Konto firmowe - czy trzeba mieć konto firmowe?

04
.
07
.
2024
Konto firmowe - czy trzeba mieć konto firmowe?

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czy musisz mieć konto firmowe, kiedy prowadzisz działalność
  • czym różni się konto firmowe od prywatnego
  • na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe

Rozpoczynając działalność gospodarczą dokładnie zastanów się, w jaki sposób będziesz rozliczać się ze swoimi klientami, urzędem skarbowym czy ZUS-em. Poniżej wskazujemy na kilka bardzo istotnych kwestii.

 

Konto firmowe w banku –  czy jest obowiązkowe?

Odpowiedź brzmi: to zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Nie zawsze jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to polskie prawo zobowiązuje Cię do posiadania rachunku bankowego, który będzie służył do regulowania należności z urzędem skarbowym i ZUS-em, a także z innymi przedsiębiorcami. Przepisy nie rozróżniają jednak w tym aspekcie konta prywatnego a firmowego. Szczegółowe zapisy na ten temat można znaleźć w art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców oraz w ordynacji podatkowej (art. 61).

 

Teoretycznie można by więc założyć, że konto firmowe w takim przypadku nie jest obowiązkowe. Często jednak banki jasno zaznaczają w regulaminach, że zwykłe konto indywidualne jest przeznaczone tylko dla osób fizycznych. Ma służyć tylko do prywatnych rozliczeń, ale nie można go używać do rozliczeń w ramach działalności gospodarczej. Oznacza to, że nawet jeżeli prawo teoretycznie nie zobowiązuje Cię do zakładania osobnego konta bankowego dla JDG, to dzięki niemu unikniesz wszelkich wątpliwości. Pamiętajmy też, że kiedy konto firmowe i osobiste to ten sam rachunek, to US czy ZUS zyskują dostęp do wszystkich zrealizowanych transakcji, także prywatnych. 

 

W pozostałych przypadkach m.in. spółki cywilne, jawne, z o.o., fundacje (poza jednoosobową działalnością gospodarczą) konto firmowe jest obowiązkowe.

 

Podsumowując: w praktyce rachunek prywatny powinien służyć wyłącznie do celów prywatnych, a firmowy –  do biznesowych. Wówczas unikniesz wszelkich wątpliwości, również w kontaktach z urzędem skarbowym i ZUS-em.

 

Co zyskujesz z kontem firmowym?

Najogólniejszą zasadę podaliśmy już wyżej. Teraz czas na szczegóły.

  • Kwestia wygody – dwa konta (prywatne i firmowe) pozwolą Ci jasno i czytelnie oddzielać dwa rodzaje transakcji, które wykonujesz. Przelew związany z prowadzeniem działalności nie pomiesza się z opłatą za zakupy w sklepie. Łatwiej będzie Ci śledzić historię rachunków i kontrolować wydatki. Dodatkowo w przypadku kontroli urzędów nie będziesz musiał szukać transakcji biznesowych na prywatnym rachunku.
  • Kredyty dla firm – posiadając konto firmowe budujesz oddzielną relację z bankiem, już nie jako osoba fizyczna a przedsiębiorca. W przyszłości może to ułatwić pozyskanie dodatkowego finansowania. Banki często oferują firmom prowadzącym u nich rachunki, specjalne warunki linii kredytowych lub kart kredytowych. Na bonusy i oferty specjalne mogą liczyć również start-upy.
  • Rejestracja konta firmowego w urzędach – numer rachunku bankowego, podajesz przy okazji rejestracji firmy w CEIDG. 

Warto jednak pamiętać o tym, że konta firmowego nie można założyć bez wcześniejszej rejestracji firmy. W takiej sytuacji najpierw rejestrujesz firmę i w formularzu podajesz numer konta osobistego. Dopiero po tym, jak otworzysz rachunek firmowy, aktualizujesz dane w CEIDG. Jeśli chcesz założyć firmę i konto firmowe za jednym razem, bez wychodzenia z domu – możesz zrobić to z mBankiem. Sprawdź jak założyć firmę krok po kroku.

 

Rachunki firmowe w odróżnieniu od rachunków dla klientów indywidualnych są lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Dobrym przykładem może być kwestia terminalu płatniczego. Jeżeli prowadzisz działalność handlową, to bez konta firmowego nie będziesz mógł przyjmować od klientów płatności kartą. Konto firmowe daje też możliwość wydania służbowych kart płatniczych dla pracowników.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe?


Oferta rachunków firmowych w bankach jest na tyle bogata, że przed wyborem warto zastanowić się, w jakim zakresie będziesz korzystać z konta:

  • czy będziesz potrzebować karty debetowej,
  • czy będziesz starać się o kredyt,
  • ile przelewów miesięcznie będziesz wykonywać,
  • na ile szacujesz przyszłe obroty swojej firmy.

 

Atrakcyjność kont firmowych można sprawdzać samodzielnie lub skorzystać np. z pomocy fachowych portali internetowych, które regularnie przygotowują rankingi kont firmowych.


Co należy przede wszystkim porównać, szukając odpowiedniego konta firmowego?

  • Opłaty za prowadzenie – rachunki firmowe coraz rzadziej są bezpłatne. Zazwyczaj nie zapłacisz za nie przez pierwsze 12-24 miesięcy lub jeśli będziesz spełniał określone warunki. 
  • Przelewy do urzędu skarbowego i ZUS –  z nich będziesz korzystać regularnie, więc warto, byś upewnił się, że są bezpłatne.
  • Inne produkty połączone z kontem firmowym – możliwości jest bardzo dużo. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretne konto, zastanów się, czego tak naprawdę będziesz potrzebować. Czy np. niezbędny będzie wspomniany wyżej terminal płatniczy , a może wygodny system do wystawienia faktur. Może cenisz sobie dostęp do banku poprzez intuicyjną aplikację mobilną, czy usługę wymiany walut.

Warto także zapoznać się z ofertą kredytów bankowych i możliwościami w tym zakresie, które daje Ci założenie konta firmowego.

 

Dowiedz się więcej o koncie firmowym w mBanku i produktach, które mogą je uzupełnić.

 

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

 

Księgowi współpracujący z mBankiem należą do Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych. Odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące prowadzenia firmy, pomogą założyć działalność gospodarczą i otworzyć konto firmowe. Infolinię obsługują księgowi z firmy CashDirector S.A. Infolinia jest bezpłatna i czynna codziennie w godz. 9:00-17:00. Koszt połączenia z infolinią jest zgodny z taryfą operatora.

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej