Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Osoba małoletnia, będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, ma prawo posiadać dowód osobisty. Obywatel polski zamieszkujący poza granicami kraju ma prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.
Dowód osobisty może być wygodnym zamiennikiem paszportu, jeśli na przykład chcesz podróżować za granicę do krajów, w których nie jest on wymagany.
Jakie dane zawiera dowód osobisty
W dokumentach wydawanych od 1.03.2015 roku zajdziesz: imię lub imiona i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona twoich rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, zdjęcie, numer PESEL, obywatelstwo.
W dowodzie znajdziesz również informacje na temat samego dokumentu. jego serię i numer dowodu osobistego, data wydania dowodu, data ważności, kto wydał dowód osobisty.
W dokumentach wydawanych przed 1.03.2015 roku znajdziesz dodatkowo wzrost w centymetrach,
kolor oczu, z, wzór podpisu, adres zameldowania.
Seria i numer dowodu osobistego
Wbrew pozorom, to temat, który nie jest dla wszystkich tak prosty i oczywisty. Są to jednak istotne dane, które są niezbędne w przypadku wielu formalności np. w banku lub urzędzie.
Numer dowodu osobistego składa się z trzech liter i sześciu cyfr, np. ABC123456. W tym przypadku seria to ABC, a numer to 123456.
Graf. Wzór dowodu osobistego od 1.03.2015 roku; źródło: https://www.mswia.gov.pl/
Graf. Wzór dowodu osobistego do 01.03.2015 roku; źródło: https://www.mswia.gov.pl/
Zawsze chroń swój dowód osobisty
Dowód osobisty to nie tylko zwykły dokument. To dowód Twojej tożsamości, którego utrata może mieć poważne konsekwencje. Dlatego zawsze gdy zauważysz brak dowodu osobistego, zastrzeż go jak najszybciej, żeby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Nie wystarczy samo zgłoszenie tylko w Urzędzie gminy. Niezbędne jest zgłoszenie tego faktu na Policję oraz złożenie nowego wniosku w Urzędzie gminy (właściwym dla Twojego miejsca zameldowania) w celu wyrobienia nowego dokumentu.
Dowód osobisty najszybciej możesz zastrzec za pośrednictwem portalu Biura Informacji Kredytowej. Aby jednak móc to zrobić od razu, musisz posiadać konto w BIK (www.bik.pl).
Dowód możesz zastrzec także w banku, w którym masz konto.
Udanego użytkowania :)