pytania i odpowiedzi
mieszkaniowy rachunek powierniczy
Ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (ustawa deweloperska DFG).
Ustawa deweloperska DFG określa w szczególności:
środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę,
zasady wypłaty środków z MRP,
obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy z nabywcą,
zasady i tryb zawierania oraz treść umowy rezerwacyjnej, deweloperskiej oraz innych umów zawieranych między nabywcą a deweloperem lub innym przedsiębiorcą,
prawa i obowiązki stron ww. umów,
zasady i tryb odbioru lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz zasady odpowiedzialności nabywcy i dewelopera,
zasady działania i zakres odpowiedzialności Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG).
zasady postępowania ze środkami nabywcy, w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera.
Ustawa deweloperska DFG wchodzi w życie 1 lipca 2022 r. Poza kilkoma przepisami dotyczącymi powołania i organizacji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (przepisy te nie dotyczą deweloperów, ani obowiązku odprowadzania składek na DFG przez deweloperów).
Od 1 lipca 2022 r. do 1 lipca 2024 r. będą obowiązywały równolegle dwie ustawy deweloperskie (z 2011 i 2021 r.).
Jeżeli przed 1 lipca 2022 r.:
podałeś do publicznej wiadomości informację na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (rozpoczęcie sprzedaży) w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego,
zawarłeś umowę MRP oraz
przynajmniej jedną umowę deweloperską z nabywcą,
to do 1 lipca 2024 r. obowiązuje Cię dotychczasowa ustawa deweloperska.
Jeżeli do 1 lipca 2024 r. nie zakończysz przedsięwzięcia deweloperskiego, to od 2 lipca 2024 r. będą obowiązywały Cię przepisy ustawy deweloperskiej DFG.
Jeżeli po 1 lipca 2022 r.:
podasz do publicznej wiadomości informację na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (rozpoczęcie sprzedaży) w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego,
podpiszesz umowę MRP oraz
będzie możliwe zawieranie z nabywcami umów deweloperskich albo pozostałych umów określonych ustawą,
albo:
do 1 lipca 2024 r. nie zakończysz przedsięwzięcia deweloperskiego prowadzonego na podstawie dotychczasowej ustawy deweloperskiej,
to obowiązuje Cię ustawa deweloperska DFG.
Nie. Zgodnie z ustawą deweloperską DFG dla każdego zadania inwestycyjnego będzie prowadzony MRP na podstawie odrębnej umowy.
Ustawa deweloperska DFG powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jako dodatkową formę ochrony środków wpłacanych na MRP. Zadaniem DFG jest zabezpieczenie środków nabywców na wypadek upadłości dewelopera lub banku, a także w przypadku odstąpienia nabywcy od umowy deweloperskiej z powodu nieusunięcia przez dewelopera wad istotnych lokalu / budynku. Środki DFG pochodzą w szczególności ze składek od deweloperów.
Ustawa deweloperska DFG zobowiązuje dewelopera do:
wyliczenia składki od każdej wpłaty nabywcy,
wpłacenia składki do banku prowadzącego MRP w terminie 7 dni od wpłaty przez nabywcę, ale nie później niż przed wypłatą środków z MRP na rzecz dewelopera.
Wysokość składki dla danego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego określa rozporządzenie obowiązujące w dniu rozpoczęcia sprzedaży.
Ustawa wskazuje maksymalną wysokość składki:
1% - dla otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (OMRP),
0,1% - dla zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego (ZMRP).
Nabywca wpłaca środki na MRP zgodnie z postępem realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego.
Wysokość wpłat dokonywanych przez nabywcę jest uzależniona od faktycznego stopnia realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, określonych w harmonogramach.
Deweloper powiadamia nabywcę o zakończeniu danego etapu prac, określonego w harmonogramie, a nabywca wpłaca środki na MRP.
Pieniądze wpłacone przez nabywcę wypłacimy deweloperowi nie wcześniej niż po 30 dniach od dnia zawarcia umowy deweloperskiej i po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego,
Środki za realizację ostatniego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego wypłacimy po otrzymaniu wypisu aktu notarialnego umowy przenoszącej własność na nabywcę w stanie wolnym od obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich, z wyjątkiem obciążeń na które nabywca wyraził zgodę.
Ustawa deweloperska DFG szczegółowo określa:
czynności kontrolne, do których zobowiązany jest bank,
dokumenty i oświadczenia, które składa deweloper.
Jeśli deweloper nie spełni warunków kontroli, wstrzymamy wypłatę środków z OMRP.
Pieniądze wypłacimy po usunięciu nieprawidłowości.
Lokale mieszkalne kupowane przez osoby fizyczne do celów niezwiązanych bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą i zawodową,
Lokale użytkowe np. garaże kupowane przez osoby fizyczne w ramach tego samego przedsięwzięcia deweloperskiego z lokalem mieszkalnym, do celów niezwiązanych bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą i zawodową.
Ustawa deweloperska DFG obliguje bank prowadzący MRP do przekazania do DFG danych dotyczących:
nabywców,
dewelopera,
przedsięwzięcia deweloperskiego (w tym dotyczących nieruchomości, na których realizowane jest przedsięwzięcie),
umów między nabywcą a deweloperem (w tym dotyczących harmonogramu przedsięwzięcia i wysokości wpłat na MRP).