8 kroków do założenia własnej firmy

28
.
08
.
2024
8 kroków do założenia własnej firmy

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jakie decyzje musisz podjąć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
  • co trzeba zrobić, aby wystartować z własną firmą

 

 

Krok 1. Pomysł na własną działalność

Stwierdzenia, że bez niego ani rusz, są wręcz banalne. Jednak faktycznie - bez dobrego pomysłu, ale jednocześnie i wiedzy, jak wcielić go w życie nie obejdzie się. To warunek konieczny! Niemniej ważna jest trafna ocena Twoich umiejętności, niezbędnych do zarabiania na swoim. Nikt przecież nie załatwi za Ciebie zleceń, ani ich nie wykona. To wszystko będzie na Twojej głowie. Choć samodzielne szefowanie ma również niewątpliwe zalety. We własnej firmie nikt Ci niczego nie każe, ani nie narzuca. Nie oszukujmy się jednak. Na starcie czeka Cię nie tylko ciężka praca. Przydadzą się upór i determinacja w dążeniu do celu. Cenną cechą jest też elastyczność. Przyda się ona nie tylko przy wyznaczaniu czasu pracy (praca po godzinach i w weekendy), ale i podczas poszukiwania rozwiązań różnych problemów.

 

Krok 2. Biznesplan i kapitał na rozkręcenie działalności

 

Pomysł nabierze realnych kształtów pod warunkiem, że przemyślisz, jak krok po kroku wcielić go w życie. Nie znaczy to, że taki plan może napisać tylko ten, kto skończył ekonomię. Możesz skorzystać z tak zwanej kanwy modelu biznesowego. Dzięki temu odpowiesz też sobie na wiele istotnych pytań. Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i przede wszystkim musi być realny. Taka symulacja przyda się w bankach, które zanim udzielą Ci pożyczki, niejednokrotnie zażądają konkretnego planu rozwoju firmy. Pieniądze na rozkręcenie własnego przedsiębiorstwa można też uzyskać w ramach funduszy europejskich, w urzędach gmin lub korzystając z niskooprocentowanych pożyczek z gwarancją BGK.

 

Krok 3. Odpowiednia forma prawna dla Twojej firmy

 

Własny biznes, zanim wystartuje w wyścigu o sukces, musi zmierzyć się z różnymi formami prawnymi o zupełnie innych kategoriach wagowych. Która z nich będzie najlepsza dla Twojej działalności?
 
Istnieją różne formy prowadzenia działalności gospodarczej i tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz. Wśród nich można znaleźć: jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki – cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Jak wyglądają najważniejsze z nich? Poznaj sposoby ich zakładania, zasady działania oraz główne zalety i wady. W dalszej części artykułu skupimy się głównie na jednoosobowej działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej o jednoosobowej działalności gospodarczej. Sprawdź także informacje o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Krok 4. Podatki w firmie

 

Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki cywilnej, będziesz mieć do wyboru jedną z trzech form rozliczania się z fiskusem:

 

Podatek rozliczany według stawek 12%, 32% oraz 19% (podatek liniowy) płaci się od dochodów – czyli od wartości tego, co sprzedasz, odejmujesz koszty, a podatek płacisz od różnicy. Jeżeli zdecydujesz się na rozliczenia według podstawowych zasad 12% i 32%, pamiętaj o skali podatkowej. Gdy firma przekroczy roczny dochód na poziomie 120 000 zł, musisz zapłacić podatek według stawki 32%. Mówiąc krótko: jeżeli będziesz mieć wysokie dochody, ale jednocześnie spodziewasz się wysokich kosztów prowadzenia działalności, ta forma opodatkowania może się dla Ciebie sprawdzić. Z kolei w przypadku 19% podatku liniowego, niezależnie od osiąganych dochodów, stawka jest stała. W ryczałtowanej formie opodatkowania podatek płaci się od przychodów. Jest on więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli prowadzisz działalność usługową (np. ślusarz, kosmetyczka, fryzjer) i nie ponosisz dużych kosztów. Jego stawki są na ogół dość niskie. Przykładowo: 3% to stawka stosowana w handlu, 5,5% – w działalności budowlanej, 8,5% – usługowej.

