Informacje dotyczące aktualnego oprocentowania kredytu są dostępne w serwisie transakcyjnym, w szczegółach dotyczących posiadanego kredytu. Można je także uzyskać dzwoniąc na mLinię, a także podczas rozmowy z doradcą w placówce banku. Aktualne stawki referencyjne banku dostępne są na stronach www banku, w sekcji Pomoc.
Informacje dla klientów mBanku posiadających kredyty hipoteczne w CHF
-
Czy bank stosował ujemny LIBOR?
-
mBank uwzględniał ujemny LIBOR przy kredytach CHF opartych na stałej marży. Oprocentowanie kredytu nie może jednak być mniejsze niż zero.
W związku z zaprzestaniem publikacji wskaźnika LIBOR, z mocy prawa zmieniliśmy wskaźnik referencyjny na SARON. Jeżeli SARON będzie miał wartość ujemną, również ją uwzględnimy.
-
-
Mam kredyt w tzw. starym portfelu (z oprocentowaniem nieopartym na marży i stawce referencyjnej). Jak w mojej sytuacji będzie zmieniało się oprocentowanie kredytu?
-
W dniu 09.02.2015 r. podjęliśmy decyzję o obniżce oprocentowania kredytów i pożyczek hipotecznych udzielonych w CHF w tzw. starym portfelu o 0,90 p.p. Klienci otrzymali w tej sprawie komunikat w serwisie bankowości elektronicznej.
Od tego dnia nie podejmujemy żadnych nowych decyzji dotyczących oprocentowania. Jeżeli chcesz, by oprocentowanie Twojego kredytu było uzależnione od aktualnej sytuacji rynkowej, proponujemy zmianę sposobu oprocentowania kredytu. Oprocentowanie kredytu może składać się z stałej marży, do której dodamy wartość wskaźnika referencyjnego. Proponowanym wskaźnikiem referencyjnym jest SARON.
-
-
Czy rozwiązania, o których mowa na tej stronie, są dostępne dla wszystkich klientów spłacających kredyty w CHF?
-
Rozwiązania pomocowe dostępne są dla klientów spłacających kredyty i pożyczki w CHF zabezpieczone hipotecznie.
W zależności od indywidualnej sytuacji, klient może skorzystać z najbardziej odpowiedniej dla niego opcji.
-
-
W jaki sposób mogę skorzystać z rozwiązań pomocowych dla kredytobiorców hipotecznych?
-
O dostępnych rozwiązaniach można porozmawiać z doradcą w placówce mBanku, z konsultantem mLinii oraz z ekspertem online, po zalogowaniu się w serwisie bankowości elektronicznej. Wniosek o wybrane narzędzie pomocowe można także złożyć samodzielnie, logując się do serwisu transakcyjnego w sekcji dyspozycji - Znajdź placówkę.
-
-
Czy bank pobiera opłaty związane ze skorzystaniem z rozwiązań dla kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne w CHF?
-
Bank do odwołania nie pobiera opłat związanych z aneksowaniem umów dla kredytów waloryzowanych walutą CHF w zakresie: karencji w spłacie kapitału, wydłużenia okresu kredytowania i przewalutowania.
Bank pobiera opłaty związane z aneksowaniem umowy dla kredytów waloryzowanych walutą CHF w zakresie: zmiany rat malejących na równe oraz zmiany dnia płatności rat.
-
-
Czy karencja dotyczy spłaty kapitału czy całej raty kapitałowo-odsetkowej?
-
Klientom z kredytami hipotecznymi w CHF bank umożliwia karencję w spłacie kapitału. Na początek proponowana jest karencja na trzy miesiące
z możliwością jej późniejszego przedłużenia. Karencja ta może trwać maksymalnie 12 miesięcy w całym okresie kredytu.
-
-
Czy bank wymaga dodatkowych zabezpieczeń lub ubezpieczenia kredytu, skoro wskaźnik LtV (stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości) zmienił się znacząco?
-
Bank nie żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci innej nieruchomości, a także nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia kredytu.
-
-
Jak mogę uniknąć spreadu walutowego przy spłacie kredytu hipotecznego w CHF?
-
Zgodnie z § 41 i 42 regulaminu udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., możliwa jest spłata kredytów waloryzowanych bezpośrednio w walucie waloryzacji (a więc niezależnie od tabeli kursowej banku). Aneks wprowadzający do umowy kredytowej taką możliwość jest bezpłatny.
Przypominamy, że mBank umożliwia spłatę kredytów waloryzowanych w walucie waloryzacji już od lipca 2009 r. (w polskim prawie, w ramach zmiany ustawy Prawo bankowe i niektórych innych ustaw, uregulowano taką możliwość od dnia 26.08.2011 r.).
-
Tabela kursów walut mBanku S.A.
Pytania dotyczące zmiany zabezpieczenia kredytów w CHF. Więcej informacji tutaj.
-
Czy bank dopuszcza możliwość udzielenia kredytu w przypadku, gdy wartość nowej nieruchomości jest wyższa niż starej? Czy też może klient będzie musiał pokryć różnicę z własnych środków?
-
Klient będzie musiał pokryć różnicę z własnych środków. W tej chwili bank nie rozważa opcji dodatkowego kredytowania.
-
-
Czy w przypadku, gdy cena nowej nieruchomości jest niższa niż cena starej, klient będzie musiał przeznaczyć otrzymaną nadwyżkę na nadpłatę zobowiązania?
-
Tak, nadwyżka powinna zostać przekazana na nadpłatę kredytu. Istotne jest bowiem utrzymanie poziomu LTV.
-
-
Jakie zabezpieczenia pomostowe stosowane są przy zmianie zabezpieczenia hipotecznego i z jakimi wiążą się kosztami?
-
Prowadzenie kaucji bankowej jest bezpłatne. Po nabyciu nowej nieruchomości uruchamiane jest zabezpieczenie pomostowe, koszt 1,5 proc. (tak jak jest to w standardowym prcesie udzielenia kredytu hipotecznego)
-
-
W którym momencie i pod jakimi warunkami bank zwalnia zabezpieczenie na starej nieruchomości?
-
Bank zwalnia zabezpieczenie w momencie, kiedy wpłyną środki na kaucję bankową pochodzące:
- ze sprzedaży starej nieruchomości,
- ze oszczędności klienta - stanowiące wkład własny w nową nieruchomość.
-
-
Czy zmiana zabezpieczenia wiąże się ze zmianą warunków umowy (poziomu marży)?
-
Nie, zmiana zabezpieczenia nie zmienia poziomu marży. Tymczasowo obowiązuje ubezpieczenie pomostowe.
-