artykuł

3 min.

Refundacja składek ZUS z PFRON

ostatnia aktualizacja:

Kto może się ubiegać o refundację składek ZUS z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? Jakie warunki trzeba spełnić, by ją uzyskać? Jaka jest jej wysokość w 2024 roku?Autor: Jan Ferensztajn, Kancelaria Doradztwa Podatkowego "PRO-FIS", współpracujący z mBankiem w ramach sieci OSCBR.

Ile wynosi refundacja ZUS z PFRON i komu przysługuje?

Refundacja składek ZUS może być istotnym wsparciem rozwoju zawodowego osób z niepełnosprawnością. Mogą się o nią ubiegać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i zatrudnione na umowę o pracę. Refundacji podlegają składki obowiązkowe na ubezpieczenia społeczne – wyłącznie emerytalno-rentowe. By ubiegać się o refundację składek, trzeba mieć decyzję o niepełnosprawności. Wysokość refundacji zależy od stopnia niepełnosprawności i wynosi:

  • 100% składki emerytalnej i rentowej – przy znacznym stopniu niepełnosprawności;

  • 60% składki emerytalnej i rentowej – przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

  • 30% składki emerytalnej i rentowej – przy lekkim stopniu niepełnosprawności.

 

Jakie warunki trzeba spełnić by uzyskać refundację?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz uzyskać z PFRON refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Aby otrzymać tę pomoc, musisz spełnić takie warunki:

  • mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;

  • płacić – zawsze zanim złożysz wniosek Wn-U-G – obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne w całości i w terminie lub z opóźnieniem nie większym niż 14 dni;

  • nie mieć zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł;

  • złożyć wniosek Wn-U-G (z załącznikiem INF-O-PdM lub INF-O-PdR, jeśli jest wymagany) za każdy miesiąc, za który ubiegasz się o refundację.

Składki na ubezpieczenia płać w terminach ustawowych. Dopiero gdy je zapłacisz, możesz wnioskować do PFRON o ich refundację. Jeśli składki do ZUS zapłacisz później niż 14 dni po terminie, wniosek o refundację zostanie odrzucony. Pamiętaj też, że refundacja może zostać wstrzymana, jeśli Twoje zobowiązanie wobec PFRON przekroczy 100 zł.

 

Termin składania wniosków i wypłaty refundacji

Wniosek o refundację składek musisz składać co miesiąc. Zrób to dopiero, gdy zapłacisz składki za dany miesiąc. To oznacza, że musisz zapłacić składki najpóźniej tego dnia, w którym składasz wniosek.

Wniosek Wn-U-G za każdy okres sprawozdawczy złóż w odpowiednim terminie. Okres sprawozdawczy, czyli okres, za który przysługuje refundacja, to miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski Wn-U-G złóż najpóźniej ostatniego dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym upłynął termin płatności składek ZUS za miesiąc wykazany we wniosku. Dodatkowo, jeżeli koniec terminu na złożenie wniosku przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Na przykład wniosek o refundację składek za kwiecień możesz złożyć do 1 lipca 2024 r.

 

Wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne możesz złożyć:

  • w formie dokumentu elektronicznego w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) na stronie: https://sow.pfron.org.pl/ (potwierdzenie wysłania wniosku również pobierzesz w tym miejscu).

  • w formie dokumentu pisemnego (wypełniony wniosek wyślij na adres PFRON – al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa)

  • w formie wydruku z oprogramowania informatycznego ZUS (możesz nieodpłatnie sporządzić go w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, na podstawie danych zgromadzonych w systemie informatycznym ZUS)

Wzór wniosku Wn-U-G wraz z instrukcjami wypełnienia znajdziesz tutaj.

Refundację składek na ubezpieczenia społeczne otrzymasz w ciągu 14 dni od wpływu do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.

 

Dofinansowanie dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne

Ze wsparcia finansowego z PFRON mogą skorzystać także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością. Mogą oni ubiegać się o dofinasowanie do wynagrodzeń tych osób.

Comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością wynosi:

  • 2400 zł– przy znacznym stopniu niepełnosprawności;

  • 1350 zł– przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

  • 500 zł– przy lekkim stopniu niepełnosprawności.

Podane kwoty zwiększają się, jeśli przedsiębiorca zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, którym orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, a także osoby niewidome.

Refundacja składek ZUS oraz dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością to ważne elementy budowy otwartego oraz zrównoważonego społeczeństwa i rynku pracy. Działania te nie tylko przynoszą korzyści finansowe pracodawcom. Przede wszystkim, otwierają osobom z niepełnosprawnością nowe możliwości rozwoju zawodowego. Dzięki wsparciu mają one większe szanse na aktywność na rynku pracy.


mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

To nie jest oferta. Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Start, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”. Liczba klientów na podstawie danych wewnętrznych CashDirector na dzień 31.03.2021 r.


wyniki wyszukiwania