artykuł

4 min.

Polski Ład 2.0 – zmiana formy opodatkowania w 2022 roku

ostatnia aktualizacja:

Autor: Dorota Prościńska, biuro rachunkowe Pewne Dotacje Dorota Prościńska, współpracujące z mBankiem w ramach Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych Z artykułu dowiesz się: jakie są różnice między formami opodatkowania na czym polega zmiana formy opodatkowania w Nowym Ładzie 2.0

Od 1 Lipca 2022 r. wprowadzono zmiany do wcześniejszej ustawy Nowy Ład i nazwano ją Nowy Ład 2.0. Zmiany dotyczą wielu aspektów podatkowych, a w artykule opisujemy tę najbardziej istotną dla przedsiębiorców – zmianę formy opodatkowania.

 

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym

Ryczałt od przychodu

To forma opodatkowania, w której podatek dochodowy płacisz od przychodu. Oznacza to, że nie możesz odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Przy tej formie opodatkowania prowadzisz tylko ewidencję przychodu. W zależności od branży, w jakiej prowadzisz działalność, stawki ryczałtu wahają się od 2% do 17%.

 

Skala podatkowa

W tej formie opodatkowania podatek płacisz od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Przy tej formie prowadzisz księgę przychodów i rozchodów.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy, którzy korzystają ze skali podatkowej mają 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Natomiast od 1 lipca 2022 r. stawka podatku została zmniejszona z 17% na 12%. Przy tej formie opodatkowania pamiętaj, że jeśli przekroczysz 120 000 zł dochodu, to wejdziesz w drugi próg podatkowy. To znaczy, że za każdą złotówkę dochodu powyżej tej kwoty zapłacisz podatek w wysokości 32%.

 

Podatek liniowy

W tej formie opodatkowania również płacisz podatek od dochodu, czyli od przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne. I tak samo, jak przy skali podatkowej prowadzisz księgę przychodów i rozchodów. W przypadku tej formy opodatkowania nie ma kwoty wolnej od podatku. Bez względu na to jaki dochód osiągniesz, zawsze zapłacisz 19% podatku dochodowego.

 

Możliwość zmiany formy opodatkowania jeszcze w 2022 r.

Do 31.12.2021 podatnik miał możliwość zmiany formy opodatkowania jedynie raz w roku. Maksymalnie do 20 lutego lub do 20 dnia miesiąca po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu.

Nowy Ład 2.0 wprowadził od 1.07.2022 r. możliwość zmiany tej formy także w środku roku :

  • od 1 lipca lub nawet od 1 stycznia 2022 r. dla ryczałtowców

  • od 1 stycznia 2022 r. dla opodatkowanych podatkiem liniowym.

W obydwu przypadkach formę opodatkowania można zmienić jedynie na skalę podatkową.

 

Zmiana z ryczałtu na skalę podatkową

Jeśli aktualnie korzystasz z ryczałtu, możesz:

  • zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową dla całego 2022 r. lub

  • przez pierwsze połowę z 2022 r. pół roku możesz korzystać z ryczałtu, a przez drugą połowę roku 2022 ze skali podatkowej (tzw. opodatkowanie hybrydowe).

Podatnicy, którzy zdecydowali się na zmianę ryczałtu na skalę od 1 lipca 2022 r. zobowiązani są do tego, aby do 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów osiągniętych od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę z ryczałtu na skalę podatkową od początku 2022 r. nie muszą składać tego oświadczenia, wystarczy, że złożą tylko PIT 36 za rok 2022.

 

Zmiana z podatku liniowego na skalę podatkową

W tym przypadku formę opodatkowania możesz zmienić tylko od początku 2022 r. i nie musisz składać oświadczenia. Oznacza to, że jeśli pod koniec tego roku okaże się, że zmiana na skalę podatkową nie będzie korzystna, możesz ponownie przeksięgować dokumenty na podatek liniowy. Jest to dodatkowa praca dla biura rachunkowego, dlatego warto wcześniej porozmawiać o tym ze swoją księgową lub księgowym.

Informacja o tym, jaką ostatecznie formę opodatkowania wybierzesz w 2022 r. trafia do urzędu z odpowiednim zeznaniem podatkowym. Jeśli zmienisz podatek z liniowego na zasady ogólne, to za 2022 r. musisz złożyć PIT 36. Jednak jeśli będziesz korzystać z podatku liniowego – PIT 36L.

 

Termin składania PIT

Nowy Ład 2.0 ujednolica termin składania zeznań rocznych dla PIT 28 – ryczałt , PIT 36 – skala podatkowa, PIT 36L – podatek liniowy. Należy je złożyć do 30.04.2023 r.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt i zdecydowali się w tym roku na rozliczanie hybrydowe (czyli do końca czerwca byli opodatkowani ryczałtem, a od 1.07.2022 r. zdecydowali się przejść na skalę podatkową) będą musieli w 2023 r. złożyć dwa zeznania roczne:

  • za pierwsze półrocze – PIT 28,

  • za drugie półrocze – PIT 36.

W tym wypadku w 2022 r. przedsiębiorcy nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem.


Nota prawna:

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

To nie jest oferta. Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”.


wyniki wyszukiwania