jak rozliczyć podatek od zysków, gdy sprzedasz fundusz
Partnerem merytorycznym materiału jest Andersen Tax & Legal.
dotyczy to Ciebie, jeśli:
w danym roku sprzedasz fundusz
Jeśli trzymasz inwestycję (bez względu na to, czy zyskuje czy traci), nie musisz nic robić.
inwestujesz jako osoba fizyczna
rozliczasz się z podatku w Polsce
w danym roku sprzedasz fundusz
Jeśli trzymasz inwestycję (bez względu na to, czy zyskuje czy traci), nie musisz nic robić.
inwestujesz jako osoba fizyczna
rozliczasz się z podatku w Polsce
w danym roku sprzedasz fundusz
Jeśli trzymasz inwestycję (bez względu na to, czy zyskuje czy traci), nie musisz nic robić.
inwestujesz jako osoba fizyczna
rozliczasz się z podatku w Polsce
najważniejsze informacje
informacje o zysku znajdziesz w PIT-8C
dostaniesz oddzielny PIT-8C dla każdego funduszu, który sprzedasz
PIT-8C dostaniesz bezpośrednio od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (nie od banku)
podatek wynosi 19%
rozliczysz go w deklaracji PIT za dany rok
masz na to czas do 30 kwietnia roku następnego
Czyli jeśli w ciągu całego 2024 r. sprzedasz fundusz z zyskiem, rozliczenie zrobisz na początku 2025 r.
jak rozliczyć się krok po kroku
To ogólne informacje o opodatkowaniu PIT dochodów z funduszy inwestycyjnych. W indywidualnych przypadkach polecamy konsultację z doradcą podatkowym.
szczegółowa instrukcja
pytania i odpowiedzi
Partnerem merytorycznym materiału jest firma Andersen Tax & Legal. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. To nie jest oferta.
Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank tylko dla klientów mBanku. Szczegółowe warunki i opłaty z nią związane, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.: Produkty inwestycyjne oraz w prospekcie informacyjnym lub KID danego funduszu, znajdujących się na:
www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/, https://www.mbank.pl/serwis-ekonomiczny/notowania-funduszy/
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek/tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf prowizji i opłat oraz regulaminów.
mBank S.A. oświadcza, że:
a) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z 30.06.2005 r., zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z 20.03.2012 r., zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z 20.03.2012 r. oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z 17.11.2015 r. na prowadzenie działalności maklerskiej,
b) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z 23.11.1995 r. na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,
c) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.