Na czym to polega?
To usługa, w ramach której wskażemy jakie fundusze warto wziąć pod uwagę budując swoją inwestycję. Rekomendacje przygotowują doradcy inwestycyjni mBanku.
Możesz wybrać jedną z czterech strategii różniących się poziomem ryzyka i zakładanym czasem inwestycji. Zaproponujemy Ci wyłącznie te z nich, które będą zgodne z Twoim profilem inwestora.
Dlaczego warto?
Doradzimy, które fundusze kupić, a które sprzedać
Nasi eksperci stale obserwują rynek. Poinformujemy Cię o zmianach zalecanych dla Twojego portfela kiedy będzie taka potrzeba.
Masz pełną
kontrolę
Możesz korzystać z rekomendacji w dowolnym zakresie bo sam kupujesz
i sprzedajesz fundusze
Nie płacisz
za usługę
Usługa jest w pełni bezpłatna. Tak samo jak zakup i sprzedaż funduszy online.
Przykładowy wygląd rekomendacji:
Jak to działa?
Poznaj jakim jesteś inwestorem
Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, wypełnij krótką ankietę MiFID. Dowiesz się, które strategie są zgodne z Twoim profilem inwestora.
Wybierz strategię
Zdecyduj się na jedną z dostępnych dla Ciebie strategii i aktywuj usługę.
Zbuduj swój portfel inwestycyjny
Na podstawie pierwszej rekomendacji tworzysz swoją inwestycję. Fundusze kupujesz w bezpłatnej platformie inwestycyjnej - SFI
My doradzamy, Ty decydujesz
Nasi eksperci stale obserwują rynek. Co kilka miesięcy informują Cię o wynikach i zmianach zalecanych dla Twojego portfela.
Jakie strategie są dostępne?
Nasi eksperci przygotowali 4 strategie. Zaproponujemy Ci wyłącznie te z nich, które będą zgodne z Twoim profilem inwestora określonym po krótkiej ankiecie, którą wypełnisz podczas składania wniosku.
Strategia konserwatywna | Strategia Stabilna | Strategia Zrównoważona | Strategia Agresywna | |
Bazowy skład funduszy |
95% Dłużne, |
65% Dłużne, |
40% Dłużne, |
90% Akcyjne, |
Potencjalny zysk i ryzyko |
Bardzo niskie |
Niskie |
Średnie |
Wysokie |
Czas inwestycji |
minimum 1 rok |
minimum 3 lata |
minimum 4 lata |
minimum 5 lat |
Bazowy skład:
Zalecany czas inwestycji: minimum 1 rok
Strategia dla osób, które:
- są zainteresowane zyskiem na poziomie wyższym od lokat i rachunków oszczędnościowych
- szukają inwestycji o niewielkim stopniu ryzyka
Potencjalne zyski i ryzyko straty: Bardzo niskie
Bazowy skład:
Zalecany czas inwestycji: minimum 3 lata
Strategia dla osób, które:
- chcą chronić realną wartość swojego kapitału, czyli w perspektywie 2 lat zarabiać więcej niż wynosi oczekiwana inflacja.
- Nie muszą uczestniczyć w hossie na rynku akcji, bardziej ceni sobie mniejszą zmienność wartości kapitału.
- Nie potrzebują korzystać z zainwestowanych środków przez około 2 lata.
Potencjalne zyski i ryzyko straty: Niskie
Bazowy skład:
Zalecany czas inwestycji: minimum 4 lata
Strategia dla osób, które:
- chcą osiągnąć zysk na średnim poziomie
- akceptują inwestycje o wyższym stopniu ryzyka
Potencjalne zyski i ryzyko straty: Średnie
Bazowy skład:
Zalecany czas inwestycji: minimum 5 lat
Strategia dla osób, które:
- chcą osiągnąć wysoki zwrot z inwestycji w długim terminie
- akceptują inwestycje o wysokim stopniu ryzyka
Potencjalne zyski i ryzyko straty: Wysokie
Kim są eksperci tworzący rekomendacje?
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem, o kwalifikacjach potwierdzonych międzynarodowymi certyfikatami.
Dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem, związany z mBankiem od 2019 roku. Przygodę z rynkiem kapitałowym zaczął na ostatnim roku studiów. Od dekady zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. W pracy łączy analizę rynków i produktów inwestycyjnych z budową portfeli dla klientów. Fan dywersyfikacji i zdrowego rozsądku, a zagorzały wróg błędów behawioralnych. Ma licencję maklera papierów wartościowych i tytuł CFA.
