artykuł

3 min.

Pamiętaj o wpisie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

ostatnia aktualizacja:

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest CRBR kim jest beneficjent rzeczywisty kto i kiedy musi zgłosić beneficjenta rzeczywistego jaka jest rola banku w weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) prowadzony jest przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i służy do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów wymienionych w art. 58 oraz informacji o osobach uprawnionych do dokonania zgłoszeń do CRBR, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej ustawa AML).

Najważniejszym celem CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. CRBR ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk. Dzięki posiadaniu rzetelnych informacji o beneficjentach rzeczywistych, nie pozwala przestępcom na ukrycie swojej tożsamości w złożonej strukturze przedsiębiorstwa. Jawny status rejestru pozwala każdemu na swobodny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. Gwarantuje to większą kontrolę informacji przez osoby cywilne i sprzyja zwiększaniu zaufania do rynku finansowego i samych przedsiębiorców.

 

Kim jest beneficjent rzeczywisty?

Beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna, która bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę nad klientem za pomocą posiadanych uprawnień. Uprawnienia te wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych i umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez podmiot gospodarczy.

W przypadku spółek osobowych są to z reguły wszyscy wspólnicy, a w przypadku spółek kapitałowych wspólnicy, którzy posiadają więcej niż 25% liczby głosów lub udziałów/akcji w kapitale zakładowym spółki. W przypadku fundacji i stowarzyszeń należy zbadać, kto faktycznie ma wpływ na jej działalność, zasadniczo są to członkowie zarządu oraz rady fundacji lub sam fundator.

 

Kto jest zobowiązany do wpisu?

Zgłoszenia do CRBR robi wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji, zgodnie z obowiązującymi w podmiocie zasadami. Osoby, które zgłaszają beneficjenta rzeczywistego odpowiadają za poprawne podanie danych, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Zgłoszenia do rejestru muszą zrobić:

  • spółki jawne,

  • spółki komandytowe,

  • spółki komandytowo-akcyjne,

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • proste spółki akcyjne,

  • spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych),

  • trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
    - mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
    - nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu;

  • spółki partnerskie,

  • europejskie zgrupowania interesów publicznych,

  • spółki europejskie,

  • spółdzielnie,

  • spółdzielnie europejskie,

  • stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS,

 

Co grozi za brak wpisu do CRBR i do kiedy należy się wpisać

Bardzo ważne przy zgłoszeniu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych jest dotrzymanie terminu określonego w przepisach. Nowo zarejestrowane podmioty mają 7 dni roboczych od dnia wpisu do KRS na zgłoszenie się do CRBR. Taki sam termin obowiązuje w razie zgłoszenia zmiany danych (liczy się od dnia, w którym nastąpiła zmiana).

Niewywiązanie się z obowiązku zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę kary w wysokości do 1 mln zł.

 

Jeśli jeszcze nie masz wpisu – uzupełnij go jak najszybciej!

Wydanie decyzji w sprawie nałożenia kary pieniężnej następuje zazwyczaj w wyniku kontroli. Dlatego zrób zgłoszenie do CRBR jak najszybciej, jeszcze przed ewentualną kontrolą organu finansowego. Dzięki temu nie dojdzie do automatycznego nałożenia kary. Jeśli w przyszłości zostanie przeprowadzona kontrola i okaże się, że zgłoszenie zostało złożone po terminie, to możliwe, że kara zostanie uchylona ze względu na niewielką skalę naruszenia ustawy.


Nota prawna:

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.


wyniki wyszukiwania