artykuł

2 min.

Złośliwy załącznik? CybeRescue sprawdzi, czy to nie oszustwo!

ostatnia aktualizacja:

Wiadomości e-mail są chyba jedną z najbardziej powszechnych form komunikacji. W końcu dotyczą życia zawodowego i prywatnego. Nie powinno wiec dziwić, że każdego dnia dostajemy od kilku do nawet kilkudziesięciu wiadomości. Niestety, okazuje się, że oszuści często ten sposób kontaktu wykorzystują po to, by zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu (komputerze, telefonie, tablecie). Co możesz zrobić by rozpoznać fałszywą wiadomość?

Skorzystaj z darmowego wsparcia CyberRescue. Specjaliści zweryfikują każdą wiadomość e-mail, którą im prześlesz!


Co zrobi dla Ciebie asystent CyberRescue?

  • Sprawdzi podejrzane załączniki, które prześlesz.

  • Podpowie, jak zabezpieczyć urządzenie, by ochronić się przed złośliwym oprogramowaniem.

  • Pomoże usunąć wirusa z urządzenia.

  • Przeprowadzi analizę złośliwego oprogramowania pod kątem zagrożenia.

  • Nauczy Cię, jak zwracać uwagę na załączniki, które załączniki stanowią zagrożenie.

 


Gramatyka i pisownia

Jeśli dostaniesz podejrzanego e-maila, na samym początku sprawdź gramatykę treści. Dlaczego? Bardzo często oszuści wykorzystują translatory, by przetłumaczyć tekst na język polski. Sprawdź też, czy wiadomość nie zawiera błędów językowych oraz literówek w wyrazach. Błędy i zła konstrukcja zdań powinny być znakiem ostrzegawczym!


Rozszerzenia załączników

Zwróć również uwagę na rozszerzenia załączników, które znajdziesz w wiadomości. Uważaj na archiwa, których nazwy kończą się rozszerzeniami ZIP lub RAR. Oszuści chętnie pakują szkodliwe pliki do archiwów ze względu na to, że często poczta e-mail nie identyfikuje takich załączników jako potencjalne zagrożenie. Pliki takie mogą zawierać w sobie makra — małe programy, które działają w obrębie pliku. Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują też pliki obsługujące makra, które mają rozszerzenie DOC, DOCX, XLS, XLSX, XLSM. Makra po uruchomieniu pobierają inne szkodliwe programy.


Wyłącz obsługę makr w pakietach Office

Makra są fragmentami kodu komputerowego, które mogą poprawić Twoją pracę. Niestety mogą też zawierać złośliwy kod, który aktywuje np. pobranie wirusów na urządzenie. Jeśli wyłączysz makra (odpowiednio pliki .docm, .xlsm, .xsl lub .pptm), pod wstążką programu pojawi się komunikat, że makra zostały wyłączone. Pamiętaj - nie musisz włączać makr, aby wyświetlić lub edytować dane w pliku. Jeśli dostaniesz wiadomość od nieznanego nadawcy – pod żadnym pozorem nie zezwalaj na aktywację makr.


Pamiętaj!
Pomoc specjalistów CyberRescue jest zupełnie darmowa. Zgłoś się 24/7 i ciesz się bezpieczeństwem danych w sieci.

Jak włączyć CyberRescue?

To proste. Wypełnij wniosek lub zadzwoń na mLinię.


To nie jest oferta. Szczegóły dotyczące usługi CyberRescue zawiera „Regulamin świadczenia usługi CyberRescue” dostępny na https://www.mBank.pl/pdf/ind/uslugi/regulamin-swiadczenia-uslugi-cyberrescue.pdf. Podmiotem świadczącym Usługę CyberRescue jest CyberRescue Sp. z o.o.. z siedzibą w Warszawie. W celu zawarcia Umowy konieczne są akceptacja i złożenie Wniosku za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Banku lub w drodze telefonicznej za pośrednictwem Banku. W celu zawarcia i wykonania Umowy niezbędne jest podanie przez Klienta danych w zakresie określonym w Polityce Prywatności.

Warunkiem zawarcia Umowy jest:

a. akceptacja wymaganych przez Bank oświadczeń Klienta oraz wyrażenie przez Klienta zgody na ujawnienie przez Bank na rzecz CyberRescue Sp. z o.o. informacji o Kliencie, w tym również informacji objętych tajemnicą bankową;

b. zapoznanie się z niniejszym Regulaminem oraz jego akceptacja.

Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.


wyniki wyszukiwania