Rynkami finansowymi zainteresował się na studiach i ta pasja trwa do dziś. Karierę zawodową rozpoczął w 2008 roku. Zdobył doświadczenie jako trader, makler, doradca treasury dla firm i corporate dealer. Z mBankiem związany od 2017 roku. Największą satysfakcję czerpie z dzielenia się wiedzą i z momentów, gdy klient zaczyna sam analizować rynki i wyciągać wnioski. Ma licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.
Pierwsze doświadczenie zdobywał, gdy sam zaczął inwestować w 2006 roku. Szybko na własnej skórze dowiedział się, na czym polega „pęknięcie bańki” na rynkach kapitałowych. Profesjonalną karierę rozpoczął jako trader. Pracował dla różnych instytucji finansowych, ostatnio na stanowisku dyrektora inwestycyjnego. W inwestycjach wystrzega się emocji i stawiania wszystkiego na jedną kartę. Ma licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.
Ma ponad 18-letnie doświadczenie na rynkach finansowych. Karierę rozpoczynał jako trader na własny rachunek. Pracował w różnych instytucjach finansowych m.in. jako analityk fundamentalny i komentator rynku giełdowego. Od 2015 związany z doradztwem inwestycyjnym dla klientów private banking. W inwestycjach ceni globalną dywersyfikację i odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Ma licencję maklera papierów wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego.
Zawodowo z rynkiem finansowym związany od 2010 roku. Zdobywał doświadczenie w działach analiz i doradztwa inwestycyjnego, na stanowiskach eksperckich, a następnie kierowniczych. W inwestycjach ceni proste rozwiązania, szeroką dywersyfikację i długoterminowe podejście. Ma licencję doradcy inwestycyjnego, maklera papierów wartościowych, tytuł CFA i certyfikat CFA Certificate in ESG Investing.
Przygodę na rynkach finansowych rozpoczął już na studiach, gdy pochłaniał dziesiątki książek na temat tego, jak odnieść sukces w inwestowaniu. Po raz pierwszy zainwestował w maju 2007 roku i dość szybko przekonał się, czym jest ryzyko inwestycyjne. Pracował dla różnych instytucji finansowych, ostatnio na stanowisku dyrektora inwestycyjnego. Interesuje się finansami behawioralnymi i jest zwolennikiem racjonalnego, długoterminowego i zdywersyfikowanego podejścia do inwestowania. Ma tytuł CFA, licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.
Często zadawane pytania
-
Czy mogę wybrać więcej niż jedną strategię?
-
Nie. Możesz wybrać wyłącznie jedną strategię. Ich dostępność zależy od Twoich odpowiedzi w ankiecie MiFID, na podstawie których tworzony jest Twój profil inwestora.
-
-
Jakie są koszty zarządzania?
-
Usługa doradztwa jest w pełni bezpłatna. Każdy fundusz, który może pojawić się w rekomendacji ma opłaty za zarządzanie. Są one takie same jak w przypadku inwestowania w te fundusze samodzielnie.
-
-
Jaka jest minimalna kwota, którą powinienem przeznaczyć na inwestowanie w ramach doradztwa inwestycyjnego?
-
Rekomendowana minimalna kwota inwestycji to 50 000 zł. Jeśli zainwestujesz mniej, możesz nie odwzorować w pełni proporcji rekomendowanych funduszy.
-
-
Czy muszę odwzorowywać rekomendację w 100%?
-
Nie. Ostateczne decyzje o tym, które fundusze kupujesz i sprzedajesz należą w pełni to Ciebie. To ty decydujesz o tym w jakim stopniu chcesz korzystać z rekomendacji.
-
-
Jak często będę otrzymywać rekomendację zmian w moim portfelu? Co jeśli będzie kryzys?
-
Przy stabilnych warunkach rynkowych będziemy wysyłać Ci rekomendacje co około 3 miesiące. Będziemy to robić częściej, jeśli będzie tego wymagała sytuacja (np. podczas kryzysów).
-
-
Czy mogę zmienić wybraną strategię?
-
Tak, możesz zmienić strategię na inną, odpowiednią dla Ciebie. Zrobisz to za pomocą wniosku dostępnego w systemie transakcyjnym i aplikacji mobilnej.
-
-
Czy muszę inwestować przez zalecany czas inwestycji?
-
Nie. Wszystkie decyzje, również da o czasie Twojej inwestycji, należą w pełni do Ciebie. Jednak zalecany czas inwestycji to minimum, po którym należy rozliczać inwestycję w wybraną strategię.
Pamiętaj jednak, że inwestowanie zawsze należy traktować długoterminowo. Jeżeli wiesz, że możesz potrzebować pieniędzy przed upływem zalecanego czasu, rozważ wybór innej strategii.
-
-
Czy mogę kontaktować się bezpośrednio z ekspertami tworzącymi rekomendacje?
-
Niestety nie. Nie udostępniamy bezpośredniego kontaktu do osób tworzących rekomendacje. Wszelkie pytania możesz zadać standardową drogą – kontaktując się z naszymi doradcami w placówkach lub na mLinii.
-
-
Czy rekomendacje są tworzone dla każdego klienta oddzielnie?
-
Nie. Każdy klient, który zdecyduje się na wybraną strategię (np. stabilną) otrzyma tą samą rekomendację, składającą się z tych samych funduszy.
-
-
Na jakiej podstawie dopasowane są do mnie strategie?
-
Na podstawie Twoich odpowiedzi w ankiecie MiFID. Doradztwo inwestycyjne jest dostępne dla osób z wypełnioną ankietą. Odpowiadasz w niej na pytania, które dotyczą m.in:
- Twojej wiedzy o inwestowaniu,
- ryzyka, które akceptujesz,
- czasu, na jaki możesz zainwestować pieniądze.
Jeśli nie wypełniałeś ankiety MiFID rozpoczniesz od niej wniosek o doradztwo inwestycyjne.
-
-
W jakich godzinach są realizowane zlecenia na funduszach inwestycyjnych?
-
Zlecenia przekazujemy właściwemu agentowi transferowemu droga elektroniczną. Robimy to w każdym dniu roboczym w 3 sesjach wymiany plików danych:
a) sesja I – godz. 7:00,
b) sesja II – godz. 11:00,
c) sesja III – godz. 15:30.
-
-
Ile kosztuje kupowanie i sprzedawanie funduszy w mBanku?
-
0 zł. Nie pobieramy opłat za operacje dokonywane na funduszach inwestycyjnych.
-
-
Ile czasu zajmuje realizacja zleceń na funduszach inwestycyjnych?
-
Zazwyczaj potrzebujemy na to około 4 dni roboczych.
-
-
Jak rozliczyć podatek od zysków, gdy sprzedam fundusz?
-
Od 2024 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podatku od zysków (tzw. podatku Belki) z funduszy inwestycyjnych. Do tej pory polskie Towarzystwa Funduszu Inwestycyjnych rozliczały go automatycznie, teraz trzeba będzie zrobić to samodzielnie. Samodzielnie trzeba było też już wcześniej rozliczyć podatek z funduszy zagranicznych (z zagranicznych TFI).
Zmiana to konieczność wypełnienia PIT, ale też możliwość kompensowania zysków i strat np. z różnych funduszy lub funduszy i akcji. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.mbank.pl/lp/fundusze-podatek/
-
Ten materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje dotyczące usługi doradztwa inwestycyjnego zamieściliśmy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. Usługę doradztwa inwestycyjnego świadczymy na podstawie umowy jedynie dla klientów:
a) którzy zawarli umowę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych,
b) dla których usługę doradztwa inwestycyjnego oceniliśmy jako odpowiednią na podstawie ankiety MIFID.
Usługę doradztwa inwestycyjnego oferujemy w ramach sprzedaży krzyżowej wiązanej, wyłącznie z usługą SFI. Sprzedaż krzyżowa usługi doradztwa inwestycyjnego z usługą SFI nie generuje dla Ciebie dodatkowego ryzyka. Koszt usług świadczonych w ramach sprzedaży krzyżowej jest sumą opłat i prowizji za korzystanie z każdej z usług. Szczegółowe warunki i opłaty związane z Usługą Doradztwa Inwestycyjnego określamy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., który znajduje się na: www.mBank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/doradztwo-inwestycyjne/regulamin oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.: Produkty inwestycyjne znajdującej się na: www.mBank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/. Rekomendacja nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka dotyczących inwestowania w jednostki uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego oraz też tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych znajdziesz w prospekcie informacyjnym lub, w przypadku funduszy zagranicznych, równoważnym dokumencie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Decyzje o zainwestowaniu w dany fundusz inwestycyjny, nawet pomimo naszej rekomendacji, podejmujesz samodzielnie. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, można też stracić co najmniej cześć zainwestowanych środków. Ponadto, potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów.
Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/. Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. mBank S.A. oświadcza, iż: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.