Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak działa mechanizm płatności podzielonej?
- Czy Twoja firma będzie musiała prowadzić rachunek VAT?
- Kogo dotyczy zmiana?
Od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów nakłada na polskie banki i firmy obowiązek otwarcia i prowadzenia dedykowanych rachunków do rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT).
Zgodnie z zapisami ustawy, każda firma niezależnie od tego czy jest podatnikiem VAT czy też nie, musi posiadać przynajmniej jeden rachunek VAT. Treść ustawy znajdziesz tutaj - w Dzienniku Ustaw.
Jak działa płatność podzielona?
W dniu 1 lipca 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy prowadzący rachunki firmowe w mBanku będą mogli skorzystać z nowego typu przelewu, który pojawi się w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej mBanku.
Mechanizm Podzielonej Płatności jest rodzajem przelewu, w którym kupujący oprócz kwoty brutto podaje zawartą w nim kwotę VAT wskazaną na fakturze. Kwota netto ma trafić na rachunek bieżący kontrahenta a kwota VAT na dedykowany rachunek VAT sprzedawcy.
Nowa metoda płatności za fakturę jest dobrowolna. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał dokonać płatności na starych zasadach np. przelew jednorazowy - jak najbardziej będzie mógł. O tym czy skorzystać z nowej czy starej metody płatności decyduje zawsze kupujący czyli płatnik faktury VAT.
Czy moja firma będzie musiała prowadzić rachunek VAT?
Tak, dla każdego przedsiębiorcy posiadającego rachunek firmowy, mBank automatycznie i bez dodatkowych opłat otworzy specjalny rachunek o nazwie ”mBiznes konto VAT”. Jest to konto, na które będzie trafiać podatek VAT w przypadku, gdy kupujący zapłaci za zakupione towary lub usługi w Mechanizmie Podzielonej Płatności.
Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem zawierać nowej umowy lub podpisywać aneksu z bankiem. Do każdego rachunku firmowego musi być otwarty co najmniej jeden rachunek VAT.
mBank otworzy każdemu klientowi firmowemu jeden rachunek VAT niezależnie od tego czy posiada jeden, czy wiele rachunków rozliczeniowych. Rachunek VAT w takim przypadku będzie połączony ze wszystkimi rachunkami rozliczeniowymi. Jeżeli przedsiębiorca chciałby mieć osobne konta VAT do każdego z rachunków rozliczeniowych będzie mógł je otworzyć osobną dyspozycją.
Od 1 lipca 2018 r nie będzie możliwości korzystania z rachunków firmowych bez posiadania rachunku VAT w danym banku.
Firmy nie będące podatnikiem VAT zgodnie z ustawą mają również obowiązek posiadania rachunku VAT. W takim przypadku rachunek będzie aktywny lecz nie wykorzystywany.
Kogo obejmie zmiana, czy będę inaczej wystawiać faktury?
Jeśli przedsiębiorca rozlicza się z innymi firmami z Polski za pomocą przelewów w złotówkach, to będzie mógł skorzystać z Mechanizmu Podzielonej Płatności. MPP dotyczy wyłącznie rozliczeń między przedsiębiorcami w formie przelewu, nie obejmuje płatności gotówką lub kartą.
Pamiętaj, przelew w Mechanizmie Podzielonej Płatności dotrze do odbiorcy tylko wtedy, gdy wskazał na fakturze numer rachunku firmowego. MPP nie obejmuje transakcji pomiędzy Twoją firmą a osobą prywatną. Jeśli zlecisz przelew w MPP kontrahentowi, który podał na fakturze numer konta osobistego, wówczas przelew wróci na Twoje konto firmowe.
Twoje faktury pozostaną bez zmian. Co więcej,nie musisz znać numeru rachunku VAT sprzedawcy, ani umieszczać swojego numeru rachunku VAT na fakturze. Rozpoznaniem i rozdzieleniem środków z przelewu zajmie się bank.