Jak to działa?
Działamy na zlecenie banku, który otwiera akredytywę na rzecz polskiego eksportera. Potwierdzamy autentyczność akredytywy i awizujemy ją beneficjentowi (eksporterowi / sprzedającemu). Nie podejmujemy jednak zobowiązania do zapłaty.
Na wniosek banku, który otwiera akredytywę lub w szczególnych przypadkach, beneficjenta akredytywy, możemy dodać do niej swoje potwierdzenie. Potwierdzenie skutkuje naszym zobowiązaniem do zapłaty z tytułu akredytywy. Potwierdzenie takie składamy wyłącznie jeżeli bank (otwierający) ma u nas wolne saldo limitu na operacje dokumentowe i gwarancje.
Strony akredytywy:
zleceniodawca akredytywy - importer/kupujący |
beneficjent akredytywy - eksporter/sprzedający |
bank zleceniodawcy (importera/kupującego) – bank, który otwiera akredytywę
|
bank pośredniczący/bank beneficjenta (eksportera/sprzedającego) – bank, za pośrednictwem którego beneficjent dowiaduje się o akredytywie na jego rzecz |
Co zyskuje beneficjent akredytywy - eksporter/sprzedający?
- jest chroniony przed ryzykiem handlowym – odmowa zapłaty za towar albo niewypłacalność importera
- może zdyskontować należności przed terminem płatności ustalonym w akredytywie
- może przenieść akredytywę na wtórnego beneficjenta, i dzięki temu sfinansować transakcję
- ma większe szanse uzyskania kredytu na produkcję lub wysyłkę towaru
Dla kogo?
Dla przedsiębiorstw i instytucji, które chcą zapewnić sobie niezawodne i terminowe rozliczenie zapłaty za wysłany towar, z opcją dodatkowej korzyści w postaci dyskonta należności
Warunki udostępnienia
Awizujemy beneficjentowi akredytywę dokumentową, którą otrzymaliśmy z banku otwierającego. Zrobimy to, gdy stwierdzimy jej autentyczność oraz zgodność z przepisami (m.in. o sankcjach międzynarodowych).