Logowanie na konto – jak zachować bezpieczeństwo w internecie?

31
.
01
.
2022
Logowanie na konto – jak zachować bezpieczeństwo w internecie?

Bezpieczne logowanie to podstawa korzystania z bankowości internetowej. Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe metody ataków, aby ukraść pieniądze klientów i dane osobowe. Dlatego warto stosować i znać pewne proste zasady bezpieczeństwa, które mogą ochronić Cię przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Sprawdź, jak mBank chroni Twoje dane i dba o bezpieczeństwo logowania do bankowości internetowej. Dowiedz się również, co możesz zrobić, aby świadomie zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy na koncie.


Bezpieczne logowanie – badania mBanku


Badania mBanku wskazują, że aż 4 na 10 dorosłych Polaków zetknęło się z fałszywą wiadomością SMS, w której przestępcy przesyłali link. Co trzeci Polak doświadczył próby kradzieży danych lub pieniędzy podczas zakupów w fałszywym sklepie internetowym. Jedna osoba na trzy zetknęła się z oszustwem, polegającym na wyłudzeniu kodu do płatności. Z kolei 20 procent Polaków zadeklarowało, że miało styczność z oszustem, który podszywa się pod pracownika banku lub policjanta.1 To wszystko przez nieuwagę i pośpiech.


Co więcej, przestępcy równie często namawiają do zainstalowania zdalnej kontroli urządzenia np. Teamviewer czy Anydesk. To innowacyjne aplikacje na telefon, dzięki którym można kontrolować smartfona lub komputer. Przestępca może bez Twojej wiedzy „klikać po telefonie”, uruchamiać różne aplikacje lub mieć podgląd na to, co robisz w telefonie. Dzięki temu może wyłudzać dane do logowania bankowości internetowej.


Pamiętaj, że trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Odrobina uwagi i rozsądku pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Możesz również wziąć udział w teście bezpieczeństwa mBanku i sprawdzić, czy Twoja czujność jesteś wystarczająca. Dowiedz się również, jak działają przestępcy i jak możesz się przed nimi chronić.2


Bezpieczne logowanie z mBankiem


Z nami jest bezpiecznie. W mBanku wszystkie dane są szyfrowane. Jak to sprawdzić? Jeśli w pasku adresu przeglądarki przed https:// pojawia się kłódka, oznacza to, że Twoje połączenie internetowe z daną stroną jest bezpieczne. Wszystkie informacje między Twoim komputerem a serwerami banku są przesyłane bezpośrednio – bez pośredników.


Informacje (w szczególności Twój identyfikator i hasło) są specjalnie szyfrowane za pomocą protokołu SSL z kluczem szyfrującym. SSL (Secure Socket Layer) to powszechnie przyjęty standard szyfrowania danych w Internecie. Zapewnia bezpieczne połączenia między przeglądarkami internetowymi a serwerem danej strony internetowej. W mBanku taki protokół szyfrujący dotyczy wszystkich działań w internetowym serwisie banku (każdy przelew, zlecenie czy wniosek). Co więcej, mBank ma swój certyfikat www. Jest to potwierdzenie, że użytkownik połączył się ze stroną banku. Taki certyfikat sprawdzisz w „szczegółach certyfikatu” swojej przeglądarki.3


Bezpieczne logowanie do banku – o czym warto pamiętać?


Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznego logowania do bankowości internetowej jest strona www. Cyberprzestępcy często tworzą kilka bardzo podobnych domen, które zawierają literówki – w pośpiechu można je łatwo przeoczyć. Osoba, która zaloguje się na takiej stronie, jest ofiarą phishingu bankowego.


