artykuł

3 min.

Pakiet SLIM VAT 3 – nowe przepisy, które uproszczą rozliczenia podatku od towarów i usług

ostatnia aktualizacja:

Autor: Grzegorz Łakomy, Kancelaria Podatkowo-Księgowa LNCG z Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych

Pakiet SLIM VAT 3 najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców

Pakiet SLIM VAT 3 podnosi granicę wartości sprzedaży z 1,2 mln EUR do 2 mln EUR, poniżej której możliwe jest uzyskanie statusu małego podatnika VAT.

Dzięki tej zmianie więcej firm będzie mogło skorzystać z metody kasowej oraz kwartalnych rozliczeń podatku od towarów i usług.

 

Metoda kasowa to sposób rozliczania podatku VAT, który umożliwi Ci opłacenie podatku dopiero wtedy, gdy otrzymasz płatność od swojego klienta. Dzięki temu nie musisz płacić VAT-u (np. za miesiąc, w którym wykonałeś usługę), gdy faktura jeszcze nie została uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi.

 

Dodatkowo zyskasz możliwość wykorzystania środków pieniężnych, które są zgromadzone na rachunku VAT na zapłatę kolejnych rodzajów podatków lub opłat np. „podatku cukrowego”, podatku od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatku od produkcji okrętowej, opłaty od „małpek” oraz podatku tonażowego.

Nowy pakiet określa również zasady przeliczania kursu dla faktur korygujących, gdy zostaną wystawione w walucie obcej. Oznacza to, że jeśli wystawisz korektę takiej faktury, to przeliczysz jej wartość zgodnie z kursem faktury pierwotnej. Unikniesz w ten sposób wahań kursu waluty.

Usprawnienia w rozliczeniach międzynarodowych

W Pakiecie SLIM VAT 3 dokładniej określono przepisy związane z transakcjami zagranicznymi, które polegają na:

  • rezygnacji z wymogu posiadania faktur związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru przy odliczeniu podatku. Nie będziesz musiał czekać na dostarczenie faktury przez kontrahenta, aby odliczyć podatek

    będziesz mógł to zrobić znacznie wcześniej.

 

  • Zmianie zasad korygowania transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) ze stawki krajowej na stawkę 0%. Nowe przepisy umożliwią Ci cofnięcie się z korektą transakcji do okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy, gdy otrzymasz dokumenty potwierdzające WDT. Aktualne przepisy odnoszą się do okresu dokonania dostawy, który w praktyce może wystąpić wcześniej niż okres powstania obowiązku podatkowego (np. miesiąc wystawienia faktury).

 

  • Możliwości składania korekt bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego z pominięciem systemu OSS i IOSS, co w znacznym stopniu przyśpieszy czas rozliczenia.

 

Pozostałe zmiany, które ułatwią rozliczenie podatku od towarów i usług

Pakiet SLIM VAT 3 to także zmiany organizacyjne, jak na przykład wprowadzenie nowego systemu dystrybucji paragonów elektronicznych, który pozwoli na rezygnację z wersji papierowych. Możesz spodziewać się także uproszczenia raportowania rozliczeń, czyli dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu.

Ważną zmianą będzie również konsolidacja wydawanych wiążących informacji. Zostanie wyznaczony jeden organ – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który zgodnie z nowymi przepisami, obok indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, także będzie wydawał: wiążącą informację stawkową, wiążącą informację akcyzową, wiążącą informację taryfową, jak również wiążącą informację o pochodzeniu (WIS, WIA, WIT oraz WIP). Zlikwidowana zostanie także opłata za wniosek o wydanie WIS.

 

To nie koniec prac nad nowelizacją ustawy o VAT

Pakiet SLIM VAT 3 nie obejmie zapowiadanej zmiany dotyczącej faktur zaliczkowych, czyli zniesienia konieczności wystawiania dwóch faktur przy dopełnieniu obowiązku okresu rozliczeniowego miesięcznego lub kwartalnego. W związku z propozycjami poprawek zgłoszonymi przez uczestników konsultacji, Ministerstwo Finansów zapowiedziało dalsze prace nad tym zagadnieniem i przesunęło wprowadzenie zmiany na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Wprowadzenie przepisów Pakietu SLIM VAT 3 to nie jedyna nowość w tym roku, na którą musi być gotowy przedsiębiorca. Przed nami jeszcze nowy obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok, a także konieczność przygotowania firmy do wprowadzenia Krajowego Systemu eFaktur (KSeF), zapowiadanego na początek przyszłego roku.

Warto śledzić zmiany w przepisach, aby wykorzystać jak najwięcej możliwości optymalizacji prowadzenia biznesu. Jednak nie musiusz tego robić samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy księgowych z Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych, którzy współpracują z mBankiem. Dzięki temu zykasz wsparcie w monitorowaniu zmian oraz we wdrażaniu ich do Twojej firmy.

 


mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

 

To nie jest oferta. Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Start, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”. Liczba klientów na podstawie danych wewnętrznych CashDirector na dzień 31.03.2021 r.


wyniki wyszukiwania