3 min.
Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego bez przepisywania numeru mikrorachunku?
ostatnia aktualizacja:
Nowość w formatce przelewu podatkowego mBanku. Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego bez przepisywania numeru mikrorachunku?
Do końca 2019 r. przedsiębiorcy realizowali przelewy podatków PIT, CIT czy VAT na numer rachunku bankowego Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, gdy np. firma przenosiła się do innego miasta, trzeba było znaleźć numer rachunku nowego urzędu skarbowego. Innym problemem było to, że dla każdego z podatków mogły funkcjonować inne numeru rachunków bankowych.
Od 1 stycznia 2020 r. zaszła w tym zakresie istotna zmiana. Odtąd każdy przedsiębiorca (a nawet szerzej – każdy podatnik, także osoba fizyczna) dostał swój indywidualny numer mikrorachunku podatkowego. To na ten numer od początku 2020 r. musi realizować wszystkie przelewy z tytułu podatków PIT, CIT i VAT (a także m.in. zaległości z tytułu tych podatków, również z poprzednich lat, jeśli są regulowane teraz). Numer mikrorachunku zależy od numeru NIP lub PESEL danej osoby (w przypadku przedsiębiorców to NIP).
Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów w specjalnym generatorze https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Jednak nowa możliwość wprowadzona przez mBank dla swoich klientów sprawia, że właściwie nie jest to potrzebne!
Czytaj więcej o mikrorachunku podatkowym https://www.mbank.pl/mbank-news/strefa-przedsiebiorcy/przewodnik-prawny/zmiany-w-placeniu-podatkow-vat-pit-i-cit-od-1-stycznia-2020-kazdy-dostanie-indywidualny-rachunek-podatkowy.html
„Pobierz mikrorachunek” – nowość w mBanku
Dzięki dostosowaniu funkcjonalności systemu bankowości internetowej mBanku do nowych przepisów, przedsiębiorca może bardzo łatwo wykonać przelew na mikrorachunek podatkowy. Na czym polega nowość? Otóż, zamiast wpisywać numer mikrorachunku (co wymagałoby np. otwierania za każdym razem generatora mikrorachunku na stronie Ministerstwa Finansów), można w formatce przelewu kliknąć opcję „pobierz mikrorachunek”. Numer zostanie automatycznie pobrany z rządowego generatora.
Jak to zrobić?
W formatce przelewu podatkowego wybierz typ formularza PIT, CIT lub VAT
2. Po wyborze typu formularza, nieco niżej, przy oknie „numer mikrorachunku podatkowego” zobaczysz czerwony napis: „pobierz mikrorachunek”. Kliknij w tę opcję. I tyle. Twój numer mikrorachunku podatkowego pojawił się we właściwym polu. Opcja „pobierz mikrorachunek” sama uzupełnia pole z numerem mikrorachunku podatkowego na podstawie podanych wyżej przez ciebie danych – typu identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL) i twojego numeru NIP czy PESEL.
3. Uzupełniasz pozostałe pola formatki przelewu, tak jak zwykle i autoryzujesz przelew
4. Gotowe!
Oczywiście nadal możesz korzystać z innych sposobów zasilania pola „numer mikrorachunku podatkowego” – możesz przepisać ten numer samodzielnie z generatora, skorzystać z szablonu przelewu lub np. odnaleźć w historii operacji poprzedni przelew podatkowy i wybrać opcję „ponów” (wówczas w otwartej formatce dla nowego przelewu twój numer mikrorachunku podatkowego będzie już wpisany). Jednak zdecydowanie najszybszą i najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z przycisku „pobierz mikrorachunek”.
Inne nowości w formatce przelewu podatkowego
Możliwość automatycznego pobrania numeru mikrorachunku podatkowego jest nie jedyną nowością przygotowaną przez mBank. Klienci mogą również m.in. na liście szablonów znaleźć informację o tym, czy szablon jest zaufany. Informacje o szablonie są także pełniejsze niż dotychczas. Ponadto nazwę szablonu można edytować bezpośrednio w formatce przelewu, a także wybrać lub zapisać szablon z kwotą.
Zmieniła się także kolejność pól w formatce przelewu podatkowego. Wprawne oko może także zauważyć, że wcześniej używaliśmy nazwy „Indywidualny Rachunek Podatkowy”, a teraz „mikrorachunek podatkowy”. To wciąż dokładnie to samo – po prostu dostosowaliśmy nazewnictwo do zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów.