Sprawdź, jaki wskaźnik referencyjny masz zapisany w umowie. Znajdziesz go w paragrafie opisującym oprocentowanie Twojego kredytu.
a/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR USD:
wskaźnik dla waluty USD był opracowywany i publikowany do 30.09.2024 r.
- 3 kwietnia 2023 r. Brytyjski Organ Nadzoru Finansowego - Financial Conduct Authority podjął decyzję, że w okresie od 1.07.2023 r. do 30.09.2024 r. nadal obowiązywał wskaźnik LIBOR USD, jednak był on opracowywany według zmienionej metodologii, jako tzw. wskaźnik syntetyczny. Zmiana nie wpływała na zapisy Twojej umowy kredytowej.
- od dnia 1.10.2024 r. wskaźnik LIBOR USD przestanie być opracowywany i publikowany. Ta zmiana wymaga zmiany zapisów w Twojej umowie kredytowej.
- zgodnie z rozporządzeniem BMR, musimy zaproponować do istniejących umów zapisy regulujące, co się stanie gdy stosowany wskaźnik referencyjny zniknie.
- Przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy kredytowej, w którym zaproponowaliśmy zmianę wskaźnika LIBOR USD na SOFR Average 30 dniowy. Wysłaliśmy w tej sprawie do Ciebie komunikaty.
b/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR GBP:
- wskaźniki dla waluty GBP:
- dla tenoru (okresu) 1M i 6M – przestał być publikowany z końcem marca 2023 r.
- dla tenoru (okresu) 3M – przestanie być publikowany z końcem marca 2024 r.
- zgodnie z rozporządzeniem BMR, zaproponowaliśmy do istniejących umów zapisy regulujące, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie.
- przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy kredytowej.
- jeśli go dotychczas nie podpisałeś, a chciałabyś teraz to zrobić, zadzwoń na mLinię i zamów ponowne przygotowanie aneksu. Aneks będziesz mógł podpisać w dowolnej placówce banku
c/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR JPY i podpisałeś aneks do umowy:
od 31 grudnia 2022 r. nie używamy wskaźnika LIBOR JPY, aby określać zmiany oprocentowania Twojego kredytu. W Twoim kredycie hipotecznym wskaźnik LIBOR JPY 1M zastąpiła stopa referencyjna Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą.
d/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR JPY i nie podpisałeś aneksu do umowy:
- od 31 grudnia 2022 r. wskaźnik nie jest już publikowany – jego wartość nie ulega zmianie.
- Twój kredyt będzie cały czas oprocentowany według wartości wskaźnika LIBOR JPY 1M z 29 grudnia 2022 r. Ta data wynika z umowy kredytowej – zgodnie z jej zapisami sprawdzamy wartość stawki bazowej w przedostatnim dniu roboczym każdego miesiąca (np. grudnia). Stawka nie jest aktualizowana od stycznia 2023 r.
- możemy go zastąpić stopą referencyjną Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą, na podstawie aneksu, który dla Ciebie przygotowaliśmy.
Co daje Ci aneks do umowy Twojego kredytu?
Gdy podpiszesz aneks:
- masz pewność, jak postąpimy w przyszłości w sytuacjach, gdy nie będziemy mogli stosować wskaźnika referencyjnego, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
- w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
- masz pewność, jak postąpimy, gdy zmieni się metoda obliczania wskaźnika.
Na jakiej podstawie przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy?
Aneks jest zgodny z wymogami Rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.). To wymogi rozporządzenia BMR zobowiązują nas do wprowadzenia klauzuli ciągłości.
Pytania i odpowiedzi
-
Dlaczego muszę podpisać aneks do umowy mojego kredytu?
-
Wskaźnik dla waluty GBP jest jeszcze opracowywany jednak jego publikacja zakończy się:
- dla tenoru (okresu) 1M i 6M – z końcem marca 2023 r.
- dla tenoru (okresu) 3M – z końcem marca 2024 r.Wskaźnik dla waluty JPY nie jest opracowywany i publikowany od 1 stycznia 2023r. Dlatego powinniśmy wprowadzić do istniejących umów zapisy opisujące, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie w przyszłości. Wymagają tego od nas przepisy unijne.
Dlatego musieliśmy przygotować aneks do Twojej umowy kredytowej
Gdy podpiszesz aneks:- masz pewność, jak postąpimy w przyszłości w sytuacjach, gdy nie będziemy mogli stosować wskaźnika referencyjnego, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
- w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
- masz pewność, jak postąpimy, gdy zmieni się metoda obliczania wskaźnika.
Aneks jest zgodny z wymogami Rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.) To wymogi rozporządzenia BMR zobowiązują nas do wprowadzenia klauzuli ciągłości.
-
-
Co się stanie z moim kredytem, jak nie podpiszę aneksu?
-
- Wskaźnik dla waluty GBP nie jest już opracowywany i publikowany. Jeśli nie podpisałeś aneksu ostatni możliwy odczyt stawki LIBOR GBP, posłużył do obliczenia oprocentowania Twojego kredytu. Oprocentowania nie będziemy już zmieniać.
Wskaźnik dla waluty JPY nie jest opracowywany i publikowany od 1 stycznia 2023r. Jeśli nie podpiszesz aneksu, który dla Ciebie przygotowaliśmy i wysłaliśmy na Twój adres korespondencyjny, do oprocentowania Twojego kredytu przyjęliśmy wartość wskaźnika LIBOR JPY 1M z 29 grudnia 2022 r i wysokość oprocentowania kredytu nie będzie ulegała zmianie. Ta data wynika z umowy kredytowej – zgodnie z jej zapisami sprawdzamy wartość stawki bazowej w przedostatnim dniu roboczym każdego miesiąca (np. grudnia), a stawka ta nie będzie aktualizowana od 2023 r.
Brak podpisania aneksu oznacza, że nie będziemy mogli zastąpić w Twojej umowie wskaźnika LIBOR JPY 1M wskaźnikiem stopy referencyjnej Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą.
-
-
Co zmieni się w moim kredycie, gdy podpiszę aneks do umowy?
-
Gdy podpiszesz aneks w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
Do zaproponowania wprowadzenia klauzuli ciągłości zobowiązują nas wymogi rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.)
-
-
Zniszczyłem lub błędnie podpisałem dokumenty. Czy mogę otrzymać je ponownie?
-
Jeśli potrzebujesz nowego kompletu dokumentów, skontaktuj się z najbliższą placówką banku i umów się na podpisanie dokumentów.
-