artykuł

6 min.

Księgowość spółki cywilnej - co warto wiedzieć?

ostatnia aktualizacja:

Prowadzisz spółkę cywilną? Dowiedz się w jaki sposób prowadzić księgowość spółki cywilnej oraz poznaj zalety księgowości internetowej dla firm.

Podstawy księgowości dla spółek

Do czasu, kiedy przychody netto ze sprzedaży towarów i usług nie przekraczają 1,2 mln euro rocznie, księgowość spółki cywilnej nie musi opierać się na księgach rachunkowych. W przeciwieństwie do spółek prawa handlowego, spółka cywilna może wówczas rozliczać się za pomocą księgi przychodów i rozchodów – czyli taniej, prościej, a nawet bez konieczności korzystania z usług wykwalifikowanych księgowych. 

W przypadku wspólników prowadzących w ramach spółki cywilnej stosunkowo niewielką działalność gospodarczą, największą wygodę i oszczędność pieniędzy przyniesie księgowość internetowa. Ceny miesięcznego abonamentu na usługi biura rachunkowego online rozpoczynają się już od ok. 100 zł, a po dopłacie kolejnych 200-300 zł można zapewnić sobie kompleksową obsługę całego obszaru księgowo-finansowego swojej firmy. Wspólnicy zainteresowani jeszcze większymi oszczędnościami, mogą też zająć się księgowością na własną rękę, nie wydając przy tym ani złotówki.

Wystarczy dobry program księgowy, podstawowa wiedza z zakresu przepisów podatkowych i księgowości, a także możliwość zarezerwowania sobie kilku-kilkunastu godzin wolnego czasu w ciągu miesiąca. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że dzięki księgowości internetowej, prowadzenie spraw księgowych spółki cywilnej naprawdę nie musi być ani kosztowne, ani uciążliwe.

 

Księgowość spółki cywilnej – dlaczego nie warto prowadzić jej w tradycyjny sposób?

Wprawdzie nadal część przedsiębiorców współpracujących w ramach spółki cywilnej decyduje się powierzyć sprawy księgowe wykwalifikowanej księgowej bądź stacjonarnemu biuru rachunkowemu, jednak w ostatnim czasie opcje te wyraźnie straciły na popularności. Nie powinno to dziwić: dla osób prowadzących małe biznesy, wypłacanie księgowej co miesiąc kilkutysięcznej pensji to ogromny koszt. Natomiast korzystanie z usług tradycyjnego biura księgowego – szereg dodatkowych obowiązków.

Wybierając biuro stacjonarne, trzeba liczyć się z koniecznością regularnego dostarczania dokumentów za dany okres – i to w godzinach jego pracy, co bywa dość kłopotliwe. I choć pracownicy biura, za kilkusetzłotową miesięczną opłatą, dbają o księgowanie wszystkich kosztów i przychodów, wypełniają księgę przychodów i rozchodów, wyliczają podatki, a nawet sporządzają i przesyłają do urzędu deklaracje podatkowe, to i tak dla wielu właścicieli firm takie wsparcie w zakresie prowadzenia spraw księgowo-finansowych jest niewystarczające.

Coraz częściej przedsiębiorcy oczekują większej kontroli nas finansami i dokumentami firmowymi, a także dostępu do nowoczesnych narzędzi księgowych (takich jak program do fakturowania) czy możliwości załatwienia spraw księgowych w sposób całkowicie zdalny (telefonicznie i/lub przez Internet). Jak wcześniej zasygnalizowano, tym oczekiwaniom może sprostać właściwie wyłącznie księgowość internetowa. 

 

Księgowość spółki cywilnej nie musi być kosztowna

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zobowiązany jest do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Te osoby, które prowadzą niewielkie biznesy, a przy tym spełniają ustalone przez prawodawcę kryteria, mogą wywiązywać się z tego obowiązku w nieskomplikowany i niegenerujący wysokich kosztów sposób – za pomocą karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Podobnie jest ze wspólnikami spółek cywilnych rozliczającymi się na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali (18 i 32%), bądź na podstawie podatku liniowego (stawka 19%), o ile nie przekraczają oni wspomnianego progu 1,2 mln euro przychodów. Podmioty te nie są bowiem zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych), a co za tym idzie – przy rozliczaniu działalności nie muszą posiłkować się wsparciem profesjonalnych księgowych.



Przywilej niedostępny dla spółek zawiązywanych przez osoby prawne

Istnieje jednak sytuacja, w której księgowość spółki cywilnej nie może być prowadzona na uproszczonych zasadach, pomimo spełnienia wspomnianego kryterium przychodowego. Jest tak wówczas, gdy co najmniej jeden ze wspólników zawiązujących spółkę cywilną nie jest osobą fizyczną. W takim wypadku spółka cywilna musi prowadzić księgi rachunkowe niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów, i tym samym nie ma możliwości korzystania z usług księgowości online.



