Wypłacasz za granicą pieniądze z bankomatu, płacisz na zagranicznych wakacjach kartą? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jakie opłaty mogą się z tym wiązać

17
.
07
.
2020
Wypłacasz za granicą pieniądze z bankomatu, płacisz na zagranicznych wakacjach kartą? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jakie opłaty mogą się z tym wiązać

Jedziesz na wakacje za granicą. Bawisz się świetnie. Jednak nie oszukujmy się, wakacyjny urlop wiąże się też z wydatkami. Przyjemnymi wydatkami, ale jednak. Pyszne jedzenie, urocze restauracje, wypożyczenie samochodu, pamiątki. Długo można wymieniać na co przydają się pieniądze na wakacjach. Coraz częściej też decydujemy się na wygodne i bezpieczne płatności kartą oraz wypłaty z zagranicznych bankomatów. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka aspektów związanych z dodatkowymi opłatami za granicą.  


Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest opłata surcharge
  • co warto wiedzieć o surcharge
  • czym jest Dynamic Curency Conversion (DCC)
  • co warto wiedzieć o Dynamic Currency Conversion (DCC)

 


Opłata surcharge

Jeśli wypłacasz gotówkę z bankomatu za granicą, warto wiedzieć, że  niektóre sieci  bankomatów mogą pobrać od Ciebie dodatkową opłatę za wypłatę gotówki. Będzie ona doliczona do kwoty transakcji, która finalnie obciąży Twój rachunek.  
mBank nie pobiera opłaty surcharge. Pobiera ją właściciel bankomatu na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem urządzenia.

 

Co warto wiedzieć o surcharge ?


1. Może zdarzyć się, że opłata będzie wyższa niż faktyczna kwota transakcji. Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu za granicą, zawsze zwracaj uwagę na komunikaty, które wyświetla bankomat. Podczas wypłaty gotówki, wysokość opłaty surcharge oraz zgoda na jej pobranie powinny pojawić się na ekranie bankomatu.
2. Opłata surcharge może pojawić się również kiedy płacisz kartą np. w sklepach. Wtedy, informacja o wysokości opłaty oraz pytanie o zgodę na jej pobranie pojawią się na ekranie terminala płatniczego.
3. Komunikaty dotyczące opłaty Surcharge wyświetlane na ekranie bankomatu czy terminala często są w języku obcym, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich treść.
4. Opłatę surcharge regulują odrębne przepisy prawne, które mogą się różnić w zależności od kraju.
5. W Polsce opłata surcharge nie jest stosowana.  

 


Dynamic Curency Conversion (DCC)

Część zagranicznych bankomatów i terminali płatniczych, przy płatności kartą lub wypłacie z bankomatu, może zaproponować Ci przewalutowanie w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). Usługa pozwala Ci na realizację transakcji w walucie kraju, w którym masz wydaną kartę. Takie przewalutowanie zwykle może być jednak dla Ciebie niekorzystne, zwłaszcza w sytuacji gdy będziesz płacić ze środków z konta walutowego.

Pamiętaj! Jeśli korzystasz z Usługi Wielowalutowej nie wybieraj przewalutowania w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). W przeciwnym razie mBank nie ma wpływu na kurs waluty transakcji . Jeśli płacisz swoją kartą wydaną do rachunku bieżącego (bez Usługi Wielowalutowej), koszty przewalutowania z usługą DCC zwykle będą mniej korzystne niż te oferowane przez nas.


 

Co warto wiedzieć o Dynamic Currency Conversion ?


1. Kiedy płacisz kartą lub wypłacasz pieniądze z bankomatu, przed finalizacją transakcji na ekranie terminala bądź bankomatu powinieneś zobaczyć: kwotę w wybranej przez Ciebie walucie, zastosowany kurs walutowy oraz prowizję związaną ze skorzystaniem z usługi Dynamic Currency Conversion.
2. W mBanku nie pobieramy prowizji za przewalutowanie w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC)
3. Jeśli zdecydujesz się korzystać z usługi Dynamic Currency Conversion, przed każdą płatnością czy wypłatą z bankomatu, sprawdź czy kurs oferowany w ramach usługi nie jest wyższy niż kurs mBanku lub organizacji płatniczej. 

 

Opłaty pod kontrolą

 

Opłaty związane z Dynamic Currency Conversion i surcharge możesz kontrolować w aplikacji mobilnej.


Graf. DCC i surchrcharge w aplikacji mobilnej

 

 

Nota prawna

Usługa wielowalutowa

To nie jest oferta. Szczegółowe informacje oraz warunki korzystania z usługi wielowalutowej dostępne są w Regulaminie kart debetowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej S.A. dostępnym na stronie www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/usluga-wielowalutowa/

W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki za granicą w walucie innej niż waluta, w której jest prowadzony rachunek:
1. kartą debetową Mastercard
– mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 3% od wartości transakcji.
W przypadku transakcji dokonanych kartami Mastercard, na których została włączona Usługa wielowalutowa, wysokość prowizji za przewalutowanie wynosi 0,5% od wartości transakcji.
2. kartą debetową Visa
– mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 5,9% od wartości transakcji.
W przypadku transakcji dokonanych kartami Visa, na których została włączona Usługa wielowalutowa, wysokość prowizji za przewalutowanie wynosi 3,5% od wartości transakcji. 
Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą mKantor znajdują się na stronie www.mBank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/mkantor/index.html, Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnym na www.mBank.pl/download/regulaminy/Regulamin_otwierania_i_prowadzenia_rachunkow_oszczednosciowo-rozliczeniowych_w_mBanku.pdf oraz w Regulaminie usługi natychmiastowej transakcji wymiany walut dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnym na www.mBank.pl/pobierz/regulamin-osobyfiz/konta/regulamin-uslugi-natychmiastowej-transakcji-wymiany-walut-dla-osob-fizycznych-w-ramach-bankowosci-detalicznej-mbanku-s.a.pdf, w placówkach mBanku oraz u operatorów mLinii.
Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek

Aplikacja mobilna

Pamiętaj, że mBank udostępnia aplikacjię tylko za pomocą autoryzowanych sklepów – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery dla telefonów Huawei z usługami Google. Do pobrania oraz aktualizacji aplikacji używaj zawsze tych sklepów, ponieważ znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji, a więc gwarantują Ci bezpieczeństwo. Nigdy nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł! Nową aplikację możesz pobrać jeśli Twoje urządzenie ma system operacyjny w wersji minimum Android 5.0 lub iOS 10.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.