania usługi. Jest o tyle ważna, że stanowi moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów oraz usług.
Data sprzedaży to nic innego jak data zakończenia dostawy towarów, czyli przeniesienia na klienta prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przypadku świadczenia usług data sprzedaży jest równoznaczna z datą wykonania usługi. Moment ten następuje, gdy zakończone zostają wszystkie zawarte w umowie czynności.
W sytuacji, gdy świadczone przez przedsiębiorcę usługi rozlicza się w poszczególnych okresach rozliczeniowych, wówczas data sprzedaży to ostatni dzień tego okresu.
Czym jest data wystawienia faktury?
Data wystawienia faktury to dokładny dzień, w którym przedsiębiorca lub zatrudniona przez niego osoba rzeczywiście sporządza ten dokument sprzedaży.
Czy na fakturze musi pojawić się data sprzedaży?
Data wystawienia faktury musi pojawić się na każdej fakturze, a jej brak sprawia, że faktura okazuje się nieprawidłowo wystawiona. W efekcie konieczne jest wystawienie noty korygującej.
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku daty sprzedaży. Zazwyczaj konieczne jest, żeby została uwzględniona na fakturze. Warto pamiętać, że jeśli w momencie wystawienia faktury nieznana jest data sprzedaży, wówczas wykazywanie jej na fakturze nie jest obowiązkowe. Data sprzedaży może zostać też pominięta, jeśli jest identyczna jak data wystawienia faktury.
Do kiedy należy wystawić fakturę klientowi?
Termin, do kiedy należy wystawić fakturę, warunkują przepisy obowiązującej ustawy o VAT, a w szczególności art. 106i ust. 1. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury klientowi nie później niż do 15. dnia miesiąca, który następuje po dostawie towaru lub wykonaniu usługi.
Są jednak wyjątki od tej reguły. Termin ten wzrasta do 30 dni w przypadku świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych. Wydłuża się do 60 dni od daty wydania towarów, jeśli przedmiotem umowy jest dostawa książek drukowanych. W przypadku drukowania książek wynosi natomiast 90 dni od dnia wykonania czynności.
Z kolei krótszy termin wystawiania faktur dotyczy zwrotu opakowań. W tym przypadku fakturę wystawia się do 7. dnia od dnia zwrotu opakowania, jaki został określony w umowie.
Można też wystawić fakturę z upływem terminu płatności m.in. w przypadku dostaw energii, świadczenia usług tele- i radiokomunikacyjnych, stałej obsługi prawnej i biurowej, a także świadczenia usług najmu.
Warto pamiętać, że jeśli z jednym kontrahentem zawarto kilka transakcji w ciągu miesiąca, przedsiębiorca ma prawo do wystawienia jednej zbiorczej faktury. To spore ułatwienie.
Czy możliwe jest wystawianie faktur przed sprzedażą?
Istnieje możliwość, by wystawić fakturę z góry, czyli jeszcze przed dokonaniem sprzedaży. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ograniczenie czasowe, które wynosi 60 dni. Co ciekawe, jeszcze do niedawna termin ten wynosił 30 dni, lecz zmiany wprowadzone przez Polski Ład uwarunkowały jego wydłużenie.
Mówiąc inaczej, faktura może zostać wystawiona przed sprzedażą, jednak nie wcześniej niż 60. dnia przed nią. Termin ten dotyczy zarówno wykonania usługi lub dokonania dostawy towaru, jak i otrzymania całości bądź części zapłaty przed sprzedażą.
Faktury z upływem terminu płatności
Istnieje kilka przypadków, gdy faktury można wystawiać z upływem terminu płatności. Dotyczy to:
dostaw i dystrybucji energii cieplnej, elektrycznej i chłodniczej oraz gazu przewodowego
stałej obsługi biurowej oraz prawnej
świadczenia usług tele- i radiokomunikacyjnych
świadczenia usług o charakterze najmu, dzierżawy lub leasingu
świadczenia usług ochrony osób i mienia.
Podsumowowanie
Data sprzedaży i data wystawienia faktury nie zawsze się pokrywają. Jeśli są takie same, wówczas umieszczenie daty sprzedaży na fakturze nie jest obowiązkowe. Jest to też zbędne w sytuacji, gdy w momencie wystawiania faktury konkretna data sprzedaży nie jest jeszcze znana.
Fakturę można wystawić zarówno po sprzedaży, jak i przed nią. W pierwszym przypadku należy tego dokonać nie później niż 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu sprzedaży — dokonania dostawy towaru, wykonania usługi bądź odebrania zaliczki. Wystawiając fakturę przed sprzedażą, można to zrobić nie wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru, wykonaniem usługi bądź odebraniem zaliczki.
sprawdź fakturowanie w mBanku

mOrganizer finansów
kompleksowe narzędzie do zarządzania finansami firmy w 5 pakietach
korzystaj z pełnej wersji przez miesiąc za darmo!
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.
To nie jest oferta. Szczegółowe informacje dotyczące Fakturowania znajdują się w Regulaminie Fakturowania dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnym na stronie https://www.mbank.pl/firmy/ksiegowosc/fakturowanie/