Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała w październiku, że utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.
Aktualna wysokość stóp procentowych w październiku to:
- stopa referencyjna 5,75%,
- stopa lombardowa 6,25%,
- stopa depozytowa 5,25%,
- stopa redyskontowa weksli 5,80%,
- stopa dyskontowa weksli 5,85%.
Podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński ocenił, że jeśli po marcowej projekcji inflacyjnej NBP inflacja ustabilizuje się, nawet na wysokim poziomie, Rada może przystąpić do dyskusji o obniżkach stóp procentowych.
Kiedy dyskusje o obniżkach stóp procentowych?
Glapiński powiedział, że według niektórych członków Rady, dyskusja rozpocznie się prawdopodobnie po marcowej projekcji NBP. W listopadzie czeka nas nowa projekcja, a w marcu kolejna, która pokaże sytuację w następnych kwartałach. Może ona pokazać, że inflacja jest wysoka, ale ustabilizowana, nie ma tendencji do wzrostu, a w następnych kwartałach będzie maleć. Wtedy członkowie Rady przystąpią do dyskusji, czy już rozpocząć i kiedy rozpocząć cykl obniżek stop procentowych. Prezes NBP podkreślił, że nie oznacza to, że „wszyscy od razu taką decyzję podejmą”, ale "na pewno będą proponować" takie decyzje. Dodał, że ma nadzieję, że projekcja w marcu skłoni członków Rady do dyskusji o obniżaniu stóp procentowych.
Wskazał także, że nie można wykluczyć, że inflacja zacznie spadać wcześniej od oczekiwań. Oznaczałoby to, że dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogłyby się zacząć wcześniej niż w marcu 2025 r.
W ubiegłym miesiącu prezes NBP mówił, że jeśli inflacja ustabilizuje się, a projekcje banku centralnego będą zapowiadały jej spadek, to można liczyć na dyskusję o obniżaniu stóp procentowych "w marcu czy po marcu" przyszłego roku.