Należy dostarczyć akt zgonu do placówki banku lub korespondencyjnie na adres:
mBank S.A. Bankowość Detaliczna
Skrytka Pocztowa 2108
90-959 Łódź 2
(oryginał lub kopia aktu zgonu potwierdzona przez notariusza lub pracownika banku).
Należy dostarczyć akt zgonu do placówki banku lub korespondencyjnie na adres:
mBank S.A. Bankowość Detaliczna
Skrytka Pocztowa 2108
90-959 Łódź 2
(oryginał lub kopia aktu zgonu potwierdzona przez notariusza lub pracownika banku).
Jeśli jesteś spadkobiercą na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego.
Wypłacenie pieniędzy bez dokumentów poświadczających prawo do spadku jest możliwe na podstawie ustanowionej przez posiadacza rachunku dyspozycji przeznaczenia wkładu oszczędnościowego na wypadek śmierci.
Wskazanie za życia przez posiadacza rachunku osoby lub osób uposażonych, czyli tych, które są upoważnione do wypłaty pieniędzy z konta po jego śmierci.
Krąg osób, których ona dotyczy to: małżonek, wstępni (czyli osoby, od których się wywodzimy – rodzice, macocha czy ojczym tylko wtedy, gdy istnieje przysposobienie, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (te osoby, które są naszymi potomkami – dzieci, wnuki, prawnuki) oraz rodzeństwo (również przyrodnie).
Każdy sam decyduje o liczbie osób uposażonych, nie ma tu żadnych ograniczeń.
Posiadacz rachunku w każdej chwili może zmienić lub odwołać dyspozycję na wypadek śmierci. Za jej ustanowienie, zmianę lub odwołanie pobierana jest opłata zgodnie z obowiązującą w banku TPiO.
Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci nie dotyczy rachunków firmowych i rachunków wspólnych, na przykład wspólnego rachunku małżonków.
Kwoty wypłacone na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci nie wchodzą do masy spadowej, jak również nie wlicza się do niej zwrotu środków z tytułu kosztów pogrzebu. W pierwszej kolejności, przed realizacją dyspozycji na wypadek śmierci, wypłacane są środki jako zwrot kosztów pogrzebu.
Bank może wypłacić równowartość poniesionych kosztów pogrzebu na podstawie przedstawionych oryginałów faktur lub rachunków dotyczących przedmiotowych kosztów wraz z oryginałem skróconego odpisu aktu zgonu lub jego kopią potwierdzoną przez notariusza lub pracownika banku.
Z chwilą śmierci posiadacza rachunku wszelkie umowy i pełnomocnictwa – poza dyspozycją na wypadek śmierci – wygasają. Tak więc osoba, która ukrywa przed bankiem fakt śmierci posiadacza rachunku i wypłaca z niego pieniądze działa poza granicami umocowania. Dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek środki z banku, zawsze powinniśmy najpierw uzyskać prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.
Po dostarczeniu do banku odpisu skróconego aktu zgonu przekształcamy rachunek w indywidualny na rzecz żyjącego współposiadacza, co umożliwia korzystnie z rachunku bez żadnych ograniczeń, jak również do całości zgromadzonych środków.