artykuł

2 min.

eKonto Junior - kiedy i w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

ostatnia aktualizacja:

Jako rodzice musimy ciągle podejmować wiele ważnych decyzji, które mają wpływ na nasze dzieci. Cześć z nich podejmujemy jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Niektóre z tych decyzji są bardzo proste, np.: czy kupić spodenki w kolorze granatowym, czy zielonym, inne problemy mają charakter bardziej złożony. A co z finansami? Kiedy i co mówić dziecku o pieniądzach?

Naszym zdaniem rozmowa z dzieckiem o pieniądzach wcale nie musi być trudna. Finanse są dla nas czymś naturalnym. Codziennie robimy zakupy, płacimy rachunki, rozmawiamy o oszczędzaniu, używamy kart do płacenia, czy aplikacji mobilnych. Dlatego dzieci mają mnóstwo okazji do obserwacji nas i nauki finansowego życia w praktyce.

 

Zabawa w sklep

(Dla kogo? Dzieci w wieku wczesno-przedszkolnym/przedszkolnym)

Chyba większość z nas uwielbiała zabawę w sklep i to się nie zmienia. Taka wspólna zabawa rodzica z dzieckiem, może być świetną okazją do wprowadzenia malucha w świat pieniędzy. Można wspólnie narysować banknoty, kartę, zbudować sklep np. z tektury. To dobra okazja na wprowadzenie prostych pojęć związanych z pieniędzmi. Nie wymagajmy jednak od malucha zbyt wiele. 

Najważniejsza jest świetna zabawa!

 

Wspólne zakupy

(Dla kogo? Dzieci w wieku przedszkolnym)

Podczas wspólnych zakupów warto wyjaśniać dziecku swoje decyzje zakupowe, na przykład – dlaczego kupujemy ten, produkt (cena, skład). Przed wyjściem do sklepu możecie wspólnie robić listy zakupów. Jeśli lista stanie się nawykiem, nauczysz dziecko planowania wydatków, rozsądnych zakupów i oszczędzania.

 

Pierwsze, proste zakupy

(Dla kogo? Dzieci w wieku wczesnoszkolnym)

Trochę starsze dzieci mogę próbować robić samodzielnie zakup: np. pieczywo, masło mleko. To ogromny krok w stronę samodzielności, pierwszych i ważnych doświadczeń zakupowych.

 

Własne kieszonkowe

(Dla kogo? Dzieci w wieku wczesnoszkolnym)

Gdy dzieci zaczynają chodzić do szkoły, warto dawać im drobne kieszonkowe. To też dobry moment na rozmowę o oszczędnościach i pierwszym koncie np. eKonto Junior. Najważniejsze. Warto pozwolić dzieciom popełniać błędy – nauka na własnych błędach pomoże w nauce zarządzania własnym budżetem.

 

eKonto Junior

(Dla kogo? Dla najmłodszych poniżej 13 lat)

eKonto Junior z kartą może być świetnym sposobem do pierwszej nauki finansowego świata. Na www.mBank.pl/junior przygotowaliśmy zabawę, która pomoże dziecku przygotować się do używania karty w prawdziwym świecie. eKonto Junior to:

  • Wiedza: powiadomienia push w aplikacji mobilnej pokazują kiedy dziecko korzysta z karty i ile wydało. Wszystkie płatności są też widoczne w historii konta rodzica.

  • Kontrola: to rodzic decyduje, jaki dzienny limit płatności jest odpowiedni dla dziecka.

  • Spokój: pieniądze są bezpieczne, gdy są na koncie, a nie w kieszeni.

  • Bezpieczeństwo: eKonto Junior to konto rodzica z kartą dla dziecka. Dziecko może wydać tylko kwotę, jaka jest na tym koncie, nie ma też dostępu do pieniędzy rodzica.

to może Cię zainteresować

ilustracja eKonto Junior do 13 lat

eKonto Junior do 13 lat

  • karta z wizerunkiem wybranym przez dziecko

  • 0 zł za konto, kartę i aplikację

sprawdź

Nota prawna

To nie jest oferta. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek. Szczegóły na temat ekonta Junior znajdziesz w Regulaminie rachunku, do którego wydajemy karty debetowe dla dziecka w wieku 0-13 lat w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. na www.mBank.pl/konto-dla-dziecka.


wyniki wyszukiwania