rachunek IKE / IKZE eMakler - pytania i odpowiedzi
Tak, możesz posiadać oba konta równocześnie.
Tak, możesz dodać osobę uposażoną do rachunku.
To osoba uprawniona do dziedziczenia środków z IKE/IKZE. Posiadacz konta IKE/IKZE wskazuje uposażonych oraz określa, jaki procent kapitału ma trafić do danej osoby po śmierci właściciela rachunku.
Nie, można posiadać tylko jeden rachunek danego typu.
Wpłaty na IKE w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Na IKZE jest to 1,2 krotność. Obowiązujące w bieżącym roku limity znajdziesz na tej stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/emerytura/
Nie trzeba mieć milionów, żeby zacząć odkładać na emeryturę. O sukcesie często decyduje systematyczność. Na rachunek IKE/IKZE możesz wpłacać nawet niewielkie kwoty, wtedy, kiedy chcesz i jak często chcesz w ramach limitów na dany rok.
Nowy rachunek możesz otworzyć, jeśli wcześniejsze zamknięcie wynikało z zamknięcia rachunku bez skorzystania z uprawnień emerytalnych. Jeśli zrobiłeś wypłatę w związku z uzyskaniem uprawnień do wypłaty, to nie możesz otworzyć kolejnego konta IKE/IKZE
Wypłata transferowa to czasochłonny proces. Po przelaniu środków, instytucja, z której transferujesz środki, ma obowiązek przesłać do nas całą historię Twojego konta. Następnie, po zweryfikowaniu dokumentów, możemy aktywować rachunek. Proces transferu może trwać więc 2-3 tygodnie.
Dywidenda trafi na saldo gotówkowe w Twoim rachunku IKE/IKZE. Dywidendy nie maja wpływu na roczny limit wpłat.
Limit wpłat dotyczy roku, w którym wpłacasz pieniądze na rachunek. To, kiedy je zainwestujesz nie ma wpływu. Przykładowo, możesz wpłacić pieniądze do końca 2024 roku (wykorzystać limit z 2024 roku) i zainwestować je dopiero w 2025 roku lub później.
Skontaktuj się z nami przez mLinię w sprawie potwierdzenia zawarcia umowy IKE eMakler.
Nie, w przypadku rachunków emerytalnych nie dostaniesz PIT. Jeśli zamkniesz IKE przed terminem, należny podatek zostanie odprowadzony przez Biuro maklerskie.
Tak, możesz zrobić wypłatę częściowo, ale kwota wypłacona nie może być większa niż wpłaty dokonane na IKE.
Nie, na rachunku IKZE nie ma częściowych wypłat.
Nie, na rachunek możesz wpłacać jedynie w PLN.
Tak, rachunek IKE/IKZE eMakler jest to rachunek inwestycyjny w ramach prawnych IKE/IKZE i wszystkie decyzje będziesz podejmować samodzielnie.
Niestety nie, dywidendy z rynków zagranicznych są pobierane u źródła, czyli biuro maklerskie otrzymuje kwoty netto, jedynym wyjątkiem są akcje z giełdy londyńskiej gdzie podatek wynosi 0.
Tak, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą możesz skorzystać z wyższego limitu wpłaty na swoje IKZE. Musisz jednak wypełnić wniosek online.
Przygotuj identyfikator swojej działalności – NIP albo REGON.
Zaloguj się do mBanku, a następnie przejdź do sekcji Pomoc - Załatw swoje sprawy – Inna sprawa. Wybierz z listy temat swojej sprawy: „Zmiana limitu wpłat na rachunek IKZE”. Wypełnij pola i wyślij.
Uwaga! Do końca roku obsłużymy wnioski złożone do 30 grudnia.
Rachunek IKE/IKZE można zamknąć wysyłając odpowiednią dyspozycję podpisaną notarialnie do Biura maklerskiego. Odpowiednie dyspozycje znajdziesz na stronach: dla IKE eMakler (https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/emerytura/ike-emakler/) i dla IKZE eMakler (https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/emerytura/ikze-emakler/) .
Tak.
Nie, wpłaty jak i ich wartość, o ile mieszczą się w limitach, są dobrowolne.