artykuł

5 min.

Pakiet Slim VAT 2 – najważniejsze informacje dla firm

ostatnia aktualizacja:

1 października 2021 roku weszła w życie kolejna nowelizacja Ustawy o VAT. Została wprowadzona po wielu konsultacjach z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami - Rzecznikiem MSP, Konfederacją Lewiatan, Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji. Tak zwany pakiet Slim Vat 2 wnosi wiele udogodnień dla osób prowadzących firmy. Poniżej krótkie omówienie wprowadzonych zmian.

Ulga na złe długi w VAT

Ulga na złe długi umożliwia przedsiębiorcy odzyskanie podatku VAT, który był zobowiązany do przekazania fiskusowi z tytułu wystawionej faktury przychodowej, za którą nie otrzymał zapłaty.

Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi została wydłużona z dwóch lat do trzech – licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura.

Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi na złe długi nawet wtedy, gdy jego niewypłacalny kontrahent będzie w trakcie postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego albo w trakcie likwidacji.

Wprowadzona nowelizacja uwzględnia również możliwość skorzystania z ulgi na złe długi przez przedsiębiorców, których kontrahent nie jest podatnikami VAT.

 

Wydłużenie złożenia korekty deklaracji

Nowelizacja wprowadza możliwość skorygowania deklaracji w jednym z trzech przyszłych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie – w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku VAT.

Oznacza to, że zwiększyła się ilość okresów rozliczeniowych, w których przedsiębiorca będzie mógł dokonać korekty deklaracji uprawniającej do odliczenia podatku VAT.

Do tej pory można było dokonać korekty wyłącznie do okresu, w którym powstało prawo do odliczenia VAT, czyli w miesiącu lub kwartale otrzymania faktury.

 

Sprzedaż nieruchomości

W przypadku sprzedaży nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, gdy spełnione są określone warunki (zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 10).
Jednak dość często podatnicy rezygnowali z tego przywileju, ponieważ chcieli uchronić się przed koniecznością dokonywania korekty podatku.
Aby można było zrezygnować ze zwolnienia, należało złożyć oświadczenie do właściwego dla nabywcy naczelnika urzędu skarbowego przed dniem sprzedaży.

W związku z aktualizacją przepisów w ramach Slim VAT 2 wprowadzono możliwość, aby już w akcie notarialnym zaznaczyć wybór opodatkowania nieruchomości.


Rachunek VAT - ułatwienia

W przypadku likwidacji rachunku rozliczeniowego powiązanego z rachunkiem technicznym przedsiębiorca może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o wyrażenie zgody na wypłatę środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Możliwe jest też uwolnienie środków z rachunku VAT w przypadku, kiedy podatnik korzysta z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.
Podatnicy będą mogli również przekazywać środki na inne rachunki VAT prowadzone w innych bankach.


Oznaczenia na fakturach

Faktura „Duplikat”: nie ma już obowiązku umieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie.

Faktura „Korekta”: na dokumencie nie trzeba już umieszczać oznaczeń „faktura korygująca” albo „korekta” oraz wskazywać przyczyny korekty.

Korekty zbiorcze: istnieje możliwość wystawienia przez przedsiębiorcę zbiorczej faktury korygującej na rzecz jednego kontrahenta.

 

Wydłużony termin wystawienia faktury

Możliwe jest wcześniejsze wystawienie faktury, jednak nie wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonania usługi, jak i 60 dni przez otrzymaniem całości lub części zapłaty.


Bilety przewoźników jako faktury

Dotychczas należało wystawiać fakturę na żądanie przedsiębiorcy dla przejazdów poniżej 50 km, aby mogły być kosztem firmy. Zgodnie ze Slim VAT 2, bilet na przejazdy np. autostradą, koleją bądź komunikacją autobusową, bez względu na pokonywaną odległość, staje się fakturą VAT.

 

VAT 26 – wydłużenie terminu

Przedsiębiorca będzie miał wydłużony termin na złożenie informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.
Dotychczas przedsiębiorca musiał złożyć formularz VAT 26 w ciągu 7 dni od dnia, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Zgodnie ze Slim VAT 2, termin ten został wydłużony i przedsiębiorca ma czas do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesie pierwszy wydatek.

W przypadku niezłożenia w wydłużonym terminie informacji VAT-26 fiskus uzna, że samochód wykorzystywany jest w 100% w działalności gospodarczej podatnika dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym podatnik złoży informację. Czyli ważny jest miesiąc, a nie dzień, w którym zostanie złożona deklaracja VAT 26.

 

Rozliczenia VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Slim VAT 2 wprowadził udogodnienia dla przedsiębiorców w tym zakresie. W przypadku gdy przedsiębiorca dokonuje zakupu towarów od firm z Unii Europejskiej i spełnia wymogi według definicji do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), musi wykazać VAT do zapłaty. Równocześnie ma prawo do jego odliczenia, jeśli spełnia określone warunki według ustawy.

Dotychczas przedsiębiorca, który w ciągu trzech miesięcy nie dostał faktury potwierdzającej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, był zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku VAT. Skutkiem była niedopłata podatku VAT wraz z odsetkami, którą musiał zapłacić Urzędowi Skarbowemu.

Zgodnie z Slim VAT 2, z ustawy usunięto zapis o trzech miesiącach, w których możemy wykazać podatek należny i naliczony w deklaracji z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

Ma to związek z wyrokiem TSUE, który uargumentował swoją decyzję tym, że nie można obciążać podatnika podatkiem należnym w sytuacji, kiedy jest on w rzeczywistości podatkiem neutralnym. TSUE uznał również, że często otrzymanie faktury od zagranicznego kontrahenta w ciągu trzech miesięcy jest niemożliwe i jest niezależne od podatnika.

W obliczu wielu i częstych zmian dla przedsiębiorców oraz kolejnych zobowiązań podatkowych, z pewnością Slim VAT 2 można uznać za zmiany pozytywne. Nowelizacja ta wydłuża terminy podatkowe, daje więcej czasu na skompletowanie dokumentacji, pozwala na uwolnienie środków z rachunku VAT oraz upraszcza wystawianie faktur. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy mogą utrzymać lepszą płynność finansową, a to przyczynia się do rozwoju ich przedsiębiorstwa oraz regulowania zobowiązań.

Rząd już zapowiedział kolejne uproszczenia, które pojawią się w niedługim czasie w ramach pakietu Slim VAT 3.

Źródło:
Dziennik ustaw: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001626


Nota prawna:

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych i świadczą usługi w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej. Więcej na lokalniksiegowi.pl.


wyniki wyszukiwania