 

Formę opodatkowania deklaruje się przed rozpoczęciem roku podatkowego i wskazuje w CEiDG podczas zakładania firmy. Co istotne, rodzaj opodatkowania można też wybrać we wniosku o założenie firmy w mBanku – systemy banku są połączone z CEiDG . Jeśli po czasie zmienisz zdanie – rodzaj opodatkowania na kolejny możesz zmienić do 20-go dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jeśli pierwszy przychód osiągniesz w grudniu roku podatkowego, wtedy możesz zmienić ją do końca roku podatkowego. Przykładowo jeśli 3 lutego osiągniesz pierwszy przychód z działalności, formę opodatkowania możesz zmienić do 20 marca tego samego roku. 

 

Krok 5. Księgowość – jaką wybrać?

 

Prowadzić samemu czy może jednak skorzystać z pomocy fachowców? Jaki rodzaj księgowości dobrać do własnej działalności? Celem księgowości jest rzetelne przedstawienie sytuacji finansowej firmy tak, by przedsiębiorca mógł prawidłowo ustalić swoje zobowiązania podatkowe, a także uzyskać informacje istotne z perspektywy zarządzania firmą. Forma jej prowadzenia ma wpływ na wiele czynników między innymi: to co możesz wliczyć w koszty, wydatki na prowadzenie księgowości czy bezpieczeństwo podatkowe w przypadku ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego. Dowiedz się, jak wygląda księgowość dla jednoosobowej działalności. Jeśli lubisz mieć wszystko pod kontrolą sprawdź, jak prowadzić księgowość samodzielnie

 

Krok 6. Kody PKD dla twojej działalności

 

Tajemniczo brzmiący skrót PKD napotka każdy, kto zaczyna swoją przygodę z biznesem. Prawo wymaga, by każdy przedsiębiorca oznaczył swoją działalność gospodarczą za pomocą odpowiedniego kodu. 

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), to inaczej wykaz rodzajów działalności gospodarczej, prowadzony dla celów ewidencyjnych i statystycznych. Każdemu rodzajowi działalności przypisany jest alfanumeryczny kod, który definiuje konkretne, precyzyjnie określone dziedziny, w jakich działają przedsiębiorstwa. Każdy, kto rejestruje swoją firmę ma obowiązek określić przedmiot jej działalności, właśnie przy pomocy kodu PKD. Dokonuje się tego na samym początku, podczas wypełniania wniosku o założenie firmy. Dowiedz się więcej o tym jak dobrać odpowiedni kod PKD do Twojej działalności. 

 

Podczas składania wniosku możesz także skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki, która ułatwi Ci ten wybór.

 

Krok 7. Podatek VAT – czy warto być VATowcem?

 

To, czy będziesz czynnym płatnikiem VAT zależy od wielu czynników, między innymi od tego czym się zajmujesz i jaki roczny dochód będziesz osiągać (gdy nie przekroczy ustawowej kwoty, możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT). Twoja działalność może też być ustawowo zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (takiemu zwolnieniu podlegają np. usługi transportu sanitarnego, usługi medyczne i dentystyczne, usługi związane z pomocą psychologiczną czy prywatne nauczanie świadczone przez nauczycieli).

 

Najważniejsze kwestie:

Pamiętaj!

Jeśli masz wątpliwości, możesz bezpłatnie skontaktować się z księgowymi współpracującymi z mBankiem. Pomogą Ci odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania i wytłumaczą Ci niezrozumiałe kwestie. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię pod numer: 22 100 45 43. Infolinia jest czynna codziennie od 9 do 17. Możesz też wybrać rozmowę osobiście, w wybranych biurach rachunkowych.

 

Krok 8.  Jak założyć działalność gospodarczą?

 

Gratulujemy, jeśli udało Ci się dotrzeć aż tutaj – najtrudniejsze już z Tobą! Jeśli chcesz założyć firmę, możesz to zrobić w urzędzie lub bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że złożysz jeden wniosek o założenie firmy w serwisie internetowym mBanku. Dzięki niemu jednocześnie zarejestrujesz firmę w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), otrzymasz numer NIP i REGON oraz otworzysz konto firmowe w mBanku. Przy okazji zyskasz Profil zaufany (jeśli go nie masz), który umożliwia załatwianie wielu urzędowych spraw online. Sprawdź, jak przygotować się do założenia firmy krok po kroku.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych. Odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące prowadzenia firmy, pomogą założyć działalność gospodarczą i otworzyć konto firmowe. Infolinię obsługują księgowi z firmy CashDirector S.A. Infolinia jest bezpłatna i czynna codziennie w godz. 9:00-17:00. Koszt połączenia z infolinią jest zgodny z taryfą operatora.

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej