Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest wskaźnik EP
- gdzie szukać informacji o wskaźniku
- jak wskaźnik może pomóc obniżyć koszty w firmie
- jakie korzyści dla firmy daje współczynnik energii pierwotnej EP
Czym jest wskaźnik EP?
Wskaźnikiem EP oznacza się zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która jest potrzebna do:
- zapewnienia ogrzewania w budynku,
- podgrzewania wody,
- chłodzenia, wentylacji i oświetlenia.
Aby nieruchomość miała wskaźnik EP na wymaganym poziomie, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacji cieplnych i energetycznych. Mogą one polegać na zwiększeniu udziału energii pochodzących ze źródeł odnawialnych lub zmniejszeniu strat ciepła.
Gdzie szukać informacji o wskaźniku EP Twojej nieruchomości?
Informację o zapotrzebowaniu na EP dla Twojej nieruchomości znajdziesz w świadectwie charakterystyki energetycznej. Ten dokument wydaje osoba, która ma odpowiednie uprawnienia i wykonuje audyt energetyczny nieruchomości.
Certyfikat energetyczny zawiera podstawowe dane budynku. Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się graficzne przedstawienie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w ocenianym budynku, w stosunku do wymagań zawartych w warunkach technicznych.
Wskaźnik EP w prosty sposób przedstawia roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego jego powierzchni. Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się również bardzo ważny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK).
Rosnące ceny energii – impuls do działania
Po pandemicznym spowolnieniu 2021 rok okazał się drugim z rzędu, w którym niespodziewane wydarzenia dyktowały ceny surowców. Kryzys energetyczny, gwałtowne skoki cen gazu i kosztów emisji CO2 spowodowały wzrost cen energii dla końcowych odbiorców. Rok 2022 to jeszcze większa niepewność spowodowana wojenną rzeczywistością i rozchwianie rynków, dla których niezależność od importowanych surowców oraz bezpieczeństwo energetyczne stają się najważniejszymi tematami. Ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.
Jakie korzyści daje nam współczynnik energii pierwotnej EP
Zastosowania wskaźnika EP w budynkach przynosi duże korzyści finansowe i energooszczędne. Kierowanie się wskaźnikiem ogranicza wydatki na ogrzewanie, ponieważ jednym z podstawowych sposobów na obniżenie tego parametru jest zwiększenie termoizolacyjności budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzania budynku. Odpowiedni wybór nieruchomości i technologii w niej wykorzystanych ma istotny wpływ na koszty działalności firmy. Do tego dochodzą korzyści ekologiczne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii prowadzi do obniżenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, co przekłada się na ograniczenie efektu cieplarnianego oraz na poprawę jakości powietrza.
Sposoby na obniżenie wskaźnika EP
|
To tylko kilka sposobów na obniżenie wskaźnika EP w budynku. Warto również pomyśleć o wywarzaniu energii elektrycznej z biomasy bądź o innych rozwiązaniach, których na rynku dostępnych jest coraz więcej.
Jak sfinansować modernizację budynku?
Do przekształcenia budynku w bardziej energooszczędny, niezbędne są nakłady inwestycyjne, które będą zwracały się przez lata w postaci niższych rachunków. Przedsiębiorcy nie muszą pokrywać tych kosztów z własnych środków, mogą skorzystać z ekopożyczki lub kredytu na nieruchomości energooszczędne. Te produkty zostały stworzone z myślą o klientach, którzy chcą zmniejszyć zużycie energii w firmie przez zakup energooszczędnej nieruchomości bądź remontu istniejącego budynku tak, by stał się energooszczędny.