kredyty hipoteczne

kredyt hipoteczny na nieruchomość energooszczędną
dodatkowe obniżenie marży lub oprocentowania o 0,20 p.p.
finansowanie nieruchomości z niskim zużyciem energii (RRSO 8,06%)

kredyt hipoteczny
0% prowizji za udzielenie i wcześniejszą częściową spłatę
oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe na 5 lat (RRSO 8,06%)

pożyczka hipoteczna na dowolny cel
na dowolny cel
oparta na zabezpieczeniu w postaci nieruchomości (RRSO 10,73%)
pytania i odpowiedzi
Kredyt hipoteczny jest udzielany na cel mieszkaniowy, który może stanowić:
budowa, przebudowa, remont/wykończenie domu lub mieszkania
zakup domu lub mieszkania bądź działki budowlanej
budowa domu lub mieszkania z inwestorem zastępczym (spółdzielnia/deweloper)
zakup od inwestora zastępczego domu lub mieszkania
refinansowanie kredytu mieszkaniowego
refinansowanie nakładów poniesionych na niektóre ze wskazanych celów
Przy każdym wniosku indywidualnie określamy wysokość wymaganego wkładu własnego, który z reguły wynosi nie mniej niż 10% wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.
Kredyt hipoteczny to rozwiązanie kredytowe dla osób poszukujących środków na realizacje swoich celów mieszkaniowych, np. zakup domu lub mieszkania. Pożyczka hipoteczna to rodzaj kredytu dla osób poszukujących środków na dowolny cel, który zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości. Kredyty i pożyczki hipoteczne mają niższe oprocentowanie niż tradycyjne kredyty gotówkowe i są udzielane na dłuższy okres.
Ponadto, proponujemy:
szeroki wachlarz celów
kredytowania różnorodne formy zabezpieczenia hipotecznego
możliwość obniżenia marży dzięki ofercie produktów ubezpieczeniowych
pomoc profesjonalnego doradcy na każdym etapie wnioskowania
możliwość przygotowania przez bank kosztorysu dla kredytów budowlanych
Raty równe (raty annuitetowe) - oznaczają, że wysokość miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych będzie stała w kolejnych miesiącach spłaty kredytu hipotecznego, tak długo jak nie zmieni się jego oprocentowanie. Na początku spłacania kredytu większą część raty stanowią odsetki, a pod koniec spłacasz głównie kapitał. Jeśli kredyt hipoteczny oprocentowany jest zmienną stopą procentową i zmieni się wysokość wskaźnika referencyjnego, który jest jej częścią, to wysokość kolejnych miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych będzie odzwierciedlać zmianę tego wskaźnika (raty spadną albo wzrosną). Pamiętaj, że spłata rat kredytu obliczona według tej metody nie oznacza, że kwota rat będzie równa (stała) we wszystkich miesiącach.
Raty malejące - oznaczają że wysokość miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych będzie malała w kolejnych miesiącach spłaty kredytu hipotecznego, tak długo jak nie zmieni się jego oprocentowanie. W każdej racie jest taka sama część spłacanego kapitału. Do tego dodaje się odsetki. Przy założeniu takiego samego oprocentowania, w porównaniu do rat równych, na początku okresu kredytowania raty malejące są wyższe od rat równych, ale wraz z upływem czasu ta zależność się odwraca.
W każdym momencie możesz dokonać wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki. Jedynym ograniczeniem jest brak takiej możliwości w dniu płatności raty oraz w przypadku kredytów waloryzowanych kursem waluty, spłacanych w złotych polskich, dla których jest to możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 19:30.
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny to różne produkty finansowe, które mają odmienne cele i warunki.
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem. Jego celem zwykle jest zakup nieruchomości – mieszkania, domu lub działki. Wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. To znaczy, że dopóki nie spłacisz kredytu, bank ma prawo dochodzić swoich roszczeń z nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę, niezależnie od tego, kto jest jej właścicielem, i ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami właściciela. Kredyt na mieszkanie ma niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe, ale ich spłata trwa zwykle wiele lat (np. 20-30). Różnica w czasie spłaty sprawia, że kredyt mieszkaniowy ma niższe oprocentowanie i jest on częściej wybierany przy wysokich kwotach kredytu.
Kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia hipotecznego, więc bank nie oczekuje dysponowania nieruchomością jako gwarancją spłaty. Jest to krótsze zobowiązanie (zwykle na kilka lat). Zaletą jest też to, że można go wykorzystać na dowolny cel, np. wakacje, remont czy zakup sprzętu. Kredyt gotówkowy ma wyższe oprocentowanie, ale lepiej sprawdza się przy mniejszych zobowiązaniach.
Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny koniecznie musisz dostarczyć do banku różne dokumenty potrzebne do jego udzielenia. Zależy to przede wszystkim od rodzaju źródła dochodu oraz typu nieruchomości, jaką zamierzasz kupić.
Dokumenty potwierdzające dochód to na przykład zaświadczenie o zatrudnieniu z potwierdzeniem wpływów wynagrodzenia – wymagane dla potwierdzenia dochodu z umowy o pracę.
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, pamiętaj dostarczyć zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia oraz zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami.
Do wniosku o kredyt hipoteczny musisz również dostarczyć dokumenty dotyczące nieruchomości, np. umowę przedwstępną zakupu mieszkania lub domu. Bank na podstawie oględzin wyceni Twoją nieruchomość.
Konieczne będzie również potwierdzenie tożsamości na podstawie aktualnego dokumentu.
Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest udzielany na zakup mieszkania, domu lub działki. W niektórych sytuacjach możesz go przeznaczyć na remont nieruchomości (np. jeśli jest to część planowanego zakupu i we wniosku podasz to jako cel kredytowania).
W takiej sytuacji powinieneś jasno określić, że część środków z kredytu przeznaczysz na modernizację, remont lub wykończenie mieszkania, czy domu.
Możesz także skorzystać z pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego. Są one bardziej elastyczne i pozwalają sfinansować prace wykończeniowe w mieszkaniu lub domu bez dokumentowania wydatków.
Zdolność kredytowa to jeden z czynników branych pod uwagę przy ocenie wniosków o kredyt hipoteczny. Aby uzyskać kredyt musisz mieć stabilne i regularne dochody, które pozwolą na terminową spłatę rat.
Bank analizuje historię kredytową (np. w BIK). Sprawdza, czy w przeszłości spłacałeś swoje zobowiązania terminowo. Im lepsza historia kredytowa, tym większa szansa na to, że uzyskasz korzystne warunków kredytu.
Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny przeanalizuj swoje miesięczne dochody i stałe obciążenia. Dzięki temu ocenisz, czy kwota, która pozostaje po odjęciu przez Ciebie wszystkich innych kosztów, wystarczy na regularne spłacanie rat kredytu. To pomoże Ci ocenić własną zdolność kredytową i realne możliwości spłaty kredytu.
Na zdolność kredytową wpływają również inne czynniki. Należą do nich, m.in.:
okres kredytowania,
liczba osób na utrzymaniu,
wkład własny, który w przypadku kredytu hipotecznego wynosi zwykle minimum 20% wartości nieruchomości.