artykuł

3 min.

Odwrócony VAT - co warto wiedzieć?

ostatnia aktualizacja:

Odwrócony VAT to mechanizm polegający na przeniesieniu obowiązku rozliczenia tego podatku z dostawcy na nabywcę. Sprawdź, jak rozliczyć odwrócony VAT.

W dzisiejszych czasach wiele oszustw podatkowych przybrało postać zostanizowanego procederu. Jednym z nich jest wyłudzanie podatku VAT. Aby go ograniczyć, ustawodawca wprowadził mechanizm odwrotnego obciążenia dla niektórych czynności. Na czym polega „odwrócony VAT” i co z tego wynika?

Odwrócony VAT to mechanizm polegający na przeniesieniu obowiązku rozliczenia tego podatku z dostawcy na nabywcę. Do nabywcy należy wykazanie podatku VAT naliczonego od dokonanych zakupów oraz należnego - od sprzedaży. Obowiązkiem sprzedawcy jest jedynie wykazanie wartości netto dokonanej transakcji.

 

Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczy tzw. „towarów wrażliwych”, których pełny wykaz znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Aby transakcja została objęta odwróconym VAT, muszą być spełnione łącznie 3 przesłanki:

 

  • Sprzedawcą jest podatnikiem VAT, którego nie dotyczy podmiotowe zwolnienie od podatku z uwagi na nieprzekroczenie kwoty sprzedaży 150 tys. zł netto w danym roku podatkowym

  • Nabywcą jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT

  • Dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT lub mamy do czynienia z dostawą złota inwestycyjnego

 

Lista „towarów wrażliwych” początkowo zawierała artykuły takie jak wyroby stalowe, złom, odpady i surowce wtórne ze szkła. Katalog ten uległ jednak rozszerzeniu - między innymi o artykuły elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, tablety, notebooki i laptopy oraz konsole do gier wideo. W przypadku urządzeń elektronicznych odwrócony VAT stosuje się dopiero wówczas, kiedy łączna wartość towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji (bez kwoty podatku!) przekroczy 20 tys. złotych.

 

Według resortu finansów, faktura stwierdzająca dokonanie dostawy towarów objętych systemem odwrotnego obciążenia nie zawiera danych na temat stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto w podziale na poszczególne stawki podatku oraz jego kwoty. Zamiast tego musi zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.

 

Obowiązek podatkowy w przypadku odwrotnego obciążenia powstaje z chwilą dokonania dostawy. Jeśli jednak przed dokonaniem dostawy sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty, obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania. Musi o tym pamiętać nie tylko sprzedawca, wykazujący w deklaracji odpowiednią kwotę sprzedaży netto, ale także nabywca - rozliczający podatek należny zamiast sprzedawcy.

 

Odwrócony VAT nabywca może odliczyć na zasadach ogólnych - kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Odliczenia dokonuje się w takim zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy - pod warunkiem, że podatnik (nabywca) uwzględni kwoty należnego podatku w deklaracji, w której rozlicza podatek. Przykładowo: jeśli zakup towaru nastąpił w listopadzie 2016 r., to warunkiem odliczenia podatku od takiego zakupu będzie wykazanie podatku należnego w tym właśnie miesiącu.

 

Odwrócony VAT – deklaracje

Dostawca: VAT-7(16), VAT-7K(10), VAT-7D(7) - do wykazania łączna kwota podstawy opodatkowania w części C poz. 31

VAT-27 - obowiązek zbiorczej informacji podsumowujących okresy rozliczeniowe, w którym powstał obowiązek podatkowy rozliczany w ramach odwrotnego obciążenia.

Nabywca: VAT-7(16), VAT-7K(10), VAT-7D(7) - do wykazania transakcje objęte odwróconym VAT w części C poz. 34 i 35 oraz ewentualne odliczenia (część D.2 poz. 42-45)

 


mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.


wyniki wyszukiwania