3 min.
Jak osoby z niepełnosprawnością mogą działać w biznesie?
ostatnia aktualizacja:
Chcesz założyć firmę i jesteś osobą niepełnosprawną? Istnieją specjalne programy instytucji państwowych i prywatnych, które w tym Ci pomogą. Jeśli chcesz wystartować z własnym biznesem, to musisz wiedzieć, że szczegółowo formy pomocy dla osób niepełnosprawnych chcących prowadzić własną działalność gospodarczą normuje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych .
Wsparcie PFRON
Jednorazowa dotacja z PFRON. Co zrobić najpierw? Zarejestruj się jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. W takiej sytuacji, podejmując działalność, możesz liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Za pośrednictwem urzędu pracy może zostać Ci przyznana na start swojego biznesu bezzwrotna pomoc w wysokości nawet do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (mówi o tym art. 18 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
Dopłata do kredytu z PFRON. Jeśli już jesteś przedsiębiorcą i masz kredyt, to możesz skorzystać także z innego wsparcia polegającego na dofinansowaniu z PFRON do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej (art. 13 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
Refundacja składek ZUS. PFRON będzie też refundował Ci obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 25a ust.1 pkt 1 Ustawy) do wysokości odpowiadającej składce z określoną podstawą wymiaru. Art. 18 ust. 8 ustawy o rehabilitacji mówi o tym bardziej szczegółowo: podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (źródło: https://www.pfron.org.pl/pl/obsluga-dofinansowan-i/refundacja-skladek-na/osoba-niepelnosprawna/2180,Wysokosc-refundacji.html). Ustawa określa zasady finansowania składek ZUS niepełnosprawnym przez PFRON. Ich refundacja dla Twojej firmy przysługuje w wysokości:
100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
(źródło: http://www.pit.pl/ulga-niepelnosprawnych--zus-przedsiebiorcow-12055/)
Pieniądze z Unii
Możesz też sięgnąć po te środki unijne, które mogą być wykorzystane przez każdego, bez względu na stan zdrowia czy niepełnosprawność. Korzystając z pośrednika wyspecjalizowanego w dość skomplikowanych procedurach unijnych, postaraj się o dotację w ramach tzw. Działania 6.2 Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Środki przewidziane w ramach tego programu mogą zostać przeznaczone także na wsparcie osób niepełnosprawnych zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni lub tzw. spółdzielni socjalnej). Możesz otrzymać jednorazowe wsparcie do wys. 40 tys. zł (lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej). Masz także możliwość starania się o tzw. wsparcie pomostowe, o co możesz wystąpić w okresie od 6-12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pieniądze otrzymywać będziesz przez okres, na jaki zostały przyznane, w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji.
Więcej o programach unijnych dowiesz się tu: https://firmowi.pl/finanse/dotacje-unijne-jak-je-otrzymac-zobacz-zapis-szkolenia-online
Od prywatnych instytucji
Wsparcie dla osób niepełnosprawnych chcących rozwijać własny biznes nie musi przybierać tylko formy finansowej. Warto na bieżąco przeglądać internet, gdyż wiele podmiotów urządza warsztaty i konferencje (z reguły bezpłatne) dla osób z niepełnosprawnością. Są one organizowane nie tylko przez państwowe instytucje, ale i fundacje czy prywatne firmy.
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.