2 min.
Objęcie warsztatów samochodowych ryczałtem 8,5%
ostatnia aktualizacja:
Dowiedz się jaki zakres działalności warsztatów samochodowych obowiązuje przy ryczałcie 8,5%
z artykułu dowiesz się:
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki zakres działalności warsztatów samochodowych obowiązuje przy ryczałcie 8,5%?
Jak sprawdzić, czy ta forma opodatkowania jest opłacalna?
O szczegóły związane z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla warsztatów samochodowych, zapytaliśmy Tadeusza Krawca Doradcy Podatkowego, współpracującego z mBankiem w sieci OSCBR (oscbr.pl)
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzący działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jako konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych
(z wyłączeniem motocykli) z kodem 45.20. Z, mogą wybrać uproszczoną formę rozliczenia podatku tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. (Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz.U.2020.1905 t.j. z dnia 2020.10.29)
Jaki zakres działalności warsztatów samochodowych obowiązuje przy ryczałcie 8,5%?
Stawka ryczałtu dla usług tego rodzaju wynosi 8,5% i obliczana jest od przychodu pomniejszonego o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy. Tak obliczony podatek obniża się jeszcze o 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej. Przy prowadzeniu warsztatu samochodowego szczególną uwagę należy zwrócić na zakres tej działalności, bowiem z możliwości opodatkowania w tej formie wyklucza się handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych ( art. 8 ust 1 pkt 3 lit. f w/w ustawy).
Niewątpliwe jest to, że przedsiębiorca do wykonywanych usług naprawy i konserwacji pojazdów nabywa części i akcesoria, jednakże stanowią one integralną część usługi, a nie są działalnością polegającą na ich odsprzedaży bez wykonywania jakiejkolwiek usługi (nie są montowane w pojeździe). To kluczowe zagadnienie przy wyborze tej formy opodatkowania. Jeśli przedsiębiorca oprócz napraw pojazdu będzie odsprzedawał swoim klientom części zapasowe, to taka czynność wykluczy go z możliwości opodatkowania ryczałtem. Sytuacja ta bardzo często ma miejsce w warsztatach wulkanizacyjnych gdzie dokonywana jest wymiana opon, a dodatkowo klient kupuje nowe opony innego typu (np. zimowe).
Jak sprawdzić, czy ta forma opodatkowania jest opłacalna?
Opłacalność wyżej wymienionej formy opodatkowania w dużej mierze zależy od tego jakie koszty ponosi przedsiębiorca. Jeśli będzie on wykonywał usługi sam, bez zatrudniania pracowników, we własnym lokalu, i nie planuje ewidencjonować kosztów zakupu części do wykonywanych usług, to ta forma rozliczenia jest dla niego korzystna. Oszacowanie kosztów poza zakupem części ma tu podstawowe znaczenie. Koszt zamontowanych części zostanie przedsiębiorcy zwrócony poprzez zapłatę za wykonaną usługę (zamontowane części + usługa). Na fakturach pojawi się w opisie rodzaj wykonanej usługi zgodny z klasyfikacją PKWIU z 2015, bez wyszczególnienia zamontowanych części.
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.