6 min.
Kredyt dla firmy ze stratą – czy wysokie obroty pozwolą uzyskać finansowanie?
ostatnia aktualizacja:
Dowiedz się czym jest utrata płynności finansowej i jak się ratować, gdy pojawią się problemy
Pamiętaj!
Ujemny wynik finansowy nie zawsze oznacza, że Twoja firma zaraz przestanie być wypłacalna. Jednak dla banków znacząco rośnie ryzyko związane z udzieleniem kredytu takiemu podmiotowi w porównaniu z tymi będącymi nad kreską. Ciągle jednak nie jesteś na przegranej pozycji. Przeczytaj nasz poradnik
Nie ma co kryć – kredyt dla firm ze stratą jest zwykle trudniejszy do uzyskania. Banki z dystansem patrzą na firmy, które są na minusie. Nie oznacza to jednak, że nie masz szansy na kredyt. Zbadaj strukturę kosztów i zobacz, które z nich wpłyną pozytywnie na Twoją zdolność kredytową. Twoja firma nieustannie się zmienia. Jej kondycja finansowa zależy nie tylko od sytuacji rynkowej czy wahań koniunktury, ale głównie od Twoich decyzji biznesowych. Żeby zbierać owoce, trzeba najpierw zasadzić drzewo, zainwestować w nawóz, ogrodników i narzędzia. Analitycy kredytowi także wiedzą, że przedsiębiorstwo, aby się rozwijać, musi ponosić koszty.
Także nawet jeśli firmie grozi utrata płynności finansowej, można spróbować zaradzić sprawie kredytem.
Korzystna struktura kosztów
Wiele o sytuacji w firmie mówi struktura kosztów przedsiębiorstwa, czyli przykładowo: czy firma inwestuje czy raczej pieniądze „rozchodzą się” na jej bieżącą działalność. Albo: jaką część stanowią koszty stałe, które przedsiębiorstwo musi ponosić niezależnie od skali produkcji, a jaką koszty zmienne, które są zależne od tego, ile firma produkuje. Struktura kosztów w przedsiębiorstwie to także to, ile pieniędzy wydaje ona np. na płace, ile na materiały, ile wynoszą koszty zarządu czy sprzedaży, ile amortyzacja, podatki, ubezpieczenia itd.
Starając się o kredyt, musisz przedstawić szereg dokumentów. Jeśli prowadzisz uproszczoną księgowość, bank będzie sprawdzał przede wszystkim księgę przychodów i rozchodów oraz zeznania podatkowe za poprzednie lata. Jeżeli masz większą firmę i musisz stosować pełną księgowość, to Twoim obowiązkiem będzie przedłożenie sprawozdania finansowego. Mając wgląd w te dokumenty, analityk kredytowy będzie mógł sprawdzić strukturę kosztów Twojego podmiotu. Jeżeli jednak w ostatnim czasie zainwestowałeś w rozwój firmy i stąd wynika strata z działalności, jesteś w dużo lepszej sytuacji.
Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa
Płynność finansowa, czyli zdolność do regulowania zobowiązań, to absolutna podstawa dla każdej firmy. Metody jej liczenia i oceny są różne – to m.in. wskaźniki płynności finansowej. Cztery podstawowe wskaźniki płynności to:
wskaźnik bieżącej płynności
wskaźnik szybki płynności
wskaźnik natychmiastowej wymagalności
wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych
Bodaj najważniejszy jest jednak wskaźnik bieżącej płynności. Jest to stosunek aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Wiele zależy od konkretnej branży, ale zwykle najlepiej, gdy wskaźnik płynności bieżącej wynosi ok. 1,2-2. Jeśli spada poniżej 1, może to oznaczać, że firma może mieć problemy z regulowaniem zobowiązań.
Aby wesprzeć swoją płynność finansową, a także kiedy utrata płynności jest realną wizją, wiele firm decyduje się na kredyt obrotowy. Konstrukcja takiego produktu jest różna w zależności od banku czy potrzeb przedsiębiorcy, ale ogólnie to pewna kwota środków, którą spółka może wykorzystać na co dzień. Kredyt obrotowy dla firm wspiera płynność np. w nieoczekiwanych sytuacjach, gdy kontrahent spóźnia się z płatnością, ceny surowców się zmieniły albo spadł popyt na towary czy usługi firmy. Ale pomaga także firmom, które po prostu z racji specyfiki branży miewają lepsze i gorsze okresy. W tych słabszych miesiącach kredyt obrotowy pozwala regulować zobowiązania np. wobec pracowników, kontrahentów czy ZUS i fiskusa. W lepszych miesiącach kredyt jest spłacany.
Inwestycje z przeszłości szansą na nowy kredyt dla firmy
Tak jak pisaliśmy, nawet jeśli firma ma aktualnie stratę, niektóre jej koszty mogą pokazać analitykowi kredytowemu, że przedsiębiorstwo wcale nie ma dużych problemów.
