5 min.
W co inwestować w 2020 - czy inwestowanie w czasie kryzysu ma sens?
ostatnia aktualizacja:
Z artykułu dowiesz się: co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować o podstawach bezpiecznego inwestowania w czasie kryzysu jak możemy pomóc ci w bezpiecznym inwestowaniu
z artykułu dowiesz się:
Jesteśmy obecnie świadkami najpoważniejszego kryzysu gospodarczego przynajmniej od 2008 roku. Już rzut oka na rynki może wywołać zawrót głowy, bo najważniejsze indeksy giełdowe w ciągu kilku tygodni straciły po kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Czy to dobry czas na inwestycje?
Bezpieczne inwestycje – o czym należy pamiętać?
Myśl długoterminowo
Mądre inwestowanie ma sens w każdych warunkach, także w czasach kryzysu. Do tego tematu trzeba podchodzić rozsądnie i długofalowo. Bo w inwestowaniu nie chodzi o natychmiastowy zysk, tylko o dłuższą perspektywę. Inwestowanie ma doprowadzić nas do sytuacji, w której będziemy posiadać spore środki pieniężne wtedy, gdy naprawdę będziemy ich potrzebować. Choćby na emeryturze, albo gdy dzieci dorosną i będziemy chcieli np. zapłacić za ich studia albo dołożyć się do nowego mieszkania, czy pierwszego biznesu.
W wielu przypadkach z inwestowaniem jest trochę jak z utrzymywaniem dobrej kondycji. Jeśli ktoś np. regularnie biega, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, to powinien to osiągnąć, nawet jeśli w międzyczasie raz czy drugi dozna kontuzji. Ma na to większe szanse niż ktoś, kto o zdrowie nie dba w ogóle.
Dlatego pomimo kryzysu – nawet, jeśli jest on głęboki – należy odpowiednio opracować strategię inwestycyjną i być przygotowanym także na trudne momenty. Właściwie, na horyzoncie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat trudno jest oczekiwać, że zawsze będzie się na plusie. Można natomiast zrobić wiele, aby na trudniejsze czasy się przygotować.
Poznaj podstawy i sposoby inwestowania
Kiedy podejmujesz decyzje dotyczącą swoich pieniędzy, warto zadbać o odpowiednie zrozumienie tego, co robisz.
W krótkim video poniżej poznasz podstawy inwestowania.
W mBanku mamy rozwiązania zarówno dla osób, które dopiero zaczynają inwestować, jak i dla tych, które mają już doświadczenie. Możesz inwestować z pomocą naszych ekspertów lub samodzielnie zarządzać swoimi inwestycjami.
W naszej ofercie znajdziesz fundusze oraz akcje spółek na polskiej i zagranicznych giełdach.
Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo
Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, przez rozpoczęciem inwestowania możesz wypełnić tzw. ankietę MiFID. Określi ona Twój profil inwestora, czyli podsumowuje m.in. jego wiedzę, dotychczasowe doświadczenie w inwestowaniu, a także jego preferencje i skłonność do ryzyka. Warto sumiennie i uczciwie wypełnić formularz. To bardzo ważne, bo od tego zależy jakie rozwiązania inwestycyjne będą nam oferowane. Wszystko ma na celu dopasowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej do nas, naszych potrzeb i oczekiwań.
Inwestuj różnorodnie
Dywersyfikacja to chyba najbardziej znana zasada inwestowania – lepiej zainwestować np. po 20 proc. pieniędzy w 5 różnych rozwiązań, czy klas aktywów niż wszystkie pieniądze w jeden. Wszystko oczywiście po to, aby ograniczyć ryzyko dużych strat. Gdy środki mamy ulokowane w różne aktywa, stratę w jednym miejscu możemy sobie odbić w innym.
Pamiętasz o tej zasadzie, jeśli zdecydujesz się samodzielnie zbudować swój portfel inwestycyjny.
O dywersyfikację gotowych strategii – mFunduszy - dbają za Ciebie nasi eksperci.
Staraj się regularnie dopłacać – nawet małe kwoty
W inwestowaniu bardzo ważna jest systematyczność. Chodzi tutaj m.in. o mechanizm wyrównywania ceny. Jeśli regularnie dodajemy środki do naszej inwestycji, unikniemy sytuacji, w której np. kupimy za dużo „na górce”, tuż przed znacznym spadkiem i stracimy sporo pieniędzy.
Nie walcz z rynkiem
Dobrze być cierpliwym, sytuacja rynkowa nie zawsze jest korzystna. Fundusze akcyjne mogą dawać np. 15 proc. zysku w rok, a raz minus 10 proc. Fundusze dłużne czy rynku pieniężnego mogą zapewnić np. 0,5 proc. zysku, a innym razem 3 proc. I tak dalej. Wszystko zależy nie tylko od aktualnej koniunktury na rynku, ale także choćby stóp procentowych. Przykładowo – skoro stopy w kraju są niskie, to niższe jest oprocentowanie lokat czy obligacji skarbowych. Jeśli dany fundusz właśnie w nie inwestuje, to siłą rzeczy będzie przynosił nieco niższe stopy zwrotu. Ale nie oznacza to, że jest zarządzany źle.
Nie panikuj!
Pamiętajmy także, że rynki rządzą się swoimi prawami. Między innymi – królują na nich emocje. Nie warto panikować, kiedy widzimy na giełdzie duże spadki, a w prasie dramatyczne nagłówki. To charakterystyka rynku. Jeśli do inwestorów dotrą bardzo dobre informacje, odbicie będzie równie dynamiczne jak wcześniejsze spadki.
Powinno się śledzić wykresy w dłuższej perspektywie czasu. Przykładowo, wykres obrazujący wyniki indeksu S&P500, czyli jednego z najważniejszych indeksów na amerykańskiej giełdzie. Można zaobserwować bardzo poważne spadki np. w 2001 i 2002 r., po atakach m.in. na World Trade Center 11 września 2001 r. Potem lata wzrostów i znów wielkie spadki – w efekcie bankructwa banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. i kryzysem finansowym.
A więc, jak zainwestować pieniądze bezpiecznie?
Obecnie, po ponad 10 latach wzrostów znów możemy zaobserwować duże spadki – przez koronawirusa. Przyczyny spadków są za każdym razem inne. Trzeba się pogodzić z tym, że w zdecydowanej większości przypadków nie jesteśmy w stanie ich przewidywać. Naszą obroną przed zmiennością powinno być długoterminowe podejście. Okresy spadkowe na giełdach historycznie bywały o wiele krótsze niż okresy wzrostowe.
Tak działa rynek i tak działają inwestycje – w dłuższej perspektywie powinny rosnąć, ale raz na jakiś czas zdarzają się gorsze tygodnie czy miesiące. Dobrze jest mieć tego świadomość i działać tak, żeby zminimalizować straty w takich momentach.
Najprostszy sposób inwestowania. Każda z 3 strategii inwestuje na całym świecie. W najlepiej rozwijające się spółki, obligacje państw i surowce. W składzie każdej strategii jest nawet kilkanaście funduszy dobieranych przez ekspertów mBanku.
Nota prawna
To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na:https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/
Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/
Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A.
Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym
Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów
mBank S.A. oświadcza, iż:
1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej,
2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,
3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.