Księgowość spółki cywilnej prowadzona przez Internet – na czym właściwie polega?

Istotą księgowości internetowej jest udostępnianie – poprzez przeglądarkę internetową – różnorodnych narzędzi księgowo-finansowych, umożliwiających rozliczanie działalności w sposób całkowicie zdalny. Co ważne, można wyróżnić dwa rodzaje takiej usługi: księgowość prowadzoną samodzielnie za pośrednictwem programu online, jak i księgowość prowadzoną przez internetowe biuro rachunkowe. I choć obydwa rozwiązania mogą sprawdzić się w przypadku księgowości spółki cywilnej, decyzja o wyborze jednego z nich jest już indywidualną sprawą wspólników. Z kwestiami księgowymi można poradzić sobie bez większych problemów wówczas, gdy firma nie przeprowadza skomplikowanych operacji finansowych, nie zatrudnia zbyt wielu pracowników, a przy tym nie prowadzi intensywnej wymiany handlowej z zagranicą. W każdym innym wypadku, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług biura rachunkowego online: z jednej strony księgowość jest tutaj bowiem powierzana specjalistom, z drugiej zaś – można zachować dostęp do aplikacji księgowej.

 

Nie tylko niski koszt – co jeszcze oferuje spółce cywilnej księgowość internetowa?

O tym, że usługi księgowości internetowej nie muszą być drogie, niech świadczy udostępniana przez mBank oferta mKsięgowości – rozwiązania łączącego zalety serwisu księgowego i konta bankowego. Produkt ten występuje w trzech, różniących się pod względem funkcjonalności, wariantach: kierowanym do przedsiębiorców chcących prowadzić księgowość samodzielnie bezpłatnego pakietu Start oraz płatnych pakietów – Komfort (150 zł/mies.) i Premium (300 zł/mies.), które w praktyce wiążą się z przeniesieniem ciężaru odpowiedzialności za księgowość na biuro rachunkowe online. Niemniej jednak niska cena to oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania przedsiębiorcom księgowość internetowa.

Wspólnicy spółek cywilnych z zadowoleniem przyjmą również możliwość korzystania z:

  • całodobowego dostępu do dokumentów firmowych, automatycznego wyliczania kwot podatków i sporządzania deklaracji podatkowych, przelewów podatkowych na jeden klik, przyjaznego w obsłudze programu do fakturowania elektronicznego,

  • opcji łatwego odnajdywania poszukiwanych faktur – po dacie wystawienia, bądź nazwie faktury/kontrahenta/produktu.

Warto podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione udogodnienia są dostępne z poziomu serwisu transakcyjnego, i co więcej, dla każdego posiadacza rachunku firmowego mBanku są przy tym dostępne całkowicie bezpłatnie. Daje to nie tylko dużą wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy, ale również możliwość sprawowania większej kontroli nad prowadzonym biznesem – w końcu finanse i księgowość spółki są tutaj w jednym, łatwo dostępnym dla wszystkich wspólników, miejscu.



Co jeszcze warto wiedzieć?

Spółka cywilna odznacza się wieloma zaletami: łatwo się ją zakłada, jest niedroga w prowadzeniu, nie wymaga wnoszenia kapitału założycielskiego, można ją w prosty sposób przekształcić w dowolną spółkę prawa handlowego, a przy tym daje możliwość korzystania z uproszczonych form opodatkowania. To właśnie dzięki tej ostatniej zalecie, wspólnicy spółki cywilnej nie muszą wydawać dużych pieniędzy na obsługę księgową.

Nie muszą, o ile są osobami fizycznymi, a prowadzony przez nich biznes nie generuje wielomilionowych przychodów. A jeśli na dodatek spełniają kryteria upoważniające do rozliczania się za pomocą karty podatkowej, bądź ryczałtu ewidencjonowanego, to są na najlepszej drodze ku temu, żeby na usługi księgowe nie wydać nawet złotówki – w takim przypadku, zwłaszcza jeśli działalność jest naprawdę niewielka, w zupełności wystarczy prosty, darmowy program do fakturowania.

to może Cię zainteresować

mKsięgowość pełna - grafika

mKsięgowość pełna

przeznaczona dla:

  • spółek z o.o.

  • fundacji

  • stowarzyszeń

  • wspólnot mieszkaniowych

  • i innych

sprawdź
mKsięgowość uproszczona - grafika

mKsięgowość uproszczona

sprawdzi się w:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej

  • spółce cywilnej

  • spółce jawnej

  • spółce partnerskiej

sprawdź

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.


wyniki wyszukiwania