Autor: Firmowi.pl
Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to chętnie wybierana przez przedsiębiorców forma prawna działalności. Choć w porównaniu ze spółkami jawnymi, pod względem opodatkowania jest mniej korzystna, ma również wiele zalet. Omawiamy je w tym artykule, ale przybliżamy też kwestię odpowiedzialności zarządu w spółce.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
jakie korzyści wiążą się z prowadzeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
-
jakie obowiązki i wyzwania stoją przed członkami zarządu
-
jak uniknąć niedopełnienia zobowiązań
Zalety spółek z o.o.
Jedną z zalet jest ograniczona odpowiedzialność. Spółka z o.o. stanowi bowiem odrębną osobę prawną, a w przypadku wierzytelności, odpowiada wyłącznie kapitałem zakładowym wniesionym przez wspólników. Żaden z nich nie ponosi osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, której jest członkiem.
Kolejnym atutem jest pełna przejrzystość opodatkowania, która uwzględnia nie tylko samą spółkę, ale też poszczególnych wspólników. Spółka tworzona przez min. 2 osoby nie opłaca składek ZUS. Dzięki temu w skali roku można zyskać realne oszczędności, które znacząco mogą wpłynąć na rozwój firmy.
Kolejnym plusem spółek z o.o. jest możliwość sprzedaży lub dziedziczenia. W większości przypadków wspólnik może w dowolny sposób sprzedawać udziały.
By założyć spółkę, wystarczy wnieść kapitał zakładowy w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych. Co wygodne, można ją założyć również elektronicznie (tzw. S24), przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie.
Z łatwością można też przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w taką spółkę bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób.
Dowiedz się więcej o odpowiedzialności zarządu w spółce z o.o.
Choć prowadzenie spółki z o.o. jest korzystne, członek zarządu nie powinien być raczej przypadkową osobą. Aby właściwie pełnić obowiązki i móc stawić czoła wyzwaniom wynikającym z tej funkcji, warto mieć odpowiednie doświadczenie i wykształcenie. Warto pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Zastanawiasz się, jakie zobowiązania spoczywają na członkach zarządu? Poza obowiązkiem znajomości aktualnych przepisów prawa oraz skutków ich ewentualnego naruszenia, taka osoba musi wykazywać się znajomością procesów organizacyjnych i finansowych.
Jednym z kluczowych obowiązków członków zarządu jest monitoring sytuacji majątkowo-finansowej. Pozwala on niezwłoczne reagować na problemy. Obowiązek ten zyskuje na znaczeniu jeszcze bardziej, gdy wyniki spółki stają się niekorzystne.
Straty finansowe mogą przyczynić się do ujemnego kapitału spółki, czyli sytuacji, w której wartości zobowiązań firmy przewyższają aktywa, które posiada. Wtedy kondycja spółki pogarsza się, a kontynuacja jej działalności staje pod znakiem zapytania.
Pogarszająca się kondycja spółki. Co dalej…
Brak kapitału wymaga odpowiedniego działania, które reguluje kodeks spółek handlowych. Nieprzestrzeganie tych przepisów może grozić wysokimi karami finansowymi, a nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności. Aby temu zapobiec, trzeba podjąć właściwe działania. Podpowiadamy, co zrobić, gdy kondycja spółki pogarsza się.
Może okazać się, że po przeprowadzonym bilansie okaże się, że strata przewyższa sumę kapitałów rezerwowego i zapasowego, a także połowę zakładowego, na co wskazują raporty zarządcze, a strata kwalifikowana wystąpi w ciągu roku. Wtedy konieczne jest niezwłoczne zwołanie zgromadzenia wspólników. Ma ono na celu wspólne podjęcie uchwały na temat dalszej działalności spółki. W przeciwnym wypadku można spodziewać się kary grzywny aż do 20 tysięcy złotych.
Równie istotne jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w odpowiednim czasie. Jeżeli sytuacja finansowa firmy drastycznie się pogarsza, a przedsiębiorstwo ponosi wysokie straty, to sygnał do złożenia takiego wniosku. Jeśli ten obowiązek nie zostanie dopełniony, członkowie zarządu mogą podlegać nie tylko karze grzywny, ale też karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Najbardziej dolegliwym skutkiem niedopełnienia tego obowiązku będzie ponoszenie przez członka zarządu odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Jak uniknąć niedopełnienia zobowiązań
Kary za niedopełnienie zobowiązań mogą być naprawdę poważne i dotkliwe. Jeśli chcesz ich uniknąć, zwróć szczególną uwagę na bieżące monitorowanie płynności finansowej. Kluczem do sukcesu jest efektywne kontrolowanie sytuacji i odpowiednio szybkie reagowanie na problemy.
Skorzystaj z mOrganizera finansów. To intuicyjne narzędzie doskonale sprawdzi się dla przedsiębiorców prowadzących spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Program nie tylko umożliwi Ci kompleksowe zarządzanie firmowym budżetem, ale też usprawni kontrolę kosztów, monitoring płatności czy prognozy finansowe. Dzięki mOrganizerowi finansów możesz zarządzać finansami Twojej firmy.