Kasowy PIT od 2025 roku – sprawdź, co zmienia dla przedsiębiorców

22
.
08
.
2024
Kasowy PIT od 2025 roku – sprawdź, co zmienia dla przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która umożliwi przedsiębiorcom wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw. kasowego PIT.

 

Kto będzie mógł skorzystać z kasowego PIT

Ministerstwo Finansów podało, że kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie. Ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie mogą przekroczyć równowartości 250 tys. euro. Rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowy PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń. Aby z niej skorzystać, podatnik będzie musiał złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Podatek po zapłacie

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero, gdy otrzymają zapłatę za towar albo usługę. Koszty uzyskania przychodów będą potrącać, gdy zapłacą za towar lub usługę.

Po 2 latach od wystawienia faktury przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód, nawet jeżeli nie otrzymają od kontrahentów zapłaty.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji ze świata biznesu?

Odwiedź nasze wiadomości dla firm i zobacz, co innego zmieniło się w ostatnim czasie

Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez ISBNews na zlecenie mBanku. Dokument stanowi wyraz wiedzy autorów, która jest poparta informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał ma charakter informacyjno-marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

 

Materiały źródłowe:

ISBnews: Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący rozwiązania tzw. kasowego PIT [14.08.2024]

https://www.gov.pl/web/finanse/rzad-przyjal-projekt-ustawy-dotyczacy-rozwiazania-tzw-kasowego-pit

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej