Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie decyzje musisz podjąć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
- co trzeba zrobić, aby wystartować z własną firmą
Krok 1. Pomysł na własną działalność
Stwierdzenia, że bez niego ani rusz, są wręcz banalne. Jednak faktycznie - bez dobrego pomysłu, ale jednocześnie i wiedzy, jak wcielić go w życie nie obejdzie się. To warunek konieczny! Niemniej ważna jest trafna ocena Twoich umiejętności, niezbędnych do zarabiania na swoim. Nikt przecież nie załatwi za Ciebie zleceń, ani ich nie wykona. To wszystko będzie na Twojej głowie. Choć samodzielne szefowanie ma również niewątpliwe zalety. We własnej firmie nikt Ci niczego nie każe, ani nie narzuca. Nie oszukujmy się jednak. Na starcie czeka Cię nie tylko ciężka praca. Przydadzą się upór i determinacja w dążeniu do celu. Cenną cechą jest też elastyczność. Przyda się ona nie tylko przy wyznaczaniu czasu pracy (praca po godzinach i w weekendy), ale i podczas poszukiwania rozwiązań różnych problemów.
Krok 2. Biznesplan i kapitał na rozkręcenie działalności
Pomysł nabierze realnych kształtów pod warunkiem, że przemyślisz, jak krok po kroku wcielić go w życie. Nie znaczy to, że taki plan może napisać tylko ten, kto skończył ekonomię. Możesz skorzystać z tak zwanej kanwy modelu biznesowego. Dzięki temu odpowiesz też sobie na wiele istotnych pytań. Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i przede wszystkim musi być realny. Taka symulacja przyda się w bankach, które zanim udzielą Ci pożyczki, niejednokrotnie zażądają konkretnego planu rozwoju firmy. Pieniądze na rozkręcenie własnego przedsiębiorstwa można też uzyskać w ramach funduszy europejskich, w urzędach gmin lub korzystając z niskooprocentowanych pożyczek z gwarancją BGK.
Krok 3. Odpowiednia forma prawna dla Twojej firmy
Własny biznes, zanim wystartuje w wyścigu o sukces, musi zmierzyć się z różnymi formami prawnymi o zupełnie innych kategoriach wagowych. Która z nich będzie najlepsza dla Twojej działalności?
Istnieją różne formy prowadzenia działalności gospodarczej i tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz. Wśród nich można znaleźć: jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki – cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Jak wyglądają najważniejsze z nich? Poznaj sposoby ich zakładania, zasady działania oraz główne zalety i wady. W dalszej części artykułu skupimy się głównie na jednoosobowej działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej o jednoosobowej działalności gospodarczej. Sprawdź także informacje o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.