Zasady rozpoznawania autentyczności banknotów

Wiedza w zakresie wykrywania fałszywych pieniędzy to podstawa. Dzięki niej zabezpieczymy się przed stratami finansowymi, niepotrzebnymi nerwami, a nawet kłopotami związanymi z procederem fałszowania banknotów.

Przypominamy, że kilka tygodni temu Narodowy Bank Polski pokazał nowe wzory banknotów, którymi będziemy się posługiwać już od kwietnia 2014 r. Zmodernizowane zabezpieczenia zyskały banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych i będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku, w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. To naprawdę dobry moment, by zapoznać się z podstawowymi zasadami rozpoznawania autentyczności banknotów.

Wszystkie banknoty są projektowane i drukowane tak, by można było w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność. Każdy z nominałów różni się istotnymi cechami: kolorami, postaciami na nich umieszczonymi czy specjalnymi oznaczeniami dla osób niewidomych.  Banknoty mają także cechy wspólne: portret władcy, godło, opisaną słowną wartość nominalną, przedstawioną cyfrowo wartość nominalną, podpisy Prezesa NBP i Głównego Skarbnika NBP oraz nazwę emitenta banknotów – Narodowy Bank Polski.

To, czy banknot jest autentyczny można sprawdzić w świetle UV, gdzie elementami świecącymi są: kwadrat z wartością nominalną, elementy wykonane farbą metaliczną oraz numeracja po prawej stronie portretu władcy. Ale jak poradzić sobie, gdy nie mamy możliwość skorzystania ze światła UV? Narodowy Bank Polski podaje w kilku podpunktach, jak nauczyć się rozpoznawać banknoty. Zamieszczamy je poniżej.

Podstawowe zasady rozpoznawania autentyczności banknotów

  • zapoznaj się z zabezpieczeniami autentycznych banknotów

  • zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty

  • przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z 4 prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź

  • sprawdzaj jednocześnie kilka zabezpieczeń

  • zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony

  • w razie wątpliwości porównaj go z innym banknotem, co do którego masz pewność, że jest autentyczny

  • w razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić autentyczność banknotu

  • pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu

  • dodatkowych informacji szukaj na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego

 

wyniki wyszukiwania