3 min.
Kobiecy biznes – obraz przedsiębiorczych kobiet
ostatnia aktualizacja:
Autorka: Marta Górecka-Sentkowska, Departament Klienta Firmowego
z artykułu dowiesz się:
Autorka: Marta Górecka-Sentkowska, Departament Klienta Firmowego
Według raportu „Bizneswoman Roku: Polki chcą być przedsiębiorcze” aż 68% ankietowanych kobiet chciałoby założyć swoją firmę. Jednak niektóre czekają z otworzeniem działalności nawet do 8 lat. Wśród naszych klientek najchętniej wybieraną branżą jest fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne – nieco ponad 6% wszystkich przedsiębiorczyń w mBanku. Na drugim miejscu znajduje się działalność rachunkowo-księgowa – to blisko 5%. A lekko ponad 4% przedsiębiorczyń w mBanku prowadzi sprzedaż online.
Co stanowi o sukcesie Polskich przedsiębiorczyń? Z jakimi barierami się mierzą? Dowiesz się więcej z tego artykułu.
Co jest przeszkodą w otwarciu własnej firmy według Polek?
Do głównych barier, które powstrzymują podjęcie decyzji o założeniu własnego biznesu należą brak pewności siebie i wiary we własne możliwości. Zgodnie z danymi, kobiety mają problem z otwartą rozmową o pieniądzach, nie doceniają swojej pracy i nie wiedzą jak ją poprawnie wycenić. Według badań, aż 47% kobiet stresuje rozmowa o pieniądzach i wynagrodzeniu, a 40% przedsiębiorczyń taniej wycenia własne produkty i usługi niż konkurencja. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy – brak odpowiednich pieniędzy często powstrzymuje przed pójściem „na swoje”.
Co najciekawsze i bardzo budujące, pomimo tych trudności coraz więcej Polek decyduje się na założenie własnej firmy. Nic w tym dziwnego kobiety mają naturalne predyspozycje, które są pożądane w biznesie –są wielozadaniowe i zorganizowane. Każdego dnia wcielają się w różne role np. organizatorki, kucharki, mentorki. Dbają o rozwój osobisty, dom, rodzinę, opiekują się dziećmi. Bez wątpliwości można stwierdzić, że mają smykałkę do prowadzenia własnego biznesu. Niestety wciąż brakuje im wiary we własne możliwości – a to źle!
Gdy pojawia się chęć założenia własnej firmy, może odezwać się lęk – przed niewiadomą, przed opinią innych i przed przegraną. W chwilach wahania warto, jak to ujmują psychologowie, „wizualizować zwycięstwo” – oczami wyobraźni starać się zobaczyć siebie u celu, gdy marzenie się spełni.
Nie warto też słuchać ludzi, którzy narzekanie mają w naturze. Będą Ci powtarzać, że powinnaś darować sobie przygodę z własnym biznesem, bo nie masz doświadczenia, odpowiedniego wykształcenia, pieniędzy, jesteś za młoda albo za stara. Kobietom wciąż jeszcze potrafi podcinać skrzydła nawet najbliższa rodzina. Szukaj, więc osób, które Cię motywują i wspierają w podejmowanych decyzjach i działaniach.
Jak się przygotować do otworzenia biznesu?
Podczas przygotowań do otworzenia własnego biznesu warto rozejrzeć się po konkurencji i pomyśleć nad swoimi mocnymi stronami. Jeśli postawisz na sklep internetowy chętnie pomożemy Ci go otworzyć.
Sprawdź szczegóły
Kiedy masz już pomysł i chęć by wcielić go w życie, a brakuje Ci pewności siebie warto zachęcić do swojego pomysłu kogoś komu ufasz. Łatwiej realizować pomysły kiedy ma się zaufanego partnera przy boku. Pewne afrykańskie przysłowie mówi "jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz dojść daleko, idźcie razem." Dobrzy partnerzy wspierają siebie – a to jest bezcenne.
Przed wejściem na rynek z usługą lub produktem, warto poznać motywacje przyszłych klientów. Wejście w buty klienta pozwoli Ci zatroszczyć się o jego potrzeby, co spowoduje, że dostarczysz usługę lub produkt „szyty na miarę”
Jeśli będziesz gotowa na otworzenie własnej firmy, to możesz to zrobić z nami. Przygotowaliśmy prosty wniosek online, a w razie wątpliwości, bezpłatnie pomoże Ci księgowa. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który musiałabyś poświęcić na formalności w urzędzie.
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.
To nie jest oferta.
Otwieranie firmy i konto firmowe
Szczegółowe warunki i opłaty związane z mBiznes kontem Standard i otwieraniem firmy z mBankiem określone są w Regulaminie otwierania i prowadzenia rachunków bieżących dla firm, Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na stronie www.mbank.pl/firmy/zakladanie-firmy/
Opłata za mBiznes konto Standard wynosi 0 zł pod warunkiem wykonania przez posiadacza rachunku min. 1 przelewu do ZUS w miesiącu, którego opłata dotyczy. W przeciwnym wypadku ta opłata wyniesie 19 zł.
Księgowość
Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”.
Źródła z raportów:
„Bizneswoman Roku: Poczucie własnej wartości polskich przedsiębiorczyń a wycena ich usług”
„Bizneswoman Roku: Polki chcą być przedsiębiorcze”