Możesz dodać stronę banku do zakładki „ulubione” w swojej przeglądarce internetowej oraz zainstalować dobry program antywirusowy z funkcją ochrony bankowości. Po drugie, zawsze pamiętaj o kliknięciu ikony kłódki w adresie URL strony internetowej banku. Dzięki temu sprawdzisz, czy jest ona szyfrowana rozszerzonym certyfikatem SSL. Upewnij się również, czy dana strona internetowa stosuje ważny protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). To znaczy, że przed adresem domeny powinna być kłódka i https://. Dla przykładu spójrz na nasz adres!


O czym jeszcze warto wiedzieć? Jeśli logujesz się do bankowości internetowej na stronie sklepu www, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jej wiarygodność. Przed zakupem zweryfikuj, czy dana firma jest wpisana do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) lub CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej). Dane w rejestrach są darmowe i jawne.


Zawsze stosuj bezpieczne hasła, które są trudne do odgadnięcia. Nie wpisuj na przykład swojego imienia i nazwiska z datą urodzenia. Staraj się również zmieniać je co jakiś czas oraz nie używać we wszystkich miejscach, w których masz założone konto (social media, poczta e-mail).


Do bankowości online nigdy nie loguj się w publicznym miejscu. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś podpatrzy, jak wpisujesz swój login i hasło, a później wykorzysta go do swoich celów. Sprawdzaj również datę swojego ostatniego poprawnego i niepoprawnego logowania do serwisu – być może zauważysz pewną nieprawidłowość. Jeśli tak się stanie, zgłoś ten problem na mLinii.


Pamiętaj również, aby nie udostępniać swojego hasła i loginu do konta bankowego. Jeśli zadzwoni do ciebie ktoś z banku z prośbą o weryfikację karty, pod żadnym pozorem nie podawaj mu swoich danych. Bank nigdy o to nie prosi!


Czy logowanie do banku przez telefon jest bezpieczne?


W obecnych czasach praktycznie wszystko możemy załatwić przez telefon. Nie zwalnia to z obowiązku dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci, szczególnie w bankowości internetowej. Jeśli nie korzystasz z aplikacji mobilnej, zastosuj się do wcześniej wspomnianych rad. Jeśli jednak rozważasz jej instalację, koniecznie zweryfikuj, czy pochodzi ona od zaufanego dostawcy. Jak możesz to zrobić? Sprawdź recenzję innych użytkowników oraz najlepiej kliknij link na stronie banku, który przekieruje cię do instalacji aplikacji mobilnej na swoim telefonie.4


W mBanku połączenie z bankiem szyfrujemy protokołem SSL. Dlatego, aby móc korzystać z aplikacji mobilnej, musisz połączyć aplikacje ze swoim kontem na konkretnym urządzeniu (na przykład tablet lub telefon). W aplikacji mBanku używasz tajnego PIN-u, zamiast loginu i haseł. Urządzenie, z którego korzystasz, nie przechowuje go w swojej pamięci.

 

 

1 https://www.ludziesaniesamowici.pl/wyniki-badania

2 https://www.ludziesaniesamowici.pl/test-bezpieczenstwa#test

3 mBank ma więcej zabezpieczeń, np. płatności kartą, monitoring transakcji i zagrożeń, bezpieczne dokumenty. Opisaliśmy te, które wiążą się z logowaniem na stronę banku

4 https://www.mbank.pl/indywidualny/aplikacja-i-serwis/pobierz/

 

 

Wyniki badań pochodzą ze zleconego przez mBank S.A. badania CAWI na panelu badawczym Norstat.pl na próbie N=1000 dorosłych Polaków – reprezentatywne pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania i województwa.

 

Nota prawna


Pamiętaj, że mBank udostępnia aplikację tylko za pomocą autoryzowanych sklepów – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery dla telefonów Huawei. Do pobrania oraz aktualizacji aplikacji używaj zawsze tych sklepów, ponieważ znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji, a więc gwarantują Ci bezpieczeństwo. Nigdy nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł! Nową aplikację możesz pobrać, jeśli Twoje urządzenie ma systemem operacyjny w wersji minimum Android 7.0 lub iOS 13.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.