pytania i odpowiedzi
trwały nośnik
Trwały nośnik to pojęcie pochodzące z przepisów prawa. Jest trwały, bo informacje na nim zapisane możesz wielokrotnie odczytywać i masz pewność, że ich treść się nie zmieni. W praktyce trwały nośnik to:
dokument papierowy,
płyta CD-ROM,
e-mail z załączonym plikiem pdf, lub
plik pdf zapisany na specjalnym nośniku komputerowym, którego treści nie można zmienić ani usunąć (co zapewnia technologia WORM (Write Once, Read Many)).
Dokumenty, które regulują Twoje relacje z nami, takie jak regulaminy, taryfa opłat i prowizji czy tabela oprocentowania, zapisujemy na trwałych nośnikach (w szczególności, stosujemy wspomnianą technologię WORM). Dzięki temu zawsze można wrócić do ich oryginalnych wersji, a klienci mają pewność, że dokładnie takie dokumenty regulowały ich sytuację w danym czasie. Do obsługi tego systemu używamy certyfikowanych rozwiązań informatycznych.
Wszystkie ważne dokumenty przesyłamy klientom w formie linków, a dodatkowo udostępniamy na stronie internetowej. Klienci mogą albo zapisać dokumenty z linku (na swoich komputerach) albo pobrać dokument ze strony internetowej. Jeżeli zechcesz się upewnić, że dokument z linku jest tym samym, który kiedyś Ci przesłaliśmy bądź udostępniliśmy, będziesz mógł użyć unikalnego identyfikatora (czyli skrótu SHA-256).
Identyfikator (SHA-256) jest związany z danym dokumentem elektronicznym. Każdy dokument (w tym wszystkie kolejne wersje danego dokumentu) ma swój jedyny, unikatowy identyfikator, którego nie da się zmienić. Jest to rodzaj elektronicznej gwarancji autentyczności.
Identyfikator (SHA-256) danego dokumentu będziesz otrzymywał z każdym komunikatem o zmianach (np. regulaminu lub taryfy prowizji i opłat) w szczegółowym wykazie zmian. Wykazy te znajdziesz również na naszej stronie internetowej.
Aby sprawdzić, czy dokument, do którego odsyła link jest oryginalny i niezmieniony skorzystaj z instrukcji:
Dla Windows XP i Windows Vista ścieżka weryfikacji kodu SHA256 jest analogiczna jak dla Windows 7.