Pierwszym takim kosztem są inwestycje. Gdy zaciągasz kredyt inwestycyjny i kupujesz nowe maszyny, finansujesz inwestycje w nieruchomości (grunty, budynki), zatrudniasz nowych pracowników czy inwestujesz w reklamę, to robisz to po to, by ostatecznie zarabiać więcej. Są to zwykle inwestycje długoterminowe i musi minąć trochę czasu, aby poniesione nakłady Ci się zwróciły.
Jeżeli analityk w dokumentach finansowych widzi, że w przeszłości Twoje inwestycje były opłacalne, to chętniej założy, że tak będzie i tym razem. W takiej sytuacji możesz też zostać poproszony o przedstawienie biznesplanu, który szczegółowo będzie prognozował, jak nowe inwestycje wpłyną na przyszłość Twojej firmy. Może on posłużyć do wydania decyzji kredytowej w oparciu o prognozy Twoich wyników finansowych.
To jeden ze sposobów, aby uzyskać kredyt inwestycyjny w sytuacji wykazania straty na działalności. Nowe inwestycje długoterminowe wcale nie muszą czekać w przypadku czasowej straty, jeśli tylko przedsiębiorca może pokazać, że w przeszłości mu się już powiodły, a nowy biznesplan jest przekonujący.
Amortyzacja środków trwałych
Podobnie na poziom straty firmy może wpływać także amortyzacja środków trwałych, czyli np. amortyzacja samochodu, maszyn, sprzętu komputerowego itd. Mimo tego taki przedsiębiorca ma szansę na kredyt firmowy.
Kiedy w Twoim zakładzie produkcyjnym pojawią się nowe środki trwałe, musisz je zamortyzować. Amortyzacja, czyli koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych, nie powoduje zmniejszania się salda na rachunku bankowym firmy. Niestety wpływa negatywnie na wynik finansowy. Jeśli więc specyfika Twojej działalności wiąże się z posiadaniem dużej liczby aktywów rzeczowych, a szczególnie gdy ostatnio dokonałeś znaczących zakupów, to analityk powinien skorygować Twój wynik finansowy o wysokość amortyzacji.
Podobnie dzieje się, jeśli korzystasz z leasingu. Jeżeli „wypożyczasz” środki trwałe, to co miesiąc musisz płacić ratę leasingową. Całą jej wysokość możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Choć w tym przypadku wiąże się ona z faktycznym wydatkiem, to w ostatecznym rozrachunku finansowane w ten sposób środki trwałe służą do generowania przychodu.
Jest kilka podstawowych rodzajów amortyzacji. To np. amortyzacja degresywna. Polega ona na założeniu, że środek trwały na początku zużywa się szybciej. Wobec tego w początkowych okresach odpisy amortyzacyjne są wyższe. Przeciwna jest amortyzacja progresywna, gdy odpisy rosną w kolejnych miesiącach. Z kolei amortyzacja liniowa zakłada odpisy w takiej samej wysokości przez cały okres. W niektórych sytuacjach możliwa jest też amortyzacja jednorazowa.
To jest TWÓJ biznes
Najważniejszą sprawą przy kredycie firmowym jest zdolność kredytowa. Oczywiście zależy ona od kondycji firmy, a więc i tego, czy ma ona zysk lub stratę, ale jednak obliczanie zdolności kredytowej jest bardziej skomplikowane. Bank może pożyczyć np. całą sumę, o jaką wnioskuje przedsiębiorca, ale także uznać, że jego zdolność kredytowa pozwala na zadłużenie się na niższą kwotę.
Jak obliczyć zdolność kredytową w przypadku firm? Dobrym rozwiązaniem może być kredyt, w którym bank weryfikuje głównie Twoje przychody i obroty na rachunku bankowym. W niektórych bankach funkcjonują też kredyty dla wybranych grup przedsiębiorców (np. kredyt dla lekarzy, kredyt dla adwokatów, kredyt dla prawników) zróżnicowanych pod kątem rodzaju prowadzonej działalności. Jeśli jesteś przedstawicielem którejś z tych branż, to kredyt będziesz mógł uzyskać na podstawie Twojego oświadczenia o rzeczywiście uzyskiwanych dochodach.
Kwota takiej pożyczki może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Analitycy obsługujący przedsiębiorców mają duże doświadczenie w weryfikowaniu sytuacji przedsiębiorcy. Każdy bank ma inną politykę, więc warto próbować starać się o kredyt nawet w kilku instytucjach, bo w ten sposób zwiększasz swoje szanse na uzyskanie potrzebnego Ci finansowania.
Zdolność kredytowa firmy jest także zależna m.in. od jej historii kredytowej, czyli tego, jak spłacała poprzednie zobowiązania.
Pamiętaj!
Pamiętaj, że banki podchodzą indywidualnie do każdego przypadku, a oferty dla przedsiębiorców są inaczej skonstruowane niż dla osób fizycznych. Wyniki finansowe mają duże znaczenie, jednak decyzja kredytowa zależy od wielu innych czynników, także takich jak branża w której działasz czy Twoje doświadczenie w prowadzeniu biznesu.
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.