artykuł

4 min.

Fakturowanie i faktoring w mBanku - jak wykorzystać ten duet w firmie?

ostatnia aktualizacja:

Faktoring to sposób na otrzymanie środków z dopiero wystawionej faktury bez konieczności czekania na wpłatę od kontrahenta. Klienci mBanku mają dostęp zarówno do darmowego narzędzia umożliwiającego wystawianie faktur, jak i szybkiego finansowania w ramach przyznanego limitu faktoringowego. Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej przedsiębiorca może błyskawicznie wystawić fakturę i niezwłocznie uzyskać zapłatę.

Na czym polega fakturowanie w mBanku

Każdy przedsiębiorca korzystający z konta firmowego w mBanku może skorzystać z bezpłatnego narzędzia do wystawiania faktur. Jest ono dostępne po zalogowaniu do bankowości elektronicznej.

Za jego pomocą możesz w prosty sposób wystawić fakturę, zarządzać płatnościami od kontrahentów, a także zawnioskować do banku o sfinansowanie faktury.

 

W jaki sposób aktywować funkcje fakturowania?

Po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego wejdź na swój profil firmowy, a następnie kliknij zakładkę Mój Biznes. Tam znajdziemy opcję Fakturowanie. Usługa zostanie aktywowana po zaakceptowaniu krótkiego oświadczenia. Nie ma konieczności składania wniosku czy przedstawiania dodatkowych dokumentów. Korzystanie z narzędzia jest bezpłatne.

 

W jaki sposób wystawić fakturę w systemie bankowości elektronicznej?

Zaloguj się na swoje konto firmowe w mBanku, wejdź w zakładkę Mój Biznes i kliknij Nowa faktura w menu Fakturowanie. Do wyboru masz różne rodzaje dokumentów: fakturę VAT, bez VAT, zaliczkową itp.

Dokument możesz wystawić na zapisanego wcześniej kontrahenta, możesz też dodać nowy podmiot. Gdy wprowadzisz NIP firmy, jej dane zaciągną się automatycznie, bez potrzeby oddawania nazwy, czy siedziby przedsiębiorstwa. Sprawdź poprawność podstawionych parametrów, dodaj opis transakcji, uzupełnij ceny i stawkę podatku VAT. Określ rodzaj płatności za fakturę oraz termin zapłaty. Na końcu kliknij Wystaw.

W systemie możesz wystawić fakturę w walucie obcej i dla zagranicznego kontrahenta. Możesz również określić typ transakcji oraz dodać GTU zgodne z prowadzoną przez ciebie działalnością.

Przygotowaną fakturę możesz zapisać w formie PDF, wydrukować lub wysłać mailem. Zawsze możesz też powrócić do edycji i wprowadzić błędnie wprowadzone wartości. Możesz wystawić duplikat lub korektę dokumentu. Ponieważ są one zapisane w systemie, masz pewność, że żadna faktura ci nie zginie i zawsze będziesz mógł ją pobrać ponownie.

 

W jaki sposób kontrolować wpływy z faktur i rozliczać płatności?

Listę faktur możesz znaleźć wchodząc w Mój biznes i dalej Faktury w menu Fakturowanie. W zestawieniu znajdziesz wszystkie wystawione przez siebie dokumenty wraz z informacją o terminie płatności. Faktury opłacone przelewem na twój rachunek w mBanku automatycznie zmieniają swój status. Możesz je też ręcznie oznaczyć jako zapłacone.

Korzystając z menu z lewej strony, możesz filtrować faktury m.in. po dacie sprzedaży, kwocie, rodzaju dokumentu. Możesz też generować raporty za wybrany przez siebie okres.

 

Co to jest faktoring

Faktoring jest to sposób na szybkie otrzymanie kwoty z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury, bez konieczności czekania na przelew od kontrahenta. Płatność za fakturę otrzymujesz niezwłocznie od firmy udzielającej faktoringu. W tym przypadku twoim faktorem jest mBank.

Dzięki natychmiastowemu przekazaniu środków faktoring poprawia twoją płynność finansową, ułatwia rozliczenia z twoimi dostawcami oraz zapewnia środki na dalszą produkcję lub inwestycje.

 

W jaki sposób sfinansować wystawioną fakturę

Limit faktoringowy przyznawany jest w ramach oferty specjalnej. To wyliczona przez bank kwota limitu, którą możesz otrzymać bez dokumentów - całkowicie online. Po wystawieniu faktury nie musisz czekać na przelew od kontrahenta. Dzięki limitowi faktoringowemu pieniądze za fakturę otrzymasz nawet w 15 minut.

Jeśli nie wnioskowałeś wcześniej o limit faktoringowy a posiadasz ofertę specjalną, to po wystawieniu faktury w systemie mBanku kliknij Sprawdź wniosek o faktoring. Zostaniesz przekierowany na stronę, za pomocą której złożysz wniosek o przyznanie limitu faktoringowego. Decyzję o przyznaniu finansowania dostaniesz od banku na adres e-mail.

Jeśli masz już przyznany limit faktoringowy i chcesz otrzymać pieniądze zaraz po wystawieniu faktury, bez czekania na wpłatę od kontrahenta, kliknij opcję Finansuj. Opcja ta pojawia się po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, system sam wstępnie weryfikuje czy dana faktura może zostać przekazana do finansowania i podstawia przycisk Finansuj (odroczony termin, kwota faktury).Pieniądze trafią na twoje konto nawet w kilka minut.

Faktura wysłana do finansowania podlega weryfikacji przez Bank o czym będziesz informowany drogą mailową.

 

Ile kosztuje faktoring w mBanku

Cennik faktoringu w mBanku uzależniony jest od terminu płatności faktury:

  • dla faktur z okresem płatności od 14 do 30 dni koszt faktoringu wynosi 2% kwoty z faktury,

  • dla faktur z okresem płatności od 31 do 60 dni koszt wynosi 4%,

  • dla faktur z okresem płatności od 61 do 90 dni koszt wynosi 6%,

  • dla faktur z okresem płatności od 91 do 120 dni koszt wynosi 8%.

 

Co się stanie, gdy kontrahent nie opłaci faktury w terminie

Finansowanie faktur w mBanku posiada automatyczną opcję regresu o 14 dni. Jeśli termin płatności nie został jeszcze przekroczony, możesz również samodzielnie wydłużyć termin spłaty o 30 dni. W tym celu na liście faktur wybierz sfinansowaną przez bank fakturę i kliknij Przedłuż termin.

Koszt samodzielnego przedłużenia terminu, to 1,5%, automatyczny regres związany jest z opłatą w wysokości 1% kwoty faktury.

to może Cię zainteresować

faktoring - grafika

faktoring

Dla przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności.

sprawdź

faktoring z przejęciem ryzyka niewypłacalności odbiorcy

Jak sobie pomóc, gdy kontrahent nie płaci w terminie?

zarządzanie wierzytelnościami

  • gdy kontrahent jest dobrym płatnikiem, ale nie zagdza się na cesję wierzytelności


Nota prawna

To nie jest oferta.

Szczegółowe informacje dotyczące Fakturowania znajdują się w Regulaminie Fakturowania dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnym na stronie https://www.mbank.pl/firmy/ksiegowosc/fakturowanie/

Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową będziesz mógł otrzymać faktoring. Szczegółowe informacje, w tym warunki udzielania i finasowania faktoringu oraz opłat związanych z faktoringiem są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabeli stóp procentowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie Faktoringu dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na stronie https://www.mbank.pl/firmy/kredyty/faktoring/

https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/pytania-i-odpowiedzi/


wyniki wyszukiwania