artykuł

4 min.

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

ostatnia aktualizacja:

Jesteś poza domem, a przelew sam się nie zrobi ? A może umknęła Ci ważna płatność i chcesz ją błyskawicznie uregulować? Niezależnie od tego, w której z tych sytuacji się znajdziesz, sprawę możesz załatwić w kilka chwil za pomocą… smartfona.

Bankowość mobilna – na czym polega?

Dziś by zrobić przelew lub płatność w internecie nie potrzebujemy dostępu do komputera. Wszystko można zrobić zdalnie z poziomu telefonu. Zawdzięczamy to możliwościom, jakie daje bankowość mobilna. Co to takiego? To usługa bankowości internetowej kierowana do użytkowników urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów itp. Dzięki niej możemy prosto i szybko przelać środki z telefonu na konto bankowe, zlecać płatności bez użycia gotówki oraz śledzić historię wydatków. Wszystko z użyciem narzędzia, które mamy pod ręką praktycznie zawsze. W ten sposób transakcje zajmują jedynie do kilku kliknięć, a miejsce i sytuacja, w której akurat się znajdujemy, nie stanowią dla nas żadnych ograniczeń.

 

Pieniądze z telefonu na konto bankowe – czy to możliwe?

W jaki sposób działa bankowość mobilna? Banki tworzą specjalne aplikacje, dla swoich klientów. Po ich pobraniu zyskujemy możliwość pełnego zarządzania kontem bankowym z telefonu lub tabletu. Takie oprogramowanie zwykle jest darmowe, z łatwością można znaleźć je na Google Play lub App Store. Jego zaletą jest przede wszystkim przejrzystość i prostota użytkowania. Zamiast logować się na stronie banku w sieci, wybieramy ikonkę aplikacji i już możemy zarządzać kontem.

A jak z popularnością bankowości mobilnej wśród Polaków ? Jak wiele osób zarządza swoimi finansami z poziomu smartfona ? Według ostatniego raportu sporządzonego przez cashless.pl, liczba klientów bankowości mobilnej w 2019 roku wyniosła 12,1 mln użytkowników (Raport "Bankowość mobilna i płatności mobilne w Polsce 2019"). Rozwój mobilnych aplikacji spowodował także wzrost liczby klientów rezygnujących z tradycyjnych form kontaktu z bankiem. Według najnowszych danych w Polsce jest już 4,9 mln klientów „mobile only”, czyli takich, którzy „bankują” wyłącznie przez aplikację na smartfonie.

Trudno się temu dziwić, jeśli przyjrzymy się możliwościom, jakie dają nowoczesne aplikacje bankowe. Poza przelewem pieniędzy z telefonu na konto bankowe możemy również wypłacać gotówkę za pośrednictwem usługi cashback, utworzyć zlecenie stałe, autoryzować transakcje, zamówić kartę, a nawet założyć lokatę.

 

Jak wypłacić pieniądze z telefonu na konto bankowe – czego potrzebujemy?

Przejdźmy do samego procesu dokonywania transakcji za pośrednictwem smartfona. Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe? Pierwszym krokiem będzie pobranie i instalacja aplikacji banku.


Jak wykonać przelew z telefonu?

  • Wybieramy sekcję Płatności i opcję „nowy przelew”.

  • Wybieramy odbiorcę z listy lub wpisujemy dane do przelewu.

  • Uzupełniamy pole z kwotą do przelewu.

  • Klikamy przycisk „wyślij przelew”.

  • Wykonanie transakcji potwierdzamy PIN-em.

BLIK – jak to działa

W przypadku smartfonów mamy także możliwość skorzystania z BLIKA – rozwiązania oferującego szybkie przelewy. Co to takiego? To system płatności mobilnych, wykorzystywany przez większość polskich banków. W praktyce to sześciocyfrowy kod generowany przez aplikację mobilną. Z jego pomocą możemy dokonywać rozmaitych operacji bankowych – przelewów, płatności w internecie i sklepach stacjonarnych, wypłaty gotówki itp.

Jak korzystać z BLIKA? Możemy go aktywować za pomocą aplikacji mobilnej banku. Nie musimy przy tym kontaktować się z przedstawicielem banku, nie wymaga to także podpisywania żadnej dodatkowej umowy. Po zalogowaniu do aplikacji wybieramy ikonkę z logo BLIKA Dzięki temu automatycznie uzyskamy kod, który można wykorzystać podczas transakcji. Można go przepisać lub skopiować, co z pewnością przyspiesza płatność i czyni ją wygodniejszą.

W jaki sposób działa BLIK i co sprawia, że dzięki niemu przelewy są tak szybkie? Wszystko dzięki bazie powiązań prowadzonych przez aplikację. Każdy numer telefonu na naszej liście odbiorców przypisany jest do rachunku bankowego. W ten sposób nie prosimy znajomych o numer konta – wystarczy przejrzeć listę kontaktów w aplikacji bankowej. Taki przelew błyskawicznie wpływa na rachunek odbiorcy – nawet w innym banku.

 

Przelew pieniędzy z telefonu na konto bankowe – czy to bezpieczne?

Czy BLIK to bezpieczna metoda płatności? Z jakich zabezpieczeń korzysta to rozwiązanie? Przede wszystkim ważność samego kodu aktywacyjnego jest krótka – trwa do 1,5 minuty. To oznacza, że po chwili, nawet jeśli ktoś go podejrzy, będzie nieprzydatny. Ponadto, wykonując przelew na telefon lub płacąc BLIKIEM w sklepie, każdą transakcję potwierdzamy PIN-em w aplikacji.

Do tego należy dodać także zabezpieczenia smartfona, np. ekran odblokowany PIN-em. Dzięki nim, nawet jeśli nasz smartfon dostanie się w niepowołane ręce, to przed skorzystaniem z aplikacji mobilnej będą chronić nie tylko zabezpieczenia bankowe, ale także samego telefonu.

BLIK - płać i wypłacaj

to może Cię zainteresować

BLIK - płać i wypłacaj bez karty

  • wypłacaj gotówkę z bankomatu, nawet jeśli nie masz karty

  • szybko płać w internecie, bez przepisywania kodu

sprawdź

Nota prawna

To nie jest oferta.

Pamiętaj, że mBank udostępnia aplikacjię tylko za pomocą autoryzowanych sklepów – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery dla telefonów Huawei z usługami Google. Do pobrania oraz aktualizacji aplikacji używaj zawsze tych sklepów, ponieważ znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji, a więc gwarantują Ci bezpieczeństwo. Nigdy nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł! Nową aplikację możesz pobrać jeśli Twoje urządzenie ma system operacyjny w wersji minimum Android 5.0 lub iOS 10.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.

Szczegóły dotyczące systemu płatności BLIK zawiera Regulamin usług płatniczych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępny na https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/konta/uslugi-platnicze/


wyniki wyszukiwania