artykuł

4 min.

Wybrane trendy i perspektywy w branży transportowej

ostatnia aktualizacja:

Przerwanie łańcuchów dostaw w czasie epidemii Covid, rosnące ceny paliw i zamknięcie transportu w obszarach dotkniętych wojną, wpłynęły na kierunek rozwoju branży transportowej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są trendy i perspektywy dla branży transportowej.

Nearshoring i reshoring, czyli skracanie łańcuchów dostaw

Zarówno nearshoring, jak i reshoring to strategie dotyczące lokalizacji produkcji lub usług, ale różniące się miejscem, do którego firmy przenoszą swoje działania. Nearshoring to przenoszenie produkcji lub usług do krajów sąsiadujących – na przykład firma z Europy Zachodniej przenosi swoją produkcję do krajów Europy Centralnej lub do Azji. Reshoring polega na przenoszeniu produkcji lub usług z powrotem do kraju macierzystego – na przykład firma z USA przenosi swoją produkcję z Chin z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Według najnowszego raportu agencji Reutera A Generational Shift in Sourceing Polska może stać się największym beneficjentem tego trendu (23,3% wskazań). Nasz kraj jest atrakcyjny dla nearshoringu z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na strategiczne położenie w Europie, łatwy dostęp do innych rynków strefy Schengen i UE, coraz lepszą infrastrukturę. (Źródło: https://aspolska.pl/raport-transport-i-logistyka/)

Polska ma relatywnie niskie koszty pracy przy jednocześnie wysokich kwalifikacjach pracowników. To atrakcyjna alternatywa dla firm szukających oszczędności, jednocześnie nierezygnujących z jakości.

Przewidywane korzyści z nearshoringu dla Polski i są ogromne, szczególnie w sektorach: motoryzacyjnym, przemysłowym, elektronicznym oraz dóbr konsumpcyjnych. Dla branży logistycznej nearshoring oznacza nowe możliwości biznesowe. Firmy logistyczne mogą pozyskać nowych klientów i rozszerzyć zakres swoich usług. Dobrze by polskie firmy przygotowały się na ten trend, ale powinny również zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Koszty pracowników w Europie są nadal wyższe niż w Azji, a ceny transportu morskiego utrzymują się na poziomie sprzed 10 lat. Chiny z pewnością będą starały się utrzymać produkcję na swoim terenie, co w pewnym stopniu może ochłodzić zainteresowanie nearshoringiem. 

 

Digitalizacja i automatyzacja w transporcie

Digitalizacja transportu drogowego oznacza wykorzystanie nowoczesnych technologii do zbierania, przetwarzania i udostępniania danych związanych z realizacją zleceń transportowych. W praktyce są to na przykład:

  • aktualne dane o przewożonych ładunkach,

  • wykorzystywanym pojeździe,

  • trasie

  • czasie pracy kierowcy, czy podejmowanych czynnościach służbowych.

 

Automatyzacja to natomiast wykorzystanie narzędzi umożliwiających wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie udziału człowieka w poszczególnych procesach.

Niezmiennie ogromną rolę odgrywa telematyka oraz systemy TMSTelematyka jest zestawem narzędzi, które pozwalają na gromadzenie i analizę danych dotyczących pojazdów. Dzięki takim rozwiązaniom przewoźnicy mogą monitorować zużycie paliwa oraz kontrolować czas pracy kierowcy. Systemy TMS to narzędzia umożliwiające między innymi: automatyzację planowania i organizacji transportu, przydzielania i monitorowania zleceń oraz zarządzania dokumentacją. To również narzędzia poprawiające kontakt z kierowcą.

Mówiąc o nowościach, warto wspomnieć także o ETA, czyli o szacowanym czasie dojazdu do miejsca docelowego. Zaawansowanym przykładem tej technologii jest ETA Smart – funkcjonalność Gbox, która nie tylko precyzyjnie szacuje czas dojazdu kierowcy, ale także uwzględnia czas pracy oraz bierze pod uwagę regulowany przepisami odpoczynek.

 

Przyszłość branży transportowej

Coraz więcej firm chce prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony i prośrodowiskowy, dlatego decydują się na transport intermodalny. Polega on na tym, że towary są przewożone za pomocą różnych środków transportu, takich jak samochody ciężarowe, pociągi, statki i kontenery morskie, w ramach jednej spójnej operacji logistycznej. W tym systemie ładunki są przekazywane między różnymi rodzajami transportu w trakcie podróży z punktu początkowego do punktu docelowego, co umożliwia bardziej efektywne i zrównoważone wykorzystanie zasobów transportowych. Dobrze zaplanowany transport intermodalny jest szybszy i tańszy niż tradycyjny.

Współczesny świat stawia wiele wyzwań dla branży transportowej. Od rosnącej roli technologii po coraz większe wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, ta branża musi być gotowa do adaptacji i innowacji. Jednak przyszłość transportu przynosi niezwykłe możliwości rozwoju. Firmy transportowe mają szansę wejścia na nowe rynki i na oferowanie coraz bardziej efektywnych, bezpiecznych i zrównoważonych usług. Kluczem do sukcesu będzie elastyczność, zdolność do przewidywania zmian oraz dążenie do ciągłego doskonalenia procesów.

 

Prowadzisz firmę transportową? Sprawdź możliwości leasingu

Leasing to korzystne rozwiązanie dla branży transportowej. Jest to elastyczna i wygodna forma finansowania, dzięki której możesz korzystać z niezbędnego sprzętu bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dzięki leasingowi możesz szybko zdobyć dostęp do nowoczesnej floty pojazdów oraz zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy.

to może Cię zainteresować

leasing transportu ciężkiego - grafika

leasing transportu ciężkiego

Wybierz sprzęt dla swojej firmy.


mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

To nie jest oferta. Leasingodawcą jest mLeasing Sp. z o.o. Przyznanie leasingu jest uzależnione od pozytywnej oceny zdolności leasingowej potencjalnego leasingobiorcy przez mLeasing Sp. z o.o. Szczegółowe warunki leasingu są określone w umowie leasingowej zawartej pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.mleasing.pl.


wyniki wyszukiwania