Faktura lub nota korygująca - poprawianie błędu w fakturze

11
.
08
.
2017
Faktura lub nota korygująca - poprawianie błędu w fakturze

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co zrobić w przypadku błędu w fakturze
  • co to jest faktura korygująca i kiedy możesz ją wystawić

Każdy może popełnić błąd. Jednak przedsiębiorca za te błędy może słono zapłacić. Z tego powodu warto wiedzieć, jak naprawiać błędy w fakturach VAT. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać!

 

Musisz wiedzieć, że za błędne wystawienie faktury może grozić Twojej firmie grzywna w wysokości do 180 stawek dziennych. Z kolei za wystawienie faktury niezgodnej z prawdą - nawet do 240 stawek dziennych. Nie warto ryzykować.

 

Jakie możliwości poprawy możesz zastosować? W prawie istnieją dwie formy: faktura korygująca i nota korygująca. Co ważne, nie można stosować ich zamiennie. Fakturę korygującą wystawia sprzedawca, a notę nabywca.

 

Sprzedawca może wystawić fakturę korygującą jeśli:

  • chce udzielić rabatu i z tego powodu kwoty uległy zmniejszeniu
  • po ustaleniach chce zwiększyć cenę
  • pomylił się w cenie
  • pomylił się przy wpisywaniu jakichkolwiek danych zwartych w FV

 

Co ciekawe, nie istnieje żadne konkretne rozwiązanie, które pozwala na zmianę błędnie wpisanego numeru faktury. W takim przypadku pozostaje dołączenie do FV opisu z wyjaśnieniem, który od tej pory musi znajdować się w dokumentacji firmy.

 

Gdy wystawisz dwukrotnie fakturę z tym samym numerem - możesz dodać, np. literę (1 i 1a). To jednak również musi być dokładnie opisane i dołączone do dokumentacji.

Pamiętaj!

Notę korygującą wystawia nabywca. Również może poprawić błędy w treści (takie jak błędnie wpisane dane sprzedawcy albo złe oznaczenie usługi czy towaru). Nie może jednak przy pomocy noty zmieniać podmiotu umowy sprzedaży. Nabywca, który wystawił notę, musi powiadomić o tym fakcie sprzedawcę, a ten powinien taką notę pisemnie zatwierdzić.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych. Odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące prowadzenia firmy, pomogą założyć działalność gospodarczą i otworzyć konto firmowe. Infolinię obsługują księgowi z firmy CashDirector S.A. Infolinia jest bezpłatna i czynna codziennie w godz. 9:00-17:00. Koszt połączenia z infolinią jest zgodny z taryfą operatora.

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej