artykuł

4 min.

Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok. Rozliczenie PIT dla przedsiębiorców

ostatnia aktualizacja:

Autor: Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Dlaczego wprowadzono możliwość zmiany formy opodatkowania?

Rok 2022 był czasem wielu zmian w zakresie prawa podatkowego. Podjęte na początku roku decyzje o rozliczeniu mogły okazać się nietrafione po kolejnych aktualizacjach prawnych. Dlatego wyjątkowo ustawodawca dał możliwość przedsiębiorcom rozliczenia roku w innej formie opodatkowania w odniesieniu do ubiegłego roku, jeśli będzie to korzystniejsza opcja.

 

Kto może zmienić deklarowaną formę rozliczenia za 2022 rok?

Swoją decyzję co do formy rozliczenia poprzedniego roku możesz zmienić, jeśli przed nowelizacją przepisów, czyli przed 1 lipca 2022 r.:

  • płaciłeś podatek liniowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej,

  • płaciłeś ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, nawet jeśli w ciągu roku skorzystałeś z możliwości zmiany na zasady ogólne.

W takim przypadku możesz zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne, czyli według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%).

 

Czego nie możesz zmienić w formie rozliczenia za 2022 rok?

Przedsiębiorcy, których aktualną formą rozliczenia jest skala podatkowa, nie mogą zmienić jej na żadną inną. Również nie ma możliwości zmiany z podatku liniowego na ryczałtowy i z ryczałtowego na liniowy.

 

Jak zmienić zasady rozliczenia działalności za 2022 rok?

Aby zmienić zasady rozliczenia działalności gospodarczej za 2022 rok, wystarczy zrobić roczne rozliczenie na formularzu PIT-36. Jest to formularz przeznaczony dla rozliczających się według skali podatkowej. Deklaracja powinna zostać przesłana do Urzędu Skarbowego maksymalnie do 2 maja bieżącego roku. Uzupełnienia wymagają kwoty przychodu, poniesionych kosztów, wpłaconych zaliczek, a także odliczeń od dochodu.

 

Przed podjęciem decyzji o zmianie formy opodatkowania, warto przeliczyć opłacalność poszczególnych opcji. Szczególne znaczenie mogą mieć zasady związane ze składkami zdrowotnymi, które różnią się w zależności od wybranej formy rozliczenia. By mieć pewność wyboru, możesz zlecić tego typu kalkulacje profesjonalnym biurem księgowym, np. z Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych, które współpracują z mBankiem.

 

Kto skorzysta na zmianie formy rozliczenia?

Możesz spodziewać się zwrotu podatku w kilku przypadkach:

  • gdy wpłacone przez Ciebie w ciągu roku zaliczki na podatek zryczałtowany czy liniowy, przewyższają kwotę podatku wynikającą z rozliczenia PIT-36. W takim przypadku otrzymasz zwrot różnicy nadpłaconego podatku,

  • gdy zmienisz rozliczenie na skalę podatkową i zyskasz możliwość skorzystania z ulg i dodatkowych odpisów od dochodu. Zwrot podatku możliwy jest w związku z zastosowaniem przysługującej ulgi: na dziecko, dla rodzin 4+, rehabilitacyjnej, internetowej, termomodernizacyjnej i wielu innych, a także w przypadku odliczenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Pełną listę ulg, które przysługują w skali podatkowej znajdziesz na tutaj,

  • gdy zmienisz rozliczenie na skalę podatkową i powstanie możliwość wspólnego rozliczenia podatku rocznego wraz ze współmałżonkiem. Taka opcja jest dostępna, jeśli współmałżonek nie korzystał w poprzednim roku podatkowym z rozliczeń na podstawie podatku zryczałtowanego lub liniowego. Konieczna jest też wspólność majątkowa w rozliczanym roku podatkowym. Zwrot podatku najczęściej przysługuje w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków nie miał dochodów w minionym roku lub były one bardzo niskie.

 

Co jeszcze musisz wiedzieć o zmianie formy opodatkowania za 2022 rok?

Jeśli zdecydujesz się na zmianę formy rozliczenia za 2022 rok w oparciu o skalę podatkową, musisz zadbać o kilka ważnych formalności. Pamiętaj o tym, że należy wyksięgować zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Powodem jest zróżnicowana wysokość składek i związanych z nimi ulg w poszczególnych formach opodatkowania. Sporządzając rozliczenie roczne do ZUS-u, należy przeliczyć składkę zdrowotną zgodnie z formą opodatkowania na zasadach ogólnych. Dodatkowo zmiana rozliczenia z ryczałtu na skalę podatkową spowoduje obowiązek przekształcenia ewidencji przychodów na książkę przychodów i rozchodów. Pamiętaj o wprowadzeniu odpowiednich zmian w tym zakresie.

Może również zdarzyć się tak, że konieczne będzie doksięgowanie kosztów poniesionych w 2022 roku.

 

Czy zmiana formy rozliczenia będzie możliwa w kolejnych latach?

Skorzystanie z możliwości zmiany formy opodatkowania w stosunku do zakończonego roku podatkowego 2022 jest sytuacją wyjątkową i prawdopodobnie nie powtórzy się w kolejnych latach. Jeśli chcesz zmienić swój sposób rozliczania podatku w kolejnych latach, konieczne będzie złożenie deklaracji zgodnie z ogólnymi zasadami. Deklaracja powinna być złożona poprzez formularz CEIDG do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy przychód w danym roku.

 

Rozważ opłacalność zmiany

Każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować swoją indywidualną sytuację samodzielnie lub we współpracy z doświadczonym księgowym. Tegoroczna możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończonym roku niekoniecznie musi gwarantować bardziej opłacalne rozliczenie. Przekalkuluj wszystkie koszty, odliczenia i ulgi, by mieć pewność, że podejmujesz dobrą decyzję.


To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Informacje przedstawione w artykule są aktualne na 3.04.2022 r. i mogą ulec zmianie.

 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych i świadczą usługi w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej. Więcej na lokalniksiegowi.pl.

 

Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Start, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”. Liczba klientów na podstawie danych wewnętrznych CashDirector na dzień 31.03.2021 r.


wyniki wyszukiwania