zakończ kredyt we frankach

umów rozmowę

skorzystaj z pomocy opiekuna ugody!
dlaczego?

  • zmniejszymy kwotę kredytu, która została Ci do spłaty

  • ustalimy saldo Twojego kredytu tak, jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach

  • zyskasz nawet 5 lat bez ryzyka wzrostu oprocentowania, jeśli wybierzesz oprocentowanie okresowo stałe

  • zmienimy Twój kredyt na złotowy pozbawiony ryzyka kursowego

  • jeśli korzystasz z ubezpieczenia NWW, pomniejszymy pozostałą kwotę kredytu o koszty wpłacone na to ubezpieczenie

  • ograniczysz formalności

umów rozmowę

zawarliśmy już ponad 26 800 ugód

Zmień walutę swojego kredytu na złotówki i ustal jego saldo tak, jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach. Dodatkowo możesz wybrać kredyt bez ryzyka kursowego z oprocentowaniem okresowo stałym 4,99% na 5 lat.

Proponujemy ugody klientom, którzy do tej pory nie spłacili kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.

porozmawiaj z nami o indywidualnych
warunkach ugody i…

nie trać nerwów

związanych z procesem sądowym

nie trać pieniędzy

związanych z pomocą prawną w sporze
sądowym z bankiem

nie trać czasu

na formalności

umów rozmowę

pytania i odpowiedzi

Ugodę możesz podpisać w naszej placówce.

Tak. Wszyscy kredytobiorcy, zanim podpiszą ugodę, powinni też przeczytać dokumenty, zrozumieć je i ewentualnie zadać pytania, na które odpowie opiekun ugody.

Kredyt pozostaje na obecnych warunkach. Nic się dla Ciebie nie zmienia.

Nie poniesiesz opłat związanych z podpisaniem ugody.

Nasza propozycja będzie ważna przez 45 dni od dnia, w którym wysłaliśmy do Ciebie wiadomość o propozycji ugody. Jeśli zdecydujesz się na ugodę, dokumenty powinieneś podpisać maksymalnie do tego terminu.

Co do zasady tak. W wyniku ugody dojdzie do umorzenia części Twojego kredytu. Umorzona kwota stanowi dla Ciebie przychód, dlatego musisz zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).
Może jednak wystąpić sytuacja, gdy ugoda nie będzie miała dla Ciebie skutków podatkowych odnośnie umorzenia części kredytu. To dlatego, że Minister Finansów wydał rozporządzenie, które pozwala Ci skorzystać z ulgi podatkowej (Rozporządzenie z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe).
Ulga ta dotyczy kapitału kredytu, odsetek, prowizji i opłat niezbędnych do zawarcia umowy kredytu (z wyjątkiem kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń).
Pamiętaj jednak, że jako bank nie możemy doradzać Ci w sprawie podatków. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój przychód będzie opodatkowany, skontaktuj się z doradcą prawnym lub podatkowym.

Wystawimy Ci PIT-11 o wysokości Twojego przychodu, jeśli:
  • nie będziesz mógł skorzystać z ulgi, którą przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów albo będziesz mógł skorzystać z tej ulgi tylko w części,
  • otrzymasz od nas inne korzyści majątkowe (np. wszelkie dodatkowe kwoty niezwiązane z umarzanym kredytem) lub umorzymy Ci inne należności,
  • nie złożysz oświadczenia dotyczącego prawa do skorzystania z ulgi.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów możesz skorzystać z ulgi, jeśli łącznie spełnisz te warunki:
  • zaciągnąłeś jeden lub kilka kredytów na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej, której celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jednego lub więcej niż jednego gospodarstwa domowego (o których mowa szczegółowo w rozporządzeniu),
  • nie skorzystałeś z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipotecznie, zaciągniętego na realizację innej inwestycji mieszkaniowej niż określona w punkcie wyżej,
  • zaciągnąłeś kredyt mieszkaniowy przed 15 stycznia 2015 r.,
  • Twój kredyt mieszkaniowy został zabezpieczony hipotecznie na jednym z praw do nieruchomości wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów,
  • zaciągnąłeś kredyt mieszkaniowy w całości lub w części na wydatki, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (art. 21 ust. 25 pkt 1),
  • umorzenie kredytu mieszkaniowego dotyczy: kwoty kredytu (kapitału), odsetek, w tym odsetek skapitalizowanych, prowizji oraz poniesionych opłat, niezbędnych do zawarcia umowy kredytu (z wyjątkiem kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń). Aby skorzystać z ulgi podatkowej poprosimy Cię o złożenie oświadczenia, że przysługuje Ci prawo do ulgi. Oświadczenie jest załącznikiem do ugody.
Jeśli łącznie spełnisz te warunki w odniesieniu do całego kredytu objętego ugodą, kwota kredytu, którą Ci umorzymy nie będzie opodatkowana, a my nie wystawimy Ci PIT-11 z tytułu umorzenia. Możesz też skorzystać z ulgi podatkowej w części, gdy zaciągnąłeś kredyt częściowo na wydatki, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (art. 21 ust. 25 pkt 1), a częściowo na inne wydatki. W takiej sytuacji poprosimy Cię, abyś wskazał w oświadczeniu, jaki jest udział procentowy kwoty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na te wydatki w stosunku do całkowitej kwoty tego kredytu. W odniesieniu do części kredytu, która dotyczy innych wydatków, wystawimy zatem PIT-11 z tytułu umorzenia.

Rozporządzenie dotyczy kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na wydatki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (art. 21 ust. 25 pkt 1).
Są to wydatki na:
  • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 131), grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jedna inwestycja mieszkaniowa, to inwestycja, której ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe:
  • jednego gospodarstwa domowego lub
  • więcej niż jednego gospodarstwa domowego - jedna osoba fizyczna z każdego z tych gospodarstw jest w I grupie podatkowej (ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, art. 14 ust. 3 pkt 1).
Jedno gospodarstwo domowe to gospodarstwo prowadzone przez osobę fizyczną, która zajmuje jeden lokal mieszkalny albo jeden budynek mieszkalny jednorodzinny, samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami.

Nie. Nie mamy możliwości, aby to sprawdzić. Ufamy, że złożysz nam oświadczenie zgodnie z prawdą.

Tak, ulga podatkowa może dotyczyć także kredytów konsolidacyjnych lub refinansowych. Obejmuje wtedy kwotę kredytu refinansowego lub konsolidacyjnego w części, która odpowiada kwocie kredytu mieszkaniowego.