Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie – wszystko, co warto wiedzieć

18
.
10
.
2022
Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie – wszystko, co warto wiedzieć

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czego potrzebujesz do samodzielnego prowadzenia księgowości
  • jakie funkcje powinien mieć program do prowadzenia finansów 
  • skąd czerpać informacje o zmianach podatkowych
  • jak należy przechowywać dokumenty księgowe

 

 

 

 

 

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to możliwe?

Osoby, które mają małe firmy, często postanawiają samodzielne zajmować się księgowością. Takie rozwiązanie nie jest trudne, pod warunkiem, że pamięta się o upływających terminach i kluczowych przepisach. Zatrudnienie osoby do prowadzenia księgowości to duży wydatek, na który mogą sobie pozwolić raczej większe firmy. Właściciele mniejszych działalności decydują się też na usługi biur rachunkowych, ponieważ ich stawki są niższe niż miesięczne koszty utrzymania jednego pracownika. Jednak często okazuje się, że najkorzystniejszą opcją jest rozliczanie się we własnym zakresie. Na wniosku w CEIDG, w polu podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenia księgowe, wpisuje się wtedy dane własnej firmy lub pozostawia je puste. Tym sposobem możesz zacząć rozliczać się samodzielnie!

 

Zadbaj o odpowiedni program do księgowości

W przypadku samodzielnej księgowości potrzebujesz odpowiedniego  programu księgowego, który znacznie ograniczy czas poświęcany na księgowość w Twojej firmie. Pozwoli on obliczyć kluczowe podatki i wygeneruje odpowiednie dokumenty, np. księgę przychodów i rozchodów (KPiR), czy rejestry VAT. Warto również, aby program miał takie możliwości jak: darmowe wystawianie faktur, monitorowanie płatności, moduł do wgrywania faktur kosztowych. Te funkcje i wiele innych niezbędnych w prowadzeniu samodzielnej księgowości znajdziesz w mOrganizerze finansów. Dodatkowo umożliwia on:

  • prognozowanie płynności na najbliższe 4 tygodnie,
  • automatyczne wyliczanie kluczowych podatków,
  • zamykanie miesiąca i wypełnianie formatek przelewów do ZUS i US.

 

Innym, równie ciekawym ułatwieniem dla przedsiębiorców, nad którym warto się zastanowić, jest mKsięgowość. To połączenie konta bankowego i księgowości, dzięki temu za pomocą jednego logowania do konta możesz zarządzać finansami swojej firmy i księgowością. Z tą usługą znacznie szybciej wystawisz faktury, automatycznie wyliczysz kluczowe podatki. Dodatkowo, kiedy pojawi się problem z rozliczeniem, lub zmienisz zdanie i zrezygnujesz z samodzielnej księgowości, to możesz skorzystać z biura księgowego, które przejmie od Ciebie całą księgowość firmy i pomoże w razie potrzeby.

 

Skąd czerpać informacje o zmianach podatkowych?

Warto wiedzieć, skąd czerpać wiedzę o podatkach lub jak wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. W końcu te informacje są niezbędne dla każdego podatnika. Najpewniejszym źródłem informacji są strony rządowe:

  • Ministerstwa Finansów,
  • Biuletynu Informacji Publicznej,
  • Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA,
  • Krajowej Informacji Podatkowej,
  • odpowiednich urzędów skarbowych.

 

Oczywiście można również wyszukiwać informacji w przepisach prawa podatkowego, prasie poświęconej zagadnieniom księgowym i podatkowym, na forach internetowych i korzystać z wiedzy od innych doświadczonych podatników. Jednak by uniknąć nieprawidłowości, warto tę wiedzę opierać na informacjach z oficjalnych, wiarygodnych źródeł lub skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą np. z biurem księgowym lub doradcą podatkowym).

 

Informacje podatkowe możesz też uzyskać za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej. Są one udzielane każdemu podatnikowi za pośrednictwem różnych form takich jak: infolinia telefoniczna lub pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego (wydawane na odpowiedni wniosek podatnika w jego konkretnej sprawie). Dodatkowo, na stronach Ministerstwa Finansów znajdują się ogólne objaśnienia, poradniki i odpowiedzi na często zadawane pytania.

 

Znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie

Prowadzenie księgowości w małej działalności gospodarczej nie musi być trudne! Początki mogą wydawać się ciężkie ze względu na skomplikowane prawo podatkowe. Jednak mamy nadzieję, że z naszym wsparciem samodzielne prowadzenie księgowości będzie prostsze. Wybór odpowiedniego programu i porządek w dokumentach są kluczowe, aby sprawy finansowo-księgowe były dla Ciebie łatwe i wygodne.

Od nas możesz liczyć na program do prowadzenia księgowości – mOrganizer finansów, który da Ci kontrolę nad księgowością i finansami Twojej firmy. Jeśli jednak wolisz powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalistom, to zachęcamy do sprawdzenia mKsięgowości. W zależności od opcji w większym lub mniejszym stopniu ułatwi Ci ona prowadzenie księgowości w Twojej firmie. W razie wątpliwości możesz również skorzystać z biur księgowych, które współpracują z mBankiem w ramach Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Powodzenia w przyszłym księgowaniu!

 

 

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych i świadczą usługi w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej. Więcej na lokalniksiegowi.pl.

Wszelkie informacje dotyczące mOrganizera finansów i mKsięgowości dostępne są w „Regulaminie serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: Fakturowanie, mOrganizer finansów, mKsięgowość Komfort, mKsięgowość Premium oraz mKsięgowość Start PK, mKsięgowość Komfort PK, mKsięgowość Premium PK”.

 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej