artykuł

4 min.

Uniknij nieprzyjemnych niespodzianek dzięki monitorowaniu swojej spółki

ostatnia aktualizacja:

Regularne monitorowanie spółki i jej bieżącej płynności finansowej ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy. W ten sposób można zidentyfikować ewentualne słabe strony, stawić czoła zagrożeniom i usprawnić procesy biznesowe. Niestety wielu przedsiębiorców nie przywiązuje do tego wagi. Podpowiadamy, jak skutecznie monitorować spółkę, by zapobiec nieprzewidzianym scenariuszom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest płynność finansowa i dlaczego jest tak istotna,

  • dlaczego warto monitorować spółkę,

  • czym grozi utrata płynności finansowej,

  • w jaki sposób można monitorować płynność finansową.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Wielu przedsiębiorców ma tendencję do rzucania się w wir pracy. Zobowiązania i relacje z kontrahentami często bywają tak absorbujące, że czasami brakuje czasu na analizę sytuacji finansowej firmy. Jest to jeden z popełnianych błędów, który może grozić utratą wkładów i pozostałych świadczeń wniesionych do spółki.

Warto prowadzić biznes w myśl popularnego przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony”. Każdy zapobiegliwy przedsiębiorca stara się odpowiednio przygotowywać na różne, nawet niesprzyjające okoliczności. Dzięki temu czas poświęcony na przygotowanie i realizację innowacyjnych pomysłów nie jest zmarnowany, a firma działa dobrze i przynosi zyski.

Bieżący pogląd na kondycję finansową firmy to klucz do sukcesu

Jeśli chcesz, by Twoje przedsiębiorstwo mogło swobodnie się rozwijać, zwróć szczególną uwagę na jego bieżącą sytuację finansową. Pamiętaj jednak, że jej ocena wymaga nieco więcej wysiłku niż samo sprawdzenie rachunku bankowego. Kluczowa okazuje się płynność finansowa.

Zastanawiasz się, co właściwie oznacza to pojęcie? Płynność finansowa to miara przekształcania aktywów w gotówkę, która pozwala na zbadanie zdolności firmy do pokrywania krótkoterminowych zobowiązań finansowych. Jest ona tym większa, im łatwiej jest zamienić aktywa w gotówkę. Aktywa pozwalają na prowadzenie działalności, w tym wytwarzanie produktów, wykonywanie usług, czy tworzenie wartości dodanej dla klienta w inny sposób.

 

To właśnie dzięki płynności finansowej Twoja firma może stawiać czoła wyzwaniom, spłacać zaciągnięte zobowiązania (np. kredyty). Płynność finansowa to też istotny element, na który uwagę zwracają banki oraz inwestorzy podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu lub zainwestowaniu w daną spółkę.

 

Pamiętaj, że płynność finansowa jest tak samo istotna dla słabiej i lepiej prosperujących przedsiębiorstw. Świadomość kondycji finansowej firmy daje wiedzę, czy przedsiębiorca ma wystarczającą ilością gotówki, by móc wywiązać się ze zobowiązań finansowych. Trzeba też pamiętać, że odkładanie zbyt dużej ilości gotówki może sprawić, że cenne możliwości rozwoju i przyszłościowe inwestycje pozostaną niewykorzystane. Świadomość płynności finansowej w każdym przypadku pozwoli Ci wywrzeć wpływ na strategiczny rozwój spółki.

Monitoruj płynność finansową i uniknij czarnych scenariuszy

Aby skutecznie monitorować płynność finansową Twojej spółki, skup się na kilku kluczowych aspektach:

  • po pierwsze, kontroluj bieżące wpływy gotówki,

  • po drugie, sprawdzaj regularnie stan pieniędzy w firmie,

  • po trzecie, monitoruj poziom zadłużenia.

Równie istotne jest sprawowanie kontroli nad aktualną wartością aktywów przedsiębiorstwa oraz uwzględnienie potencjalnych ryzyk, takich jak ewentualny wzrost cen surowców.

 

Zgodnie z polskim prawem, wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje prawo do kontroli płynności finansowej firmy. To znaczy, że w dowolnym momencie możesz przeglądać księgi oraz dokumenty spółki. Możesz też żądać, by zarząd firmy złożył stosowne wyjaśnienia. Jeśli masz pogląd na sytuację finansową spółki, możesz stwierdzić, czy gotówka wystarczy na pokrycie wszelkich oczekiwanych i niespodziewanych wydatków.

 

Jeśli zrezygnujesz z monitorowania płynności finansowej Twojej spółki, ryzyka płynnościowe mogą znacząco wzrosnąć. Może np. okazać się, że przedsiębiorstwo nie może opłacić kosztów pilnych płatności. W efekcie może dojść do zatrzymania dystrybucji towarów, co może prowadzić do pogorszenia wyników finansowych firmy.

 

Spadek sprzedaży i wzrost kosztów operacyjnych to nie jedyny czarny scenariusz, na który trzeba się przygotować. Przedsiębiorstwo może stracić zaufanie wśród klientów i zostać wyeliminowane przez konkurencję. Budowana latami pozycja firmy okazać się zupełnie bez znaczenia, gdy staniesz przed koniecznością ogłoszenia upadłości spółki.

 

Do dzieła!

Skoro już wiesz, czym grozi brak regularnego monitorowania płynności finansowej spółki, z pewnością zastanawiasz się, jak możesz zapobiec jej utracie. Wystarczy, że będziesz monitorować trzy podstawowe wskaźniki płynności.

 

Wskaźnik płynności

Sposób obliczenia

Optymalna wartość

Wskaźnik płynności bieżącej

aktywy obrotowe ÷

bieżące zobowiązania

1,5 – 2,0

Wskaźnik płynności szybkiej

(aktywy obrotowe - zapasy) ÷ bieżące zobowiązania

≥ 1

Wskaźnik płynności natychmiastowej

środki pieniężne ÷ bieżące zobowiązania

0.1 – 0.2

Wskaźnik płynności

Sposób obliczenia

Optymalna wartość

Wskaźnik płynności bieżącej

aktywy obrotowe ÷

bieżące zobowiązania

1,5 – 2,0

Wskaźnik płynności szybkiej

(aktywy obrotowe - zapasy) ÷ bieżące zobowiązania

≥ 1

Wskaźnik płynności natychmiastowej

środki pieniężne ÷ bieżące zobowiązania

0.1 – 0.2

 

Pamiętaj, że są dostępne intuicyjne narzędzia księgowe, dzięki którym nie musisz martwić się o to, że coś przeoczysz. Dzięki mOrganizer finansów z łatwością stawisz czoła problemom związanym z księgowością. Księgowy rozwieje Twoje ewentualne wątpliwości, a wygodny e-Segregator zapewni Ci pełen dostęp do wszystkich dokumentów.


Nota prawna:

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

To nie jest oferta. Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”.


wyniki wyszukiwania