Rząd planuje przyjąć projekt o płacy minimalnej od 2026 r.

02
.
08
.
2024
Rząd planuje przyjąć projekt o płacy minimalnej od 2026 r.

 

Rząd planuje przyjąć na przełomie III i IV kwartału br. projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.  Będzie ona określać zasady naliczania wynagrodzenia minimalnego i jego wysokość od 2026 r.

 

W 2025 roku wysokość płacy minimalnej będzie określona na dotychczasowych zasadach.

Informacja o projekcie ustawy znalazła się w wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów. Podano w nim, że projekt ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

 

Jakie kryteria płacy minimalnej wskazuje dyrektywa

 

Dyrektywa zakłada, że państwa członkowskie, w których obowiązują ustawowe wynagrodzenia minimalne, ustanowią niezbędne procedury ich ustalania i aktualizowania. Zgodnie z przepisami, podstawą ustalania lub aktualizacji ustawowych wynagrodzeń minimalnych są cztery kryteria:

  • siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych uwzględniająca koszty utrzymania,
  • ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład,
  • stopa wzrostu wynagrodzeń oraz
  • długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany.

Zgodnie z dyrektywą, aktualizacja ustawowych wynagrodzeń minimalnych będzie odbywać się co najmniej raz na dwa lata. Jeśli państwo stosuje automatyczną lub półautomatyczną indeksację – nie rzadziej niż co cztery lata.

 

Co w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym

Projekt ustawy:

  • reguluje zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • wskazuje organ doradczy właściwy w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę,
  • reguluje kwestie związane ze sprawozdawczością w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • określa zasady i tryb ustalania oraz wypłaty minimalnej stawki godzinowej.

Projekt częściowo stanowi powtórzenie obecnych przepisów z 2002 r. Wskazuje, że jeśli prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi:

  • co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej (od 1 stycznia i od 1 lipca),
  • mniej niż 105% – ustala się jeden termin zmiany (od dnia 1 stycznia).

Zgodnie z projektem, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego, jak to jest obecnie.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji ze świata biznesu?

Odwiedź nasze wiadomości dla firm i zobacz, co innego zmieniło się w ostatnim czasie

Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez ISBNews na zlecenie mBanku. Dokument stanowi wyraz wiedzy autorów, która jest poparta informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

 

Materiały źródłowe:

ISBnews: Rząd chce przyjąć projekt o minimalnym wynagrodzeniu od 2026 r. na przełomie III i IV kw. [23.07.2024]

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-minimalnym-wynagrodzeniu-za-